تمیز کردن کفش های چرم موضوعی است که امروز در وبسایت هاو کن یو به آن خواهیم پرداخت. پوست برخی از حیوانات که با نام چرم شناخته می شود یکی از پر کاربرد ترین موادی است که در صنعت کیف، کفش و لباس مورد استفاده قرار می گیرد. اما هر وسیله‌ای کثیف می‌شود و نیاز به تمیز کردن دارد. درباره کفش های چرمی و جیر این موضوع کمی فرق می‌کند زیرا این کفش ها مانند کفش ها و وسیله‌های دیگر نیستند. اگر شما با این مشکل روبه‌رو هستید با ما همراه باشید.

چرم به عنوان یکی از پر کاربرد ترین پوشاک به صورت گسترده در اختیار بسیاری در سرتاسر جهان قرار می گیرید و از پوشاک گرفته تا کیف و کفش بسیار مورد توجه مشتریان است. از این رو امروز در وبسایت هاو کن یو به سراغ چرم و جیر رفتیم تا وش صحیح و اصولی تمیز کردن ان را با یکدیگر بررسی کنیم.

چگونه کفش های چرمی را تمیز کنیم؟

 

1- متوجه شوید که کفش پرداخته‌شده است یا نه.

برای این کار باید به برچسب یا جعبه کفش مراجعه کنید. چرم‌های ناسالم راه‌های دیگری برای تمیزی دارند. اگر کفش های چرمی سالم‌اند.

Capture

۲- لکه‌ها و آثار کثیفی را با یک ماهوت‌پاک‌کن نرم تمیز کنید.

آن‌قدر این کار را تکرار کنید تا لکه‌ها از بین بروند.

2

۳- یک دستمال تمیز و خشک را روی سطح خارجی بکشید.

 

3

4- از دستمال مرطوب به نرمی استفاده کنید.

دستمال را به نرمی روی کفش بکشید. این کار را تنها برای کفش های پرداخت‌شده انجام دهید. برای کفش های پرداخت‌نشده از صابون استفاده کنید. صابون را به دستمال بمالید و سپس دستمال را روی کفش بکشید.

4

۵- صبر کنید تا خشک شود.

چرم را در محیط باز قرار دهید تا خنک شود. کفش را کنار بخاری را شوفاژ یا زیر نور خورشید قرار ندهید زیرا باعث ترک‌خوردگی می‌شود.

5

۶- کفش را واکس بزنید.

از واکسی به رنگ کفش استفاده کنید. اگر از کفش پرداخت‌شده استفاده می‌کنید، ابتدا با دستمال مقداری را روی کفش بمالید و سپس از ماهوت‌پاک‌کن استفاده کنید. برای کفش های پرداخت‌نشده روغن اضافه کنید.

2

۷- کفش را بیرون از جعبه کفش نگه‌دارید.

بعداز انجام این مراحل یک روزبه کفش استراحت دهید و بگذارید هوا بخورند و بعدازآن استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا کفش ماندگاری بیشتر داشته باشد.

7

چگونه کفش های جیر را تمیز کنیم؟

۱- ماهوت‌پاک‌کن مخصوص کفش های جیر بخرید.

این نوع ماهوت‌پاک‌کن‌ها موهای خاصی دارند که باعث می‌شود کفش حالت قبلی خود را حفظ کند.

8

۲- از پاک‌کن برای پاک کردن لکه‌ها روی کفش استفاده کنید.

9

۳- با استفاده از ماهوت‌پاک‌کن مخصوص، کل کفش را بکشید.

از ماهوت‌پاک‌کن فقط به یک سمت بکشید.

10

۴- لکه‌ها را پاک‌کنید.

اگر کفش شما خیس شد آن را با دستمال توالت خشک‌کنید و صبر کنید تا خشک شود. سپس از ماهوت‌پاک‌کن مخصوص کفش های جیر استفاده کنید. اگر روی کفشتان لکه‌های سبز ناشی از چمن وجود دارد، از پودر تالک استفاده کنید. چند ساعت صبر کنید تا خشک شود. سپس از ماهوت‌پاک‌کن مخصوص استفاده کنید.

11

۵- از سیلیکون استفاده کنید تا کفش در برابر هوا مقاوم باشد.

بعدازاین که خریده شدند، فورا باید انجام شود. هرسال باید این کار تکرار شود.

13

۶- کفش را در هوای باز قرار دهید.

12

نکته: از سیلیکون برای کفش سالم استفاده نکنید زیرا باعث رنگ برندگی کفش می‌شود.

منبع: wikihow