چگونه چکمه ها و بوت های زنانه را تمیز و نگهداری کنیم؟ قبل تر در هاو کن یو در رابطه با اینکه چگونه بوت ها و چکمه های مردانه را نگهداری کنیم و یا چگونه کیفیت ان ها را برای خرید تشخیص دهیم صحبت کردیم، حال در این مقاله به سراغ بوت ها و چکمه های زنانه رفته ایم تا با شما نکات مهم برای خرید و البته نگهداری از ان ها را آموزش دهیم با ما همراه باشید.

چکمه ها . بوت های زمستانی با اینکه برای زمستان و هوای سرد ساخته و طراحی شده اند با این حال قبل از زمستان و در پاییز هم به استقبالشان می رویم و چیزی حدود نیمی از سال را با آن ها سر می کنیم پس داشتن اطلاعات و دانش کامل در رابطه با راهنمای خرید و البته نگهداریشان خالی از لطف نیستو قبل تر در رابطه با بوت ها مردانه مقاله ای رفتیم که در لینک زیر می توانید آن را در لینک زیر مطالعه کنید.

راهنمای خرید و نگهداری از بوت مردانه (زمستانی و مجلسی)

چکمه برفی

اکثر مردم وقتی اسم چکمه برفی می‌آید به چکمه‌های بچه‌ها فکر می‌کنند. بالای آن‌ها ضد آب است و نوعی فرورفتگی پلاستیکی دارند که به اندازه چکمه‌های Pac بادوام و متناسب با هر آب و هوایی نیست. برای گردش در شهر خوب هستند ولی برای مدت طولانی در آب و هوای نامناسب چندان خوب نیستند. علاوه بر آن، روی زمین هم سر می‌خورند و به اندازه دیگر چکمه‌ها خوب نیستند. معمولا سبک‌تر نیز هستند. تنها چکمه برفی که در این مقاله به آن اشاره شده Columbia Minx-Mid II است. به عنوان یک چکمه برفی خیلی خوب است ولی به اندازه دیگر چکمه‌های امتحان شده در این مقاله از هاو کن یو متناسب با هر آب و هوایی نیست، با این که ادعا می‌کند ضد آب است. پس اگر در بازار دنبال چکمه‌ای می‌گردید که خیلی گران نیست و فقط برای گشت زدن در اطراف شهر و پریدن از روی چاله‌های کوچک آب آن را می‌خواهید، این چکمه انتخاب عالی‌ای است.

فَشِن در برابر عملکرد

کفش ما نقش مهمی در تیپ ما دارد. از آن جایی که خیلی از خانم‌ها چکمه را برای استفاده در شهر می‌خرند، ما بحث را با مناظره‌ای بین فَشِن و عملکرد شروع می‌کنیم. مانند دیگر محصولات، ابتدا ببینید چگونه می‌خواهید از چکمه‌های خود استفاده کنید و آب و هوای محل زندگی شما چگونه است. اگر در منطقه سرد و برفی زندگی می‌کنید، باید چکمه بلند و کلفتی مانند Sorel Joan of Arctic خریداری کنید که عایق گرما باشد. اگر به طور خاص دنبال چیزی برای پیاده روی زمستانی می‌گردید، Vasque Pow Pow II Ultradry انتخاب مناسبی است. وقتی دنبال یک چکمه برای پیاده‌روی می‌گردید، ظاهر آن نباید در اولویت قرار گیرد. گرچه، اگر دنبال چکمه‌ای برای استفاده در شهر می‌گردید، باید عملکرد و تیپ را با هم در نظر بگیرید.

خوشبختانه ما چند محصول را امتحان کردیم که از این نظر متعادل هستند. Sorel Joan of Arctic گرم‌ترین بود و طبق نظرسنجی از بیش از ۵۰ خانم در شبکه اجتماعی، یکی از زیباترین‌ها نیز بود! با این وجود، این چکمه خیلی راحت نیست و ما آن را برای پیاده‌روی اطراف شهر پیشنهاد نمی‌کنیم. از سوی دیگر، برنده انتخاب ویراستار The North Face Shellista II Mid برای پیاده‌روی در شهر مناسب است و زیبا هم هست ولی به اندازه رقبایش گرم نیست.

