خودآگاهی چیست؟ خودآگاهی یعنی رسیدن به شناخت دقیق و درست از خود. خودآگاهی مهارتی است که به ما کمک می‌کند تصویر واضح، روشن و درستی از خود داشته باشیم. اما بدست آوردن این خودآگاهی در دنیای پرچالش امروز چگونه امکان پذیر است؟

درحال حاضر، در ارتباط بودن، گوش دادن و عشق ورزیدن و همین‌طور داشتن قلبی مهربان و هوشی سرزنده مسئله‌ چالش‌ برانگیزی است. از سطح جهانی گرفته تا سطح شخصی، مسائل زیادی از همه‌ی جهات به انسان فشار وارد می‌کنند.

بدون شک قبول دارید که گاهی مهم نیست چه‌ کاری انجام دهید، همه‌ چیز بی‌فایده است. این حس می‌تواند احساس ناتوانی و گاهی ویرانی را در شما ایجاد کند.

اما انسان‌ها یک نیروی حقیقی عمیق‌تر در دست دارند. این قدرت از اعمال ما ناشی نمی‌شود بلکه سرچشمه‌اش آگاهی ما است، آگاهی از رویاهایمان.

قدرت خودآگاهی

رویایی که هر شب در سر می‌پرورانید را در نظر بگیرید. زمانی که در خواب عمیق فرو رفته‌اید و ناآگاه از اینکه در حال رویا دیدن هستید، ازنظر عاطفی درگیر داستان رویاهای خود می‌شوید. اما اگر به‌صورت تصادفی در حین رویا دیدن متوجه شوید که در حقیقت در وسط یک رویا هستید همه‌ چیز در یک لحظه تغییر می‌کند.

هوشیاری نسبت به اینکه در حال رویا دیدن هستید باعث می‌شود دیگر تحت کنترل ذهن ناخودآگاه خود نباشید. ترس، اضطراب و ناامیدی و به طور کلی احساسات شما دیگر ماجرا را در دست ندارند. با چنین رویای شفافی می‌توانید روی سناریوی داستان تاثیر بگذارید.

و در این لحظه است که قدرت واقعی شما وارد صحنه می‌شود و تشخیص می‌دهید که در حال رویا دیدن هستید. اگر این معجزه‌ی کوچک برایتان اتفاق بیافتد، رویاهای شما آگاهانه می‌شوند و به‌جای ضمیر ناخودآگاهتان به قلبتان متصل می‌شوند. به ناگاه عنصری بازیگوش و روشنگر ظاهر می‌شود.

موردی که قابل تشخیص نیست این است که بسیاری از مردم زندگی بیدار خود را نیز در رویا سپری می‌کنند. به این نوع رویا، رویای روزانه می‌گویند.

در کابوس‌ها، داستان‌ها و هیجانات در ذهن شما حاکم هستند و از امنیتی که در تخت خواب دارید ناآگاه هستید. همچنین اندوهی که در لحظه در اثر خشونت و درد موجود در جهان در شما ظاهر شده است نیز چنین احساسی را ایجاد می‌کند که گویی امنیت میلیون‌ها کیلومتر با شما فاصله دارد.

چگونه خودآگاهی را در خود ایجاد کنیم؟


در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که می‌توانید یاد بگیرید زمانی که در طول روز در حال رویاپردازی هستید متوجه حالت خود شوید. درواقع کار ساده‌ای است. چرا که طبیعت انسان با آگاه بودن و خودآگاهی گره خورده است.

مسیر خودآگاهی‌ خود را تغییر دهید

آگاهی‌ خود را از ترسی که در منابع خبری وجود دارد تغییر مسیر داده و وارد ذهن و بدن خودتان شوید. زمانی که با این رویدادهای بیرونی تحریک می‌شوید، از بی‌عدالتی و خیانتی که خود را مصرانه و به‌طور مزمن در سیستمتان بروز می‌دهد آگاه شوید.

از مقاومت‌ها و جدال‌هایی که در درونتان منعکس می‌شود آگاه شوید.

 

آگاه شوید که این‌ها احساسات جدایی و انفصال هستند. بخشی از شما وجود دارد که هنوز از اتصال همیشگی شما به منبع وسیع حمایت، عشق و امنیت، بی‌خبر است. منبعی که در زمان حال بسیار سرزنده است. می‌توانید در عین اینکه می‌دانید واقعا از حمایت، امنیت و عشق جدا نیفتاده‌اید؛ از این جریانات، چرخه‌های ذهنی و هیجانات آگاه شوید. جدایی توهم است؛ رویایی بیش نیست.

آگاه شدن از اینکه در حال رویا دیدن هستید به شما قدرت می‌دهد تا دوباره به بخش‌های جدا شده متصل شوید. قدرت آگاه بودن، آگاه بودن به معنای واقعی کلمه، در این لحظه خود را نشان می‌دهد.

اگر از منظر داخلی به این ماجرا نگاه کنید، بخش‌هایی که در وجود خود احساس درماندگی، ناتوانی و ضعف می‌کنند می‌توانند با این حقیقت ارتباط برقرار کنند که در بُعد عمیق‌تر “لحظه‌ حال” چیزی وجود دارد که با این کانکشن (connection) و ارتباط هماهنگ‌تر، حاضرتر و سرزنده‌تر است.

رازی که در اینجا وجود دارد در واقع توجه به تمامی این موارد است.

آنچه که مطمئنا جدای از راه‌حل، پشتیبانی- که منظور توهمات مداوم، فریبنده و دلسرد کننده درباره پخش مزمن در سیستم شما است- می‌تواند با این عمل مجددا به عشق و شفابخشی برگردد. از قضا، این اتفاق به معنای انجام عملی از سوی شما نیست. بلکه این اتفاق یک قدرت ساده کاملا آگاهانه است.


چگونه رفتار بد اطرافیان خود را تغییر دهیم


وقتی هشیار می‌شوید چه اتفاقی می‌افتد

زمانی که در طول روز اجازه ندهید که 3 احساس ترس، اضطراب و بی‌انصافی‌ در شما در جدال باشند؛ زمانی که در حال مخالفت کردن، انجام کاری، رویا دیدن و کنترل لحظه نیستید، درواقع قدرت بیشتری دارید. وقتی وارد عادت مصر بی‌عدالتی یا خیانت می‌شوید می‌توانید ببینید که رویا در جریان است. این شما هستید که در حال رویا دیدن هستید. با این وجود، امنیت و عشق جاودانه و عمیقی وجود دارد که در لحظه‌ حال، زنده است. می‌توانید این احساس سرزندگی را مستقیما احساس کنید و هرگز از آن حمایت و راه‌حل دور نشوید.

ممکن است این سؤال مطرح شود که “کودکان چطور، جنگ چه؟ … چطور؟”

و ما از شما می‌خواهیم نگاهی به درون خود بیاندازید و متوجه شوید: این بی‌عدالتی شما است که در حال اجرا است؟ می‌توانید به‌جای متمرکز شدن بر روی واقعیت بیرونی بر روی واقعیت درونی متمرکز شوید؟ و می‌توانید ببینید 3 احساس ترس، خیانت و بی‌عدالتی مصرانه چه چیز به شما داده‌اند؟ می‌توانید ببینید که سیستم خودتان که سرشار از عشق و حمایت است چه چیزی به شما داده است؟

فقط وقتی لبریز از آن عشق باشید ممکن است رویای بیداری از عدالت و هماهنگی داشته باشید. فقط در چاه عمیقی از عدالت است که می‌توانید عدالت بیرونی را منعکس کنید. فقط از یک تمامیت ژرف است که می‌توانید آن تمامیت را بروز دهید.

عدم اتصال ما جایگاه قدرت نیست. تنها اتصال ما است که می‌تواند این موضوع را به ما انعکاس دهد که این زندگی‌های سیاه مهم هستند، که کودکان در امنیت‌اند، که تحصیلات مهم است و اینکه مراقبت‌های بهداشتی مقرون‌به‌صرفه، در دسترس و عالی است. نشان می‌دهد که ما منابع لایتناهی داریم، که می‌توانیم با استفاده از هوش، کل سیاره را تغذیه کنیم و به آن انرژی بدهیم.

وقتی به‌حق ذاتی عشق و منبع و تفکیک‌ناپذیری جاودانه متصل می‌شوید، به یک رویاپرداز قدرتمند تبدیل می‌شوید. می‌توانید بی‌عدالتی که احساس می‌کنید را به خشنودی، امنیت و عشق تبدیل کنید. قدرت واقعی برای انجام این کار در درون خودمان قرار دارد نه بیرون از ما.

جهان یک رویا است، یک آیینه است که احساس مزمن بی‌عدالتی را به ما بازمی‌گرداند.

می‌توانید روی بی‌عدالتی‌تان پافشاری کنید و آیینه و رویایتان را همان‌گونه حفظ کنید… و یا می‌توانید عشق و التیام را به‌تمامی بخش‌های وجودی خود بیاورید تا منابع درونی وسیع خودتان را بشناسید.


چگونه رویای شفاف ببینیم؟ (رویای آگاهانه چیست و تکنیک‌های آن)


 

در خودآگاهی می‌توانید قدرتمند باشید.

وقتی به عشق و منبع درونی متصل می‌شوید، خود شروع به رویاپردازی جدید می‌کند و تنها این کار می‌تواند رویای واقعی صلح باشد. واقعی بودن این سرزندگی ریشه‌دارتر به‌طور بسیار گسترده‌ای سرشار از راه‌حل است و می‌تواند باعث شود معجزه‌ها روزانه اتفاق بیافتد.

پس تنها سوال این است که در کجا در حال پافشاری بر روی بی‌عدالتی و اندوه خودتان هستید؟ کجا نسبت به التیامی که برایتان موجود است حماقت می‌کنید و در دسترسش نیستید؟ آیا می‌خواهید متوجه شوید که این چیزی است که رویایش را می‌بینید و هشیار شوید؟

با پیدا کردن قدرت خود در لحظه کنونی، به موفقیت‌های زیادی دست خواهید یافت. نه‌ تنها برای رشد خودتان، بلکه در خودآگاهی می‌توانید دنیای بیرونتان را نسبت به مسائل مختلف آگاه و مشتاق کنید.

 

منبع: pickthebrain.com