از اولین نکاتی که برای خرید تلویزیون باید در نظر بگیرید سایز و اندازه آن است. اینگونه نیست که هرچقدر تلویزیون بزرگ تر باشد انتخاب بهتری هم برای شماست، با توجه به هزینه و البته مشخصات خانه، و مکانی که قرار است تلویزیون را در آن قرار دهید، باید از بین سایز های مختلف بهترین گزینه را انتخاب کنید. در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چه نکاتی را برای انتخاب بهترین سایز تلویزیون باید در نظر بگیرید. با ما همراه باشید.

تلویزیون با چه اندازه ای برای شما مناسب است ؟

امروزه وجود تلویزیون ( آن هم از نوع LED ،LCD ،OLED ،AMOLED , و … )در خانه ها بسیار رایج است و به عنوان یکی از وسایل اصلی  خانه عموماً دیده می شود. اما مشخصات مختلف بین دستگاه های متفاوت می تواند خرید یک تلویزیون یا حداقل انتخاب یکی از آنها برای خرید را به تجربه ای گیج کننده  تبدیل کند.

میانگین اندازۀ تلویزیون ها هر ساله افزایش می یابد و انتظارات ما نیز نسبت به سایز و برازندگی آن دائماً در حال تغییر است. تلویزیون 75 اینچ در ردۀ سریع ترین تلویزیون های در حال رشد بازار است اما چنین دستگاه بزرگی برای خانۀ بسیاری از شما مناسب نیست.

در این قسمت، ما شما را راهنمایی می کنیم تا بتوانید تلویزیون با سایز مناسب نیازتان را انتخاب کنید، چه زمانی که شما اولین تلویزیون خود را می خرید و چه زمانی که تلویزیون قدیمی خود را ترفیع می دهید. پس با ما همراه باشید:

اینچ و یا معیار سایز تلویزیون و مانیتور چیست؟

قبل از اینکه به سراغ نکات مهم برویم باید با مفهومی به نام سایز تلویزیون بیشتر آشنا شویم. معمولا در تمامی دنیا سایز تلویزیون ها را با اینچ مشخص می کنند. اما مثلا یک سایز 52 اینچ دقیقا چقدر یا چند سانتی متر طول و عرض دارد؟

همانطور که احتمالا می دانید اینچ یک واحد اندازه گیری همانند متر و سانتی متر است که برای تبدیل آن به سانتی متر تنها کافی است آن را در 2.54 ضرب کنید تا اندازه را به سانتی متر به دست بیاورید.

اما وقتی که می گویم یک تلویزیون 55 اینچ است این عدد سایز قطر تلویزیون شما و آن هم از قسمت نمایشگر است و نه قاب( همانند تصویر بالا) . پس اگر یک تلویزیون 55 اینچ است این یعنی قطر نمایشگر از قسمت داخلی نمایشگر تا گوشه مقابل 55 اینچ یا 55*2.54= 139.7 سانتی متر است.

پس دقت داشته باشید ممکن است دو تلویزیون علی رغم اینکه 55 اینچ هستند شاید در یکی قاب تلویزیون بزرگ تر و یا یکی دارای عرض بیشتر و طول کمتر باشد ولی هر دو 55 اینچ باشند. چرا که ما قطر نمایشگر را در نظر میگیریم و نه طول و عرض را.

فاصله شما از تلویزیون

سالن یا اتاقی که قرار است تلویزیون را در آن قرار دهید دارای چه سایزی است؟ مکان یا مبلمانی که قرار است رو به روی تلویزیون قرار بگیرد در چه فاصله ای در مقابل تلویزیون قرار است قرار بگیرد و آیا امکان جابه جایی قرار دارد؟

بر این اساس یک راه حل ساده ولی کمی عجیب و غریب وجود دارد که تنها کافیست که این فاصله قرار گیری از مقابل تلویزیون را در 0.84 ضرب کنید. به این صورت اندازه ای که سایز یا بهتر است بگوییم قطر تلویزیون شما را شامل می شود به دست می آید. مثلا اگر فاصله شما از تلویزیون قرار است 2 متر یا 200 سانتی متر باشد اگر 200 رو به اینچ تقسیم کنیم به عدد حدودا 78 اینچ میرسیم که با ضرب این عدد در 0.84 به سایز تلویزیون بر حسب اینچ می رسیم که حدودا 66 اینچ است. اما تلویزیون 66 اینچی برای فاصله دو متری؟