نکته: وقتی می‌خواهید بین فَشِن و عملکرد یکی را انتخاب کنید، به نحوه استفاده از چکمه‌های خود دقت کنید. برای مثال اگر تا محل کار را با ماشین شخصی می‌روید و از آن جا هم سریع وارد محل کار می‌شوید، احتمالاً می‌توانید گرما را فدا کنید.

ما چند کفش که برای پیاده‌روی مناسب بودند ولی از نظر ظاهری هم زیبا بودند، بررسی کردیم. UGG Adirondack II یکی از آن‌ها بود. این چکمه گرما و ضد آبی نسبتاً خوبی دارد و در پیاده‌روی های معتدل راحت است. The North Face Shellista Mid II نیز از جهت کارایی و زیبایی ظاهری مشابه بود. اگر شما فقط دنبال یک چکمه زیبا می‌گردید و کارایی آن برای شما مهم نیست، Northside Kathmandu نیز گزینه بانمکی است که در آب و هوای زمستانی خشک به درد می‌خورد.

وقتی تصمیم گرفتید که چگونه می‌خواهید کارایی و ظاهر را با هم حفظ کنید، به تیپ شخصی خود توجه کنید. در این مقاله، ما چکمه‌های زمستانی زیادی را امتحان کردیم که بعضی از آن‌ها خز مصنوعی داشتند و بعضی نداشتند. دانستن این که آیا شما خز مصنوعی را دوست دارید یا نه مهم است چون به ندرت می‌توانید چکمه بدون خز مصنوعی پیدا کنید. توجه داشته باشید که چکمه‌های با خز مصنوعی همه کاره نیستند. اواخر پاییز که هوا سرد است، خیلی از افراد آمادگی پوشیدن چکمه‌های خزدار را ندارند. بلکه ترجیح می‌دهند کمی هوا سردتر شود و سپس از خز استفاده کنند. و در آخر، یادتان باشد که همیشه خودتان باشید!

چکمه بلند یا کوتاه

در این مقاله فقط دو چکمه که طول آن‌ها (از زمین تا بالای چکمه) کمتر از ۱۰ اینچ و هفت چکمه که طول آن‌ها بیشتر از ۱۰ اینچ بود را امتحان کردیم. هر کدام خوبی‌ها و بدی‌های خودش را دارد. بگذارید با هم ببینیم چه هستند. بدیهی‌ترین فایده چکمه‌های بلندتر این است که در برابر باران و برف شدید، حفاظت بیشتری ارائه می‌دهند و ساق پا را گرم نگه می‌دارند. حتی چکمه‌های بلندی که از امتحان چاله‌های آب ما سربلند بیرون نیامدند، در برف به نظر ضروری آمدند.

نکته: صادقانه بخواهم بگویم، چکمه‌های بلند نمی‌گذارند برف به شلوار شما بچسبد که تا وارد جایی می‌شوید آب شود و شلوار شما را خیس کند.

از طرف دیگر، اکثر چکمه‌هایی که ما امتحان کردیم برای پیاده‌روی مناسب نبودند (به جز The North Face Shellista Mid II). معمولاً پوشیدن آن‌ها سخت‌تر است و به اندازه چکمه‌های Ultradry که به طور خاص برای پیاده‌روی برفی ساخته شده‌اند، به درد تحرک نمی‌خورند. ما سه از پنج چکمه نامبرده در مقاله‌مان را امتحان کردیم. با اینکه محافظت چندانی در برابر برف ارائه ندادند، خیلی از آن‌ها در برابر چاله‌های آب مقاوم بودند. بنابراین اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که فقط چند اینچ در آن برف می‌آید، چکمه‌های کوتاه نیاز شما را برطرف خواهند کرد. ولی اگر انتظار برف را دارید و یک چکمه کوتاه انتخاب کردید، حتما آنی را انتخاب کنید که ساقش محکم بسته شود و یا بتواند به یک بوت بلند تبدیل شود؛ مانند UGG Adirondack II.

ما فهمیدیم شلوارهایمان به سختی در چکمه‌های کوتاه جا می‌گیرند (حتی شلوارهای چسبان نیز در بعضی موارد جمع شدند)… یعنی برایمان راحت تر بود که شلوارمان را روی چکمه‌هایمان بپوشیم البته بستگی به این دارد که چطور بخواهید به آن نگاه کنید. در شرایط خیس، شلوار را داخل چکمه کردن باعث می‌شود شلوار خشک بماند. البته همه از این تیپ خوششان نمی‌آید. یک چیز دیگر هم این که چکمه‌های کوتاه (مخصوصاً آن‌هایی که ما امتحان کردیم و خز مصنوعی نداشتند) پوشیدنشان در اواخر پاییز و اوایل بهار که یک چکمه بزرگ زمستانی نمی‌خواهید، راحت‌تر است.

نکته: نمی‌توانید طول چکمه خود را انتخاب کنید؟ ما UGG Adirondack را امتحان کردیم که یک چکمه کوتاه با ساق جیر قابل بلند یا کوتاه شدن است. وقتی آن را پایین بیاورید یک ساق کرکی پشم گوسفند دارید و اگر آن را بالا ببرید، ساق ۱۰ اینچی می‌شود که در برابر برف از پای شما محافظت می‌کند.

خز داشته باشد یا نه؟

ما طی صحبت کردن با تعدادی خانم عاشق گشت و گذار فهمیدیم که خز مصنوعی یک مسئله کاملاً شخصی است. بعضی از خانم‌ها از ظاهرش خوششان می‌آید، بعضی هم فکر می‌‌کنند بی‌رحمانه است. کمی زمان بگذارید تا ببینید سلیقه شما چیست، چرا که این مسئله انتخاب‌های شما را محدود می‌کند و یا گزینه‌های شما را در انتخاب چکمه زمستانی زیاد می‌کند. علاوه بر ترجیحات شخصی، چکمه‌های خزدار سود و ضررهایی دارند. اول اینکه، یک چکمه خزدار دهانه‌اش مهر و موم شده است و گرما را نگه می‌دارد و آشغال‌ها را از پا بیرون نگه می‌دارد.

البته، بعضی از آزمونگران ما فهمیدند که وقتی به مدت طولانی برف بیاید، در نهایت برف آب می‌شود و پایین می‌آید. علاوه بر آن، خیلی از آن‌هایی که شلوارهای دمپا پوشیده بودند، فهمیدند پوشیدن این چکمه به علت دهانه گشادش روی شلوار ساده‌تر است. از طرفی، آن‌هایی که ترجیح می‌دهند زیر شلوار چکمه بپوشند، با این نوع چکمه نمی‌توانند این کار را بکنند. با استفاده از این اطلاعات سعی کنید بفهمید از خز خوشتان می‌آید یا نه. اگر از این خوشتان می‌آید حتما نگاهی به Sorel Joan of Arctic و Northside Kathmandu بیندازید. اگر هم خوشتان نیامده است کل مقاله را بخوانید تا تمام گزینه‌های خود را بدانید.

کارایی و راحتی

وقتی فهمیدید چگونه می‌خواهید بین فَشِن و عملکرد تعادل برقرار کنید و تصمیم خود را درباره چکمه بلند و کوتاه گرفتید، نوبت آن است که به کارایی و راحتی‌ای که از چکمه خود می‌خواهید فکر کنید. در قسمت‌های قبلی کمی راجع به کارایی صحبت کردیم و راجع به ضد آب بودن و گرما گفتیم اما بگذارید کمی بیشتر توضیح بدهیم.

کارایی مستقیما به ساخت و ساز وابسته است. گرمای چکمه به عایقی که استفاده شده است، به جنس چکمه و کلفتی آن و به طراحی پاشنه بستگی دارد. عواملی مانند ارتفاع پاشنه و دهانه چکمه نیز نقش مهمی در گرما بازی می‌کنند. ما فهمیدیم چکمه‌هایی که کمی فضا درون خود داشتند (مانند Sorel Joan of Arctic) بهتر از چکمه‌های باریک گرم می‌مانند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید Sorel Tofino فقط ۱۰۰ گرم عایق دارد ولی از Northside Kathmandu که ۲۰۰ گرم عایق دارد، گرمتر بود. البته این می‌تواند به خاطر کف نازک Kathmandu باشد. ما دریافتیم کف‌های کلفت چکمه‌هایی مانند Vasque Pow Pow II Ultradry و Kamik Momentum کمی عایق اضافه می‌کنند. نقد ما درباره هر محصول به طور جداگانه را بخوانید. عمیقاً درباره گرمای چکمه‌ها بحث کرده ایم.

