چگونه همیشه بوی خوش بدهیم؟ خوش بو بودن برای هر فردی یک مزیت است. آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که همیشه به کسانی که صرف نظر از این در چه مکانی هستند، چه لباسی بر تن دارند و با چه افرادی قرار ملاقات دارند، بوی خوش می دهند؟ ممکن که این افراد همان لحظه از درب باشگاه خارج شده باشند و یا تازه از خواب بیدار شده باشند، اما همیشه بوی خوبی دارند. حتما خوش بو بودن چیزی فرا تر از هر روز دوش گرفتن و استفاده از ادکلن و اسپری بدن است. با ماهمراه باشید.

خوب در واقع باید گفت که این قضیه شانسی نیست و برای آن یک فرمول خاص وجود دارد. اگرچه دوش گرفتن به شدت در این قضیه تاثیرگذار است، اما در کنار آن نیز عوامل دیگری وجود دارند که باعث می شوند عطر و بوی بدنتان تمام طول روز باقی بمانند. خود استفاده از عطر و ادکلن قوانین و رایط خاص خود را دارد که در کنار پاکیزکی به نتیجه خواهید رسید.

در زیر چند راهنمایی که ساده تر از آن چیزی که فکر می کنید هستند وجود دارند که می توانید دنبالشان کنید:

 داشتن رژیم غذایی کلید اصلی است

شاید این جمله را شنیده باشید که می گوید “شما آن چیزی هستید که میخورید”، در واقع می توان این جمله را به بویی که می دهید نیز نسبت داد. به گفته عطرساز معروف Julia Zangrilli و نقل قول از وبسایت Refinery29.com: “اگر دوست دارید تا بوی خوبی بدهید، بسیار مهم است که درباره آن چه که مصرف می کنید تامل کنید.”

اولین مشکل مواد غذایی مفیدی همچون پیاز، سیر، و از همه مهم تر ادویه است. رژیم غذایی  سرشاز از پیاز، ادویه ها و سیر می تواند برای مزاجتان مفید باشد، ولی برای مشکل بوی بدن، خیر.مشکل ما با این مواد غذایی چیزی فراتر از بوی بد دهان است. این مواد غذایی و ادویه باعث می شوند تا مدت ها بدنتان بوی خوبی از خود ساطع نکند.

این نوع غذاها نه تنها نفستان را، بلکه برای  پوست و بویی که از منافذ آن ساطع می شود را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند تا 48 ساعت بر روی بوی بدن دردسر ساز شود.

اما این پایان کار نیست. این سه مورد حتی می توانند بر روی تاثیر گذاری و اثر عطر و ادکلن بر روی بدنتان هم تاثیر گذار باشند.  در واقع خوردن غذاهای تازه مانند میوه ها، سبزیجات و پروتئین ها می توانید یک ایده عالی برای بوی خوب دادن باشند. نوشیدنی های قندی نیز می توانند بر روی چگونگی بوی شما تأثیر بگذارند که البته این تاثیر منفی است، به ویژه نوشیدنی های فرآوری شده که وارد منافذ می شوند.

توقف مصرف این مواد غذایی مطمئنا کار درستی نیس ولی می توانید 48 ساعت قبل از هر قرار ملاقات، مراسم و … از مصرف این موارد( سیر، پیار، ادویه، ترشی جات، سرکه و …) خود داری کنید و کمی رو به سبزیجات تازه و میوه ها بیاورید. هر چند به صورت کلی می توانید مصرف این مواد را متعادل کنید.

آشنایی با خوش بو کننده ها ( عطر و ادکلن ….)  استفاده از آن

مولفه اصلی برای داشتن بوی خوب، عطریست که از آن استفاده می کنید. پیدا کردن عطری که به بهترین  نحو روی پوستتان بنشیند و برای آن مناسب باشد کار چندان آسانی نیست. اطمینان حاصل کنید تا یک عطر با بوی تر و تازه و طبیعی، که کاملا با آن احساس راحتی داشته باشید پیدا کنید.

انتخاب عطر مناسب همان چیزی است که باعث می شود هر روز احساس امنیت بیشتری داشته باشید. برای انتخاب عطر قبل از هر چیز باید با آن ها به خوبی آشنا شوید که می توانید از لینک و اینفوگرافی اختصاصی زیر این موارد را مطالعه و بر دانش خود بیافزایید.

اینفوگرافیک _ آشنایی با انواع عطر و ادکلن

به لباس هایتان توجه کنید

به نظر می رسد  که این مطلب امری کاملا شفاف و بدیهی باشد، اما لازم به ذکر است که  نحوه شستن لباس هایتان تفاوت زیادی در  بویتان ایجاد می کند. از مواد شوینده ای که استفاده می کنید، تا نحوه خشک شدن لباس هایتان، همه این موارد در بوی بدنتان تاثیر گذارند. به گفته  Linda Song یکی از سازندگان عطر و نقل قول از وبسایت Givaudan.com  بسیاری از سازندگان مواد شوینده و نرم کننده های پارچه تلاش می کنند  که بوی عطرهای مختلف را تقلید کنند. در انتخاب مواد شوینده رایحه دار دقت کنید.

همچنین بهترین روش شست و شو را برای هر لباس فقط و فقط از روی راهنمایی که همراه همه لباس ها است دنبال کنید. خوشک کردن لباس ها در فضای باز را نیز فراموش نکنید.

عطرها را تست کنید

آیا زمانی که برای خرید لباس می روید اولین لباسی که میبینید را میخرید؟ همین امر نیز در مورد عطرها و لوسیون ها صادق است، ممکن است که در افراد مختلف بو و نحوه شنیده شدن رایحه یک عطر متفاوت باشد. افرادی که از عطر سر در می آورند، آن ها را تست کرده  و نحوه ماندگاری و بوی عطر را در طول روز بررسی می کنند. بهترین روش برای شناسایی  یک عطر خوب به خرج دادن صبر و حوصله است. گاهی اوقات چیزی را می خرید که فکر می کنید درست است، اما در آن به خلاف این مساله میرسید. لازم است که چندین نمونه را امتحان کنید تا یک کدام از رایحه ها شما را متقاعد سازد. عطری را پیدا کنید که کاملا مناسب پوستتان و علاوه بر آن شخصیتتان باشد.


چگونه عطر مناسب انتخاب کنیم ؟ (نکات مهم به هنگام انتخاب و خرید عطر)


پوست را مرطوب نگه دارید

 مربوط نگه داشتن پوست می تواند به جلوگیری از محجور ماندن بوی بد بر روی بدن کمک کند. هنگامی که پوست بدن  است، تمایل به جذب و دفع عطر بسیار سریعتر است. برای مرطوب نگه داشتن پوست راه هایی از جمله مصرف آب زیاد است، مرطوب کردن پوست و استفاده از محصولاتی که مخصوص آب رسانی هستند پیشنهاد می گردد.

نقاطی از بدن را که برای عطر زدن مناسب هستند را شناسایی کنید

شاید خیلی از شما ندانید که باید عطر و یا اسپریتان را به کجای بدنتان بزنید، اما این که در تمام طول روز بوی خوب بدهید امری ضروری است. طبق گفته Karl Bradl، صاحب Aedes de Venustas، عطرها از پایین به بالا کار می کنند، بنابراین بهترین نواحی برای استعمال عطر شامل زانوها، روی نبض ها، قفسه سینه، و پشت گوش هستند. با این روش می توانید بدون زیاده روی کردن و بیش از حد اسپری کردن بیشترین استفاده ممکن را از عطرتان بکنید. همچنین  می توانید عطر را در ناحیه شکم، پشت گردن، زیر بغل و مچ پا و غیره نیز استعمال کنید.


چگونه صحیح عطر و ادکلن بزنیم؟ (نکات و روش های عطر زدن)


 

شاید کمی جزیی نگرانه به نظر آید، اما به گفته Bradl بهتر است تا عطرتان را نیم ساعت قبل از ترک منزل استفاده کنید تا حسابی به خورد پوستتان برود. همچنین فراموش نکنید که عطرتان را از یک فاصله قابل ملاحظه به بدنتان اسپری کنید، تا بیش از حد  بوی عطر یا لوسیونتان را استنشاق نکنید.

فقط از یک رایحه استفاده نکنید

این جمله بدین معنا نیست که چندین پرفیوم را یک جا با هم بزنید. در عوض می توانید روغن ها و لوسیون های بدن مختلف را نیز امتحان کنید. این لایه ها باعث این می شوند که بوی بدنتان ماندگاری بالاتری داشته باشد. به دنبال روغن بدنی که با طراوت باشد و مناسب پوستتان باشد بگردید.

عطرتان را شارژ کنید (دوباره بزنید)

اگر می خواهید تا تمام طول روز بوی خوب بدهید، لازم است تا بدانید که پرفیوم ها و عطرها تمایل به ماندگاری چندان بالایی ندارند. بهترین راه حل این است که روزی 2 بار از عطرتان استفاده کنید. مسلما بسیاری از افراد ممکن است که در طول روز عرق کنند، و بهترین راه برای احساس خوشبویی و تازگی داشتن این است که در طول روز از میزان عطر بیشتری استفاده کنید. عطرهای جیبی گزینه های مناسبی برای این کار هستند.

داشتن بوی خوب فقط مختص به پوستتان نیست

کارشناسان توصیه می کنند که برای داشتن بوی خوب، بهتر است تا عطر را در منزلتان، تختخوابتان، لباس هایتا و موهایتان نیز اسپری کنید. به عنوان نکته پیشنهاد می شود که ملافه هایی تختوابتان را مرتب عوض کنید، مسواک زدن در صبح را فراموش نکنید، در منزلتان شمع روشن کنید و حمامتان را معطر سازید.

در کنار همه این موارد موادی که برای استحمام استفاده می کنید در خوش بو بودن شما بسیار تاثیر گذار هستند. شاید کمی نیاز به هزینه بیشتر باشد ولی همیشه سعی کنید از مواد بهداشتی ، شامپو، صابون و… معطر استفاده کنید. چه باور کنید و چه نه، تمام این رایحه ها بر روی بویی که در طول روز می دهید تاثر گذارند. برای این بدون این که مقداری زیادی عطر اسپر کنید، منزلتان بوی مطبوعی بدهد راه های زیادی وجود دارند.

از پودر مخصوص از بین برنده بوی پا استفاده کنید

اگر  پاهای شما هم مانند پای  خیلی از افراد در طول روز بوی بدی می گیرد، روزانه چندین دور از پورد تالکوم استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که پاهای بد بو می توانند لحظاتتان را خراب کنند. راهنمای کامل تر را در لینک زیر می توانید مشاهده و مطالعه کنید.


چگونه می توانید بوی بد کفش و پا را از بین ببرید؟


 

یک شامپوی خشک بگیرید

شامپوی خشک، گروهی از شامپو‌‌ها هستند که نیازی به آبکشی ندارند. اگر  جز آن دسته افرادی هستید که ترجیح می دهید هر روز موهایتان را نشویید، احتمالا با این حالت که موهایتان چرب به نظر آیند و بوی بدی بدهند مواجه شده باشید. در این مورد پیشنهاد می کنید تا از یک شامپوی خشک که از نظرتان عطری مطلوب دارد تهیه نمایید و صبح ها و یا عصر ها که می خواهید بیرون بروید از آن استفاده نمایید.