راهنمای خرید مانیتور های LED، OLED، AMOLED و … را در این مقاله برسی خواهیم کرد، تا مواردی که قبل از خرید یک مانیتور یا نمایشگر برای سیستم دسکتاپ و گیمینگ و .. باید مد نظر داشته باشید را به شما بیاموزیم. اگر قصد و نیت خرید مانیتور دارید حتما تا انتها ی این راهنمای خرید مانیتور با ما همراه باشید.

اگر قصد خرید یک مانیتور  مانیتور سامسونگ، مایتور ال جی و … ) یا نمایشگر برای مکان عمومی مثل محل کار یا مدرسه را دارید و نمی‌خواهید ذهنتان را زیاد درگیر این موضوع کنید، خیلی راحت و ساده همین الان یک پیشنهاد خوب برای شما داریم که یکی از برترین و پر استفاده ترین مانیتور های برای مصارف روزمره و معمول است. یک نمایشگر 27 اینچی مسطح با رزولوشن 4k، با شیشه تصویر آی پی اس را پیشنهاد می کنم  (aka PLS). قیمت این نوع نمایشگر حدود 500 دلار است. اگر ارزانتر می خواهید، یک مدل 24 اینچی با رزولوشن اف اچ دی 1,920×1,080 ، که قیمتش حدود 150 دلار است را تهیه کنید.

اما مطمئنا این چیزی نیست که شما به دنبال آن باشید. این موارد همانند پیشنهاداتی است که دوستان و آشنایان شما می دهند بدون آن که شما را در رابطه با چگونگی خرید مانیتور راهنمایی کنند. شما باید یک فراید را طی کنید، کمی اطلاعات به دست بیاورید و سپس با در نظر گرفتن همه این جوانب به سراغ بهترین گزینه بروید تا یک خرید هوشمندانه داشته باشید.

در ابتدا برخی نکات کلی و اجمالی که قبل از خرید مانیتور باید مد نظر داشته باشید را مرور می کنیم.

 • هر چه مانیتور بزرگ تر بهتر: البته به صورت کامل این مطلب و جمله درست نیست. شمامتناسب با بودجه و بزرگی میزتان، و البته کار خود بزرگترین مانیتور ممکن را بخرید. اما بدانید به ندرت کسی از خرید مانیتور بزرگ پشیمان می شود ولی تقریبا همه از خرید مانیتور کوچک پشیمان می شوند. مانیتورهای خیلی عریضی در بازار هست که نسبت طول به عرض آن 21 به 9 است (2.35:1). خیلی از این مانیتورها صفحه منحنی دارند، و