نکته: اگر می‌خواهید چکمه‌های برفی خود را چند روز پشت سر هم بپوشید، شاید بهتر باشد دنبال محصولی با آستر قابل جدا شدن (مانند Sorel Joan of Arctic) یا حداقل کفی قابل جدا شدن بگردید. این به شما این امکان را می‌دهد که اگر درون چکمه از عرق یا چاله‌های آب خیس شد، زودتر خشک شود.

ساخت و ساز بر ضد آب بودن نیز تاثیر می‌گذارد. تمام چکمه‌هایی که ما امتحان کردیم تا حدی ضد آب بودند ولی فهمیدیم بعضی از طراحی‌ها از میزان ضد آب بودن می‌کاستند. اگر در جایی زندگی می‌کنید که زمستان‌ها بارش زیادی دارد، باید در خرید چکمه‌هایی مانند Northside Kathmandu یا UGGs دقت کنید. چرا که آب از درزهایشان نفوذ می‌کند.

در طولانی مدت، جنس‌هایی مانند جیر باید روکاری شوند تا ضد آب باقی بمانند ولی چکمه لاستیکی تا آخر عمر محصول مقاوم باقی می‌ماند. ما از آن‌هایی که ساق خز مصنوعی داشتند (و ساق پوستین UGG) خیلی خوشمان آمد چرا که ضد آب بودند. این ویژگی‌ها نه تنها باعث گرما شدند بلکه برف و باران را هم گرفتند و نگذاشتند به درون چکمه راه یابد.

ما همچنین می‌خواهیم درباره راحتی چکمه صحبت کنیم. شاید هیچ زمانی بهتر از زمستان برای لوس کردن پاهایتان وجود نداشته باشد. اکثر مواقع خانم‌ها زیبایی را فدای راحتی می‌کنند و این خصوصاً درباره کفش صدق می‌کند. آزمونگرهای ما فکر می‌کنند برف و هوای سرد بهانه خوبی برای پوشیدن چیزی با ظاهر زیباست که کمی راحت تر از کفش پاشنه‌دار یا تخت است. اگر قصد پیاده‌روی مسیرهای طولانی با چکمه‌های خود را دارید، فکر کردن به راحتی آن‌ها مهم است. با اینکه چند تا از چکمه‌هایی که ما امتحان کردیم پاشنه‌های راحتی دارند (مانند The North Face Shellista) ولی دیگر چکمه‌ها (مانند Sorel Joan of Arctic) از نظر راحتی واقعاً مشکل داشتند. در نهایت قبل از انتخاب چکمه مورد نیاز باید ببینید کدام ویژگی‌ها برای شما در اولویت قرار دارند.

می‌خواهید پاهای خود را خوشحال کنید؟ چکمه‌هایی را انتخاب کنید که گرم و نرم هستند. UGG Adirondack II و Northside Kathmandu تعریف شما از گرم و نرم را تغییر خواهند داد. هر دوی این چکمه‌ها، آستر داخلی پشمالو دارند که پاهای شما را گرم و نرم نگه می‌دارند.

در آخر بگذارید راجع به خرید چکمه‌هایی صحبت کنیم که از محصولات حیوانات درست شده‌اند. درباره چند مدل که چرم یا پوست گوسفند ندارند مانند Columbia Minx-Mid II Omni-Heat و Kamik Momentum صحبت کردیم. هر چند بقیه مدل‌ها همه چرم، جیر یا ناباک استفاده می‌کنند. UGG فقط از پوست گوسفند استفاده می‌کند که محصول جانبی صنعت گوشت است. برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، نقد تکی آن را بخوانید.

اندازه بودن

برای نقدهای تکی‌مان درباره اندازه بودن هر کفش صحبت می‌کنیم. بعضی از کفش‌هایی که درباره آن‌ها صحبت کردیم باریک‌ترند و فضای داخلی کوچک‌تری دارند. بعضی از مدل‌ها (مانند The North Face Shellista II Mid) پایین پای مناسبی دارند ولی کفی آن‌ها ممکن است خیلی به درد پای **شما** نخورد. وقتی کفش خود را برای اولین بار امتحان می‌کنید، اطمینان پیدا کنید که خیلی تنگ نباشد. کمی جای اضافی برای پا کردن جوراب کلفت و راحت پشمی بد نیست. بخش “ظاهر و اندازه بودن” مقاله ما را بخوانید تا نقدهای تکی درباره چکمه‌ها بخوانید و ببینید کوچک‌اند، بزرگ یا دقیقاً اندازه.