ما به شما توصیه می کنیم برای فاصله های معمول که حدودا 2 الی 3 متر از تلویزیون است بهترین سایز های تلویزیون 50 الی 60 اینچ است. البته این سایز باز هم بستگی به کیفیت و رزولوشن تصویر دارد که می تواند بر روی فاصله شما از تلویزیون تاثیر گذار باشد.

در جدول زیر هم بر اساس فاصله از تلویزیون و سایز، برای دو کیفیت تصویر اچ دی و الترا اچ دی گرد آوری شده است. دقت داشته باشید هر فوت حدودا 30 سانتی متر است.

دقت کنید که این اعداد و ارقام تنها برای داشتن بهترین تصویر با توجه به کیفیت تصویر و فاصله است و زمانی که بحث قیمت در میان باشد شاید خیلی از این موارد اهمیتشان کمتر شود.

تلویزیون را به دیوار وصل می کنید و یا بر روی پایه

اگر قرار است تلویزیون را بر روی پایه  و میز مقابل صورت خود قرار دهید قوانینی که بالاتر اشاره کردیم باید مورد توجه قرار گیرد اما با با قرار دادن تلویزیون و نصب آن به دیوار داستان متفاوت می شود و با توجه با ارتفاعی که تلویزیون از سطح زمین دارد باید به همان نسبت سایز آن را هم بزرگ تر در نظر بگیرید. راهنمای نصب تلویزیون به دیوار را هم می توانید از لینک زیر مطالعه کنید.


راهنمای نصب تلویزیون به دیوار 


در نظر گرفتن محیط خانه

مد نظر داشته باشید که خانه شما دارای چه ویژگی هایی است؟ به عنوان مثال دیواری که قرار است تلویزون مقابل آن قرار گیرد چه سایزی است. برنامه ریزی کنید که سایز تلویزیون به نحوی باشد که به راحتی بتوانید آن را در وسط و به یک فاصله از لبه های دیوار قرار دهید و ستون و .. در مقابل آن نباشد.

معمولا توصیه می شود اگر تعداد وسایل اتاق یا سالنی که قرار است تلویزیون در آن قرار بگیرد زیاد نیست می توانید در صورت تمایل اقدام به خرید تلویزیون بزرگ تر کنید ولی اگر اتاق یا سالن شما به واسطه کوچک بودن مملو از وسایل، مبلمان و .. است توصیه می شود توازن را رعایت کنید و به سراغ تلویزیون های خیلی بزرگ نروید.

تلویزیون های کوچک ( 24 تا 32 اینچ)

برای کسانی که ازانتخاب تصادفی تلویزیون طفره می روند، نگرانی ای وجود ندارد. تولیدکنندگان تلویزیون تمایل دارند  دستگاه های خود در را ابعاد کاملاً مشخصی  بسازند به این معناست که واقعاً تعداد کمی از اندازه های مختلف برای انتخاب وجود دارد.

در کوچکترین مقیاس ممکن، شما می توانید دستگاه های 20، 24 و 28 اینچی را بخرید که برخی از آنها می توانند روی میز یا پیشخوان شما به عنوان مانیتور کامپیوتر شما قرار بگیرند. پس از آن می توانید اندازه های 32 تا 36 اینچی را داشته باشید که برای فضاهای تنگ تر به اندازۀ کافی جمع و جور است.

این تلوزیون ها برای افراد مجرد ویا برای فضاهای مسکونی کوچکتر(  وابسته به استفاده دستگاه) و یا حتی برای کسانی که بودجۀ کافی ندارند، مناسب است.

اگرچه با انتخاب این دستگاه می خواهید آسودگی به دست آورید،  با این وجود، ممکن است  امکان  استفاده از پورت های اضافی و کیفیت تصو.یر کلی را از دست بدهید. حتی 32 اینچی ها هم برای صفحه نمایش 4K UHD بسیار کوچک است، به این معنی که حجم کیفی استاندارد را می توانید در 720P (1920 ×1080) یا در 1080P (1920 ×1080) مشاهده کنید. بیشترین حجم در HD/SDR است، به هر حال ، این ممکن است برای شما زیاد مهم نباشد، اما اگر خواهان تصویر بهتری هستید، ممکن است بخواهید چند سایز و پیکسل بیشتر را امتحان کنید.

تلویزیون های متوسط(40 تا 43 اینچ)

زمانی که 40 اینچ برای تلویزیون بسیار بزرگ بود را به خاطر می آورید ؟ حالا محدودۀ 40-42-43 اینچ به عنوان نقطۀ شروع صفحه نمایش های 4K شناخته می شود، بنابراین معمولاً یک ساز و کار مفید بین کیفیت تصویر و قیمت ارائه می دهد.

یک تلویزیون 4K محلی شما را قادر به تماشای حجم Ultra HD(3840 × 2160)  می کند، صفحه نمایش بازی 4K از PS4 Pro یا  Xbox One S/X دارد و دارای ورودی های 4K UHD Blu-Ray DVDs می باشد .

تلویزیون های بزرگ ( 55 – 65 -75 اینچ)

قطعاً  پس از یک تجربۀ واقعی سینمای خانگی، شما به دنبال یک تلویزیون 55، 65 یا 75 اینچی خواهید بود. این دستگاه ها برای سرگرم کردن گروه های خانوادگی بزرگ، تماشای فوتبال و مسابقات ورزشی روی صفحۀ بزرگ و تجربه کردن تأثیر کامل فیلم ها و دی وی دی های  4K Ultra HD  ، بهترین هستند.

این تلویزیون ها گران تر هستند، فضای بیشتری را اشغال می کنند و برای حجم HD/SDR استاندارد بر روی نمایشگرهای بزرگ خود، باید کار بیشتری را انجام دهند. اگر فضای کافی برای این دستگاه ها دارید، می توانید آنها  را به راحتی در خانه خود داشته باشید .

هم چنین تعدادی تلویزیون در ابعاد 82 یا 85 اینچ وجود دارد برای کسانی که شرایط داشتن صفحه نمایش های فوق العاده بزرگ را دارند. این اندازه ها معمولاً با مارک OLED یا QLED سامسونگ عرضه می شوند.

اما فقط اندازه نمایشگر مهم نیست…

 

به همان اندازه که ممکن است تحت تأثیر اندازه های بزرگتر صفحه نمایشگر قرار بگیریم، مهم است که به خاطر داشته باشیم که تلویزیون های بزرگتر همیشه بهتر نیستند.

بدیهی است که صفحه نمایشگر بزرگتر، تصویر بزرگتری را نیز ارائه می دهد ، اما اگر نتواند تفکیک پذیری های بیشتر را کنترل کند انگار شما فقط پول خود را برای یک تصویر بزرگ و تار خرج کرده اید . شما به پیکسل بیشتری برای صفحات بزرگتر نیاز دارید، بعد از آن هم، این پیکسل های اضافی نیاز به پردازش تصاویر سنگینی دارند تا بتوانند هم حجم HD و هم  UHD را نمایش دهند به طوری که تصویر روی نمایشگر خوب ظاهر شود.

هم چنین جا دادن صفحه نمایشگر بزرگتر در جاهای تنگ و کوچک سخت تر است و می تواند اتاق را زیر سلطۀ خود درآورد. اگر می خواهید به تلویزیون خود بهترین مکان را اختصاص بدهید خوب است، اما قبل از اینکه برای پیدا کردن بزرگترین تلویزیون ممکن اقدام کنید باید به این موضوع توجه کنید.

برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را در هر اندازه ای داشته باشید،  ما مجموعه ای از بهترین انتخاب ها را برایتان آماده کرده ایم، فقط کافی ست یکی از لینک های زیر را که در رده انتخاب شماست چک کنید و با خوشحالی تماشا کنید .

مقالات مرتبط و مکمل: