دانستن این که چطور می توان مبلغ کمتری هزینه ی خرید لباس کرد، از هدر رفتن پول جلوگیری می کند. شاید تصور کنید که من به عنوان کسی که همه جوره از خرید لباس متنفر است، لباس زیادی نداشته باشم، ولی این طور نیست.

نفرت من از پاساژها، فروشنده های متکبر و قیمت های بالا، باعث شد که به خرید اینترنتی رو بیاورم و در یک گوشه از اتاقم خریدهایم را انجام دهم. پیش ترها، کنترل بودجه خرید لباس از دستم خارج بود و در عین حال چیزی برای پوشیدن نداشتم. زیرا علی رغم دقت فراوان در انتخاب سایز مناسب، بیشتر لباس هایی که می خریدم اندازه ام نبود. به علاوه هزینه بسته بندی و مرجوع کردن لباس ها هم زیاد بود. و این باعث شده بود کمد لباس هایم تبدیل شود به مخزن پوشیدنی های از مد افتاده! هزینه های خرید لباسم نامعقول بود.

وقتی با چند نفر از دوستان خوش لباس و در عین حال صرفه جوی خودم صحبت کردم، چند نکته کلیدی یاد گرفتم. یاد گرفتم بودجه خرید لباسم را کمتر کنم. دانستم که اگر در ماه 30 دلار برای خرید خودم و 30 دلار برای پسرم کنار بگذارم، در آخر هر فصل 180 دلار دارم.یعنی سالانه 360 دلار برای خرید لباس هر دومان. این خرید شامل کفش، لباس خانه و لباس بیرون می شد. با کمال شرمندگی باید بگویم که من این مقدار پول را در دو سه ماه، آن هم فقط برای خودم صرف می کردم. حالا اگر شما هم به فکر افزایش بودجه تان هستید، 10 نکته ای که در این مورد یادگرفتم را با شما در میان می گذارم.

اقلام درون کمدتان را لیست کنید


لیست کردن اقلام درون کمد، ساعت ها زمان می برد، ولی یک راه عالی ست برای اینکه بدانید چه چیزهایی دارید و چه چیزهایی را دیگر احتیاج ندارید. در هنگام تهیه لیست، همه لباس های داخل کمدتان را امتحان کنید. با این کار در پایان به راحتی در می یابید که مثلاً نسبت تعداد شلوار به دامن یا پیراهن آستین دار به تاپ بدون آستین چقدر است. و همچنین خواهید دانست که آیا لباس گرم و مناسب برای هوای سردی که در پیش است دارید یا نه؟

چند سال پیش برای اولین بار اقلام درون کمدم را لیست کردم. قبل از آن اصلاً نمی دانستم که 5 شلوار برمودای مشکی،  6 پیراهن آستین بلند سفید یک شکل و 3 ژاکت توسی یک شکل دارم. همان موقع فهمیدم این اقلام قسمتی از خریدهای خارج از برنامه ام بوده اند. ظاهرا آنها را از حراجی ها خریده بودم، بدون اینکه نیاز داشته باشم. از آن موقع به بعد، در هر بهار و زمستان، لیستی از اقلام درون کمدم تهیه می کنم. به لطف 9 راه حل بعدی، الان بعد از لیست کردن اقلام درون کمدم، تعداد چیزهای بی استفاده ام خیلی کمتر شده است.

یک دوست خوش لباس داشته باشید تا در انتخاب نوع لباس پوشیدن کمکتان کند.

خیلی از ما، هنگام خرید لباس، همیشه انتخابمان یک جور و بی تغییر است. در مورد من، مشکل این جا بود که واقعاً آیتم های جذابی می خریدم، اما نمی دانستم چگونه آن ها را با هم ست کنم. به همین دلیل همیشه در کمد آویزان می ماندند و من هنوز لباس های قدیمی ام را می پوشیدم.

یک روز یکی از دوستانم که در یک شهر دیگر زندگی می کرد، برای تعطیلات آخر هفته به خانه من آمد. روز یکشنبه، از من خواست برای رفتن به کلیسا لباسی به او قرض بدهم. او به سراغ کمدم رفت و آیتم های مختلف را با هم ست کرد. من که از دیدن این کارش شگفت زده شده بودم، از او خواستم ست های بیشتری با استفاده از لباس هایم خلق کند. به کلیسا نرسیدیم اما ساعات خوشی را به ست کردن لباس ها با هم گذراندیم. عکس گرفتن از استایل ها باعث شد یادم بماند هر لباسی را چگونه با اجزای دیگر ست کنم. احساس کردم بدون هیچ هزینه ای صاحب یک کمد پر از لباس های جدید شده ام!

خارج از فصل خرید کنید

می دانیم که قانون عرضه و تقاضا روی قیمت ها تاثیر گذار است، و مید دانیم این قانون شامل لباس ها هم می شود. بر این اساس بهترین زمان برای خرید لباس، آخر هر فصل است، زیرا تقاضا کمتر است. معمولا مردم پالتوهای زمستانه را وقتی می خرند که دمای هوا پایین باشد. یک خریدار باهوش، صبر می کند تا سردترین روزهای زمستان طی شود، سپس لباس های زمستانی را با تخفیف های واقعی می خرد. تابستان، مغازه ها گر از تی شرت های رنگی با قیمت های بالا هستند. اگر دو سه ماه صبر کنید، می توانید سه تی شرت به قیمت یک تی شرت بخرید.

من از این روش در ماه سپتامبر استفاده کردم. با پرداخت 15 دلار، 6 تاپ تنگ بدون آستین خریدم که قبلا قیمت هر کدام آنها 9 دلار بود. تاخیر در آن خرید باعث شد من 39 دلار سود کنم و همچنین هزینه ی لباس زمستانه ام هم پرداخت شد، به این صورت که یکی از آن تاپ های تنگ بدون آستین را زیر ژاکت یا پولوورم می پوشیدم.

به فروشگاه های لباس مردانه و پسرانه هم سر بزنید

آیتم های زیادی وجود دارد که زنان، برای صرفه جویی در هزینه ها می توانند از فروشگاه های مردانه تهیه کنند. لباس های کژوال مثل سوییت شرت، تی شرت و هودی که قیمت آنها در بخش مردانه خیلی پایین تر است. اگر ریزنقش هستید، سایز پسرانه بخرید. این روزها حتی می توان شال را هم با قیمت پایین تر از فروشگاه های مردانه خرید.

سال گذشته به دنبال شلوار جین نامزدم، در فروشگاه های زنانه بودم. ولی قیمت آن 95 دلار بود و من حاضر نبودم چنان هزینه ای را بپردازم. صبر کردم تا تخفیف بخورد، اما 70 دلار هم زیاد بود. به سراغ بوتیک مردانه رفتم و همان شلوار را با قیمت 29 دلار خریدم. قدش کمی بلند بود، اما اهمیتی نداشت چون می توانستم مثل خیلی ها پایین شلوارم را چندبار تا کنم. راحت ترین شلوار جینی بود که تا بحال داشتم.

لباس هایتان را کمتر بشویید

این نصیحت ممکن است باعث آزار بعضی ها شود، اما منظور من این نیست که لباس های بد بو و لکه دار بپوشید. این نصیحت برای زمانی ست که هنوز لباستان به اندازه ای تمیز هست که بتوانید آن را به تن کنید. پس فورا آن را داخل لباس شویی نیاندازید. مثلا لباس های جین را می توان بارها تن کرد بدون این که نیاز به شسته شدن داشته باشند. همچنین پلوورهایی که زیر آنها تی شرت یا تاپ می پوشید، پیراهن ها و حتی هودی ها هم از این دسته اند. کمتر شستن لباس ها هم باعث می شود لباس ها دیرتر کهنه شوند و هم کار شما کمتر شود. در این موضوع مقاله زیر میتواند به شما کمک کند:


قبل از شستن لباس ها چند بار می توانیم آنها را بپوشیم


من تی شرت ها و تاپ هایم را به طور مداوم می شویم اما حتی در مورد آنها اول میزان کثیفی و نیاز به شسته شدن را بررسی می کنم. یک روز دیدم پسرم در اتاقش لباس هایش را تن می زند، از تن در می آورد و روی زمین می اندازد و سپس لباس دیگری می پوشد. این کارش باعث می شد کلی لباس که اصلا پوشیده نشده را بشویم. سپس در این مورد او را نصیحت کردم. او در جواب گفت: “خوب، آن تی شرت قرمز چطور؟ شما فقط به مدت 30 دقیقه آن را تن کردی، مرا به کلاس موسیقی بردی، به خانه برگشتی و لباس خانه پوشیدی.” در واقع این نکته را از پسرم آموختم.

یک رنگ انتخاب کنید و با آن بمانید

این که بدانید چه رنگی به شما می آید، به چند صورت می تواند باعث صرفه جویی در هزینه شود. برای مثال اگر یک پلوور آلبالویی بخرید و در خانه آن را امتحان کنید، و ببینید که بدون تاثیر نور فلوئورسانس داخل مغازه، رنگ شما را به زرد متمایل می کند، آن را دیگر نمی پوشید. به همین دلیل در زمان دانشجویی 90 درصد لباس های من به رنگ مشکی بودن، چون نمی خواستم نگران هم خوانی لباس هایم با یکدیگر و با رنگ پوستم باشم. این روزها لباس هایم دارای رنگ های بیشتری هستند، اما فقط 5 رنگ را انتخاب می کنم که با هم، هم خوانی دارند.


چگونه بهترین رنگ لباس را انتخاب کنیم؟


آیتم های اصلی را در کنار آیتم های فرعی انتخاب کنید

اگر بین خرید یک لباس ارزان و یک اکسسوری رنگی، یک انتخاب داشته باشید، دومی را انتخاب کنید. زیرا اکسسوری می تواند استایل فعلی تان را تغییر دهد. برخلاف لباس، اکسسوری ها زود کهنه، پاره و یا لکه دار نمی شوند. یک بلوز 30 را با بهترین مراقبت، می توان یک تا دو سال پوشید. اما یک گردنبند 30 دلاری به راحتی 10 سال عمر می کند.


11 اشتباه لباس پوشیدن خانم ها که دردسر ساز می شوند


من از قدرت اکسسوری ها بی خبر بودم تا این که آن دوست خوش لباسم، از آنها به همراه استایل های مختلف استفاده کرد. شلوار مشکی مورد علاقه ام، خیلی به نظرم شیک شد وقتی دوستم آن را با یک تی شرت، یک کت جین با آستین های تا خورده، یک گردنبند کوتاه و یک کفش بی پاشنه به رنگ روشن، به تن کرد. و همان شلوار و تی شرت با یک شال ابریشمی، یک گردنبند مروارید و یک جفت کفش پاشنه کوتاه بندی، بسیار چشمگیر شد. حالا من مخصوصا دنبال اکسسوری هایی با رنگ ثابت هستم، چون می دانم اکسسوری ها می توانند هر استایلی را متفاوت جلوه دهند.

به قانون 3 تایی احترام بگذارید

اگر محدود کردن رنگ ها در انتخاب لباس را نمی توانید تحمل کنید، حداقل این موضوع را در نظر بگیرید که خرید جدیدتان با سه آیتم از لباس های کنونی شما هم خوانی داشته باشد. به کار بردن این قانون در هنگام خرید، باعث افزایش ارزش لباس های داخل کمدتان می شود و نمی گذارد لباسی در کمدتان تن نزده باقی بماند. این قانون به من کمک کرد تا از خرید یک کاپشن بنفش که تابستان گذشته دیده بودم، بگذرم. لباس های زیادی داشتم که در کنار این کاپشن جذاب می شدند، ولی رنگ بنفش مناسب نبود. طیف رنگ بنفش به من نمی آید، با رنگ لباس هایم هم جور در نمی آید. بنابراین مطمئن بودم اگر آن کاپشن را بخرم، هیچ گاه نمی پوشمش و از این بابت خیلی هم ناراحت خواهم شد.

برای موقعیت های خاص، لباس را قرض یا کرایه کنید

اگر از تغییر سایز خود در آینده مطمئن نیستید، بهتر است در موقعیت های خاص، لباس مناسب از مزون ها کرایه کنید. با این کار شما فقط 10 درصد از قیمت لباس را پرداخته اید و لازم نیست نگران عوض شدن مد یا چاق و لاغر شدنتان در آینده باشید. سال گذشته من به یک مهمانی مجلل هنری دعوت شدم. به قصد خرید یک لباس شب شیک به خرید رفتم. بعد از حدود ربع ساعت که قیمت لباس ها را بررسی می کردم، یادم آمد که یک دوستی دارم که هم سایز من است و کلی لباس شب شیک دارد. یک لباس شب مشکی سنگ کاری شده از دوستم قرض گرفتم. قیمت لباس چند میلیون دلار بود، اما من بخاطرش فقط هزینه خشک شویی را پرداخت کردم.

مناسب نوع زندگی تان لباس بخرید

اگر می خواهید کمتر هزینه خرید لباس کنید و پولدار شوید، مناسب با زنگی تان لباس بخرید. اگر بر اساس زندگی رویایی که در سر دارید لباس بخرید، در آخر خواهید دید که کلی لباس دارید که هیچ کدامشان را هم نمی پوشید. در طول سال ها، هرگاه تاپ کمر کشی با چین های سبک بوهو می دیدم، فورا آن را می خریدم و دوست داشتم یک هنر دوست به نظر بیایم. ولی در واقع هیچ گاه آنها را نمی پوشیدم، چون در زندگی واقعی  من بیشتر اوقات در خانه با پای برهنه و لباس یوگا، مشغول انجام کارهای خانه هستم.

زمانی که خرید بر اساس رویاهایم را کنار گذاشتم، از هزینه خرید لباسم کاسته شد. حالا داخل کمدم لباس هایی هستند که آنها را می پوشم نه لباس هایی که دوست دارم داشته باشم. این 10 راه حل، علاوه بر کم کردن هزینه لباس، فواید دیگری هم برایم داشت. یکی از فایده های دیگر این 10 راه حل این بود که کمد لباسم تمیزتر و مرتب تر از قبل است. به لطف قانون هم خوانی لباس ها با هم، و محدود کردن انتخاب رنگ، حالا فقط 5 دقیقه نیاز دارم تا لباس مورد نیاز و مناسب شرایط را انتخاب کنم. و دیگر بخاطر خریدهای بی مورد و از سر هوس، دچار عذاب وجدان نمی شوم.