چگونه بفهمیم افسرده هستیم؟ علایم افسردگی چیست؟ اخیرا احساس می کنید که حالتان خوبی نیست؟ آیا احساس می کنید یک جای کار می لنگد و یک چیزی درست پیش نمی رود؟ فکر می کنید در کاری که همیشه با علاقه انجامش می دادید با مشکل مواجه شده اید؟انگیزه خود را از دست داده اید؟ انرژی لازم برایانجام کار ها را ندارید؟ شاید کم کم دارید به سمت افسردگی پیش می روید. با ما همراه باشید تا علایم افسردگی را با هم مرور کنیم.

بسیاری از افراد افسردگی را همراه با غوطه ور شدن در احساس ناراحتی یا از دست دادن علاقه نسبت به کارهای روزمره تجربه می کنند. اما افسردگی چیزی بیش از این علائم است.

افسردگی هر ساله بیش از ۱۵ میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد و به ناتوانی افراد ۱۵ تا ۴۵ ساله در ایالات متحده منجر می شود. میانگین سنی برای شروع افسردگی معمولاً ۳۲ سال است و بیشتر در زنان اتفاق می افتد. اگرچه افسردگی یک بیماری ذهنی قابل درمان است، اما ۸۰ درصد از افراد درمانی دریافت نمی کنند. چیزی که مسئله را پیچیده می کند این است که این بیماری در همۀ افراد به یک شکل خود را نشان نمی دهد. بسیاری از افراد فقط به خاطر اینکه علائمشان عادی نیستند، آنها را نادیده می گیرند. شما کاربران هاو کن یو تا چه اندازه با افسردگی و مشکلات و علایم آن آشنا هستید. با ما همراه باشید تا باز هم راه حل و یا دانشی مفید را به شما منتقل کنیم.

همیشه احساس خستگی می کنید

علایم افسردگی _ هاو کن یوعملکرد اجرایی، صدایی درون سر شماست که انگیزۀ انجام کارهای روزمره و تمرکز بر تصمیم گیری را به شما می دهد. افراد افسرده اغلب علائمِ عملکرد اجرایی غیر عادی را نشان می دهند. که این خود نشان دهنده مواجه شدن با افسردگی است.

برنامه ریزی، شروع و تکمیل کارها برای آنها طاقت فرسا است. حتی انجام راحت ترین فعالیت های امرار معاش روزانه به شکل غیر قابل باوری برای آنها دشوار می شود، کارهایی از قبیل بیرون بردن زباله ها، شستن ظرف ها، صحبت کردن با تلفن یا پرداخت قبوض.

اگر متوجه شده اید که کارها روی هم انباشته شده اند، و شما هیچ انرژی، انگیزه و برنامه ای برای پیش بردن ان ها ندارید، این می تواند نشانه ای باشد مبنی بر اینکه شما مرحله ای از افسردگی را تجربه می کنید.

همه کس و همه چیز برای شما آزار دهنده هستند

علایم افسردگی _ هاو کن یوآیا اخیرا روی لبۀ پرتگاه بوده اید؟ آیا همه، از متصدی بانک گرفته تا همسرتان و فروشندۀ فروشگاه، برای شما آزار دهنده هستند؟ آیا شما کاربران هاو کن یو به طور نامشخصی و به سرعت کنترلتان را از دست می دهید؟ خشم یکی از علائم کمتر شناخته شدۀ افسردگی است.

چگونه شاد زندگی کنیم

خوابیدن خیلی کم یا خیلی زیاد

بعضی از افراد در طول دورۀ افسردگی شان خیلی کم می خوابند در حالیکه سایرین طی این دوره خیلی زیاد می خوابند. اختلال خواب یکی از علائم قدیمی شناخته شده برای افسردگی است و راه حل تشخیص این اختلال این است که به تغییرات ایجاد شده در الگوهای خواب فردی توجه شود.

اگر معمولاً در طول شب خوب می خوابید اما اخیراً توجه کرده اید که اغلب بیدار می شوید و دیگر نمی توانید بخوابید، ممکن است افسره شده باشید. اگر در حالت عادی به میزان کم خواب نیاز دارید اما اخیرا فهمیده اید که برای مدت طولانی تری می خوابید و به سختی از تخت خواب جدا می شوید، یا پس از اینکه تمام طول شب را خوابیده اید باز هم احساس خستگی می کنید، این هم اخطاری است مبنی بر اینکه افسرده شده اید.

خوردن برایتان تبدیل به مسئله شده است

علایم افسردگی _ هاو کن یوبسیاری از افراد در مواقع ناراحتی و اضطراب به پرخوری رو می آورند. اما اغلب افراد مبتلا به افسردگی و یا درگیر با علایم افسردگی شدید نسبت به غذا و همینطور سلامتی شان علاقه ای نشان نمی دهند. ممکن است این افراد برای مدت کوتاهی برای رهایی از استرس و اضطراب به مصرف چربی ها و کربوهیدرات ها رو آورند، اما فقدان احساس لذت به سرعت جذابیت غذا را در نظرشان کم می کند، و عملکرد اجراییِ غیر عادی، برنامه ریزی و انگیزه برای خرید کردن را در نظرشان دشوار می کند.

از جمله علایم افسردگی مواجه با درد

علایم افسردگی _ هاو کن یواحساس درد باعث افسردگی می شود و افسردگی باعث احساس درد می شود. مطالعات نشان داده است میانگین خطر ابتلا به بیماری های روانی در افرادی که از درد مزمنی رنج می برند سه برابر بیشتر است، و به همین ترتیب خطر ابتلا به دردهای مزمن هم در بین افراد مبتلا به افسردگی سه برابر بیشتر است. افسردگی می تواند حساسیت مغز شما را نسبت به درد افزایش دهد و باعث شود در سراسر بدنتان احساس درد داشته باشید.

ظاهر به هم ریختۀ شما برایتان اهمیتی ندارد

علایم افسردگی _ هاو کن یووقتی افسرده هستید مراقبت های شخصی در آخرین رده های فهرستتان قرار می گیرند. معمولاً فقدان احساس لذت، عملکردِ اجرایی غیر عادی، و انزوا، همگی با هم فردی را خلق می کنند که به تمیزی ظاهرش اهمیتی نمی دهد.

آیا تا کنون فراموش کرده اید به مدت چندین روز حمام کنید؟ لباستان را عوض نکنید؟ و برایتان مهم نباشد که چه بویی می دهید و چگونه به نظر می رسید؟ آیا آخرین باری که موهایتان را شانه و مرتب کرده اید را به خاطر می آورید؟

نگاهی به آینه بیاندازید. شورش علیه جامعه و وسواس تصویری اش یک چیز است، اما نادیده گرفتن بهداشت به طور کلی خبر از وجود یک مشکل می دهد.

چگونه به فرد افسرده کمک کنیم؟ (۸ روش درمان افسردگی )

پنهان شدن و علایم افسردگی

علایم افسردگی _ هاو کن یو

انزوای اجتماعی علامت کاملاً واضحی از افسردگی است، به ویژه اگر این عمل از کسی سر بزند که همیشه بیرون می رفته و انرژی زیادی داشته است. اگرچه فرد افسرده همیشه می خواهد خودش را از بقیه پنهان کند اما این آخرین چیزی است که افراد افسرده نیاز دارند، زیرا انزوا باعث افسردگی می شود و افسردگی انزوا را تشدید می کند.

اگر اخیراً توجه کرده اید که خودتان یا یکی از دوستانتان بی اشتها و کناره گیر شده اید وقت آن رسیده که نگاه عمیق تری به آنچه که ممکن است اتفاق بیفتد بیاندازید.

هیچ چیز علاقۀ شما را جلب نمی کند

علایم افسردگی _ هاو کن یوافراد زمانی که خسته و گرفته هستند به سراغ انجام کاری می روند که از انجامش لذت می برند یا وقتشان را با افرادی می گذرانند که دوستشان دارند. افراد افسرده از انجام این کار اجتناب می کنند. در نظرشان شادی و سرزندگی از همه چیز رخت بر می بندد و آنها انگیزه و توانایی هیجان زده شدن را از دست می دهند.

“فقدان احساس لذت” یا Anhedonia ناتوانی در احساس کردن خوشی و لذت است، و افراد مبتلا به افسردگی اغلب این را به عنوان یکی از علائم اختلالشان نشان می دهند. این امر موجب می شود نتوانند روی کارهای روزمره شان متمرکز شوند.

خودتان را مدام سرزنش و سرکوب می کنید

علایم افسردگی _ هاو کن یو

اینکه افکار بدبینانه موقتاً از ذهن یک فرد سالم از نظر روانی می گذرد کاملاً عادی است. اما وقتی تمام روز را با این وضعیت طی می کنید اخطاری است مبنی بر اینکه این بدبینی حاکی از افسردگی است.

طبیعتاً زمانی که افراد خوش بین و با اعتماد به نفس بالا تبدیل به یک فرد منفی می شوند و نگرش خود-سرگوبگرانه دارند، می توان گفت که احتمالاً به افسردگی مبتلا شده اند.

فراموش کار شده اید یا برای تمرکز کردن دچار مشکل شده اید

آیا برای به یادآوری کوچکترین چیزها با مشکل مواجه شده اید؟ آیا مرتباً کلیدتان را جا می گذارید؟ یادتان می رود مجددا به فردی که منتظر تماستان است زنگ بزنید؟ آیا فراموش کرده اید که به بانک رفته اید یا نه؟ آیا برا تمرکز کردن هم مشکل دارید؟ آیا نوشتن یک ایمیل یا لیست خرید دستپاچه تان می کند؟

اگر پاسختان به بیش از یکی از این سوال ها مثبت است، این می تواند یکی از علائم افسردگی در شما باشد.

چگونه به فرد افسرده کمک کنیم؟ (۸ روش درمان افسردگی )

احساس کرختی می کنید

علایم افسردگی _ هاو کن یومی خواهید احساس ناراحتی کنید، می خواهید احساس شادی کنید، می خواهید غافلگیر شوید،… می خواهید احساسی داشته باشید، اما انگار قادر نیستید که چیزی را حس کنید. معمولاً از احساس کرختی چشم پوشی می شود اما این یک علامت واقعی از افسرگی است. این حس نادیده گرفته می شود زیرا معمولاً افراد افسردگی را با احساس شکست و ناراحتی شناخته اند نه حس بی علاقگی و بی حسی.

اما بسیاری از افراد افسرده یک حس خلأ را توصیف می کنند و اینکه نمی توانند با عزیزانشان صمیمی شوند و با فرزندان و نوه هایشان مهربان و خونگرم باشند.

علایم افسردگی و فکر کردن به مرگ

علایم افسردگی _ هاو کن یواگرشما کاربران هاو کن یو متوجه شدید که خودتان یا نزدیکانتان در مورد مرگ و موضوعات عبوس صحبت می کنید و وسواس به خرج می دهید، بدانید این هشداری است مبنی بر اینکه مشکلی وجود دارد. اگر فردی شروع به صحبت در مورد «بعد از اینکه مُردم…» کرد یا روی اینکه بقیه چگونه مرده اند متمرکز شد، جای نگرانی دارد.

ممکن است شخصی که اینگونه صحبت می کند افکار مردن و خودکشی را در ذهنش پرورش دهد. متخصصان خودکشی ها را به دو دسته تقسیم می کنند: فعال و غیر فعال.

در تفکرات خودکشی فعال، فرد به مردن فکر می کند و برایش برنامه دارد. این نوع ناراحت کننده ترین نوع است و در صورت آگاهی از آن باید فوراً اقدام و یا با یک متخصص و آشنایان تماس گرفته شود.

در تفکرات غیر فعال خودکشی، فرد در مورد فرایند مردن فکر می کند و احتمالا آرزو می مند که برایش اتفاق بیفتد. رایج ترین مثال مواردی است که فرد آرزو می کند بخوابد و دیگر بیدار نشود یا اینکه در مسیرش به محل کار اتوبوسی او را زیر بگیرد و بکشد.

اگر دیدید فردی مرتکب رفتارهای پرخطر می شود، این می تواند نشانۀ این باشد که دیگر به چیزی اهمیت نمی دهد و نیازمند مراقبت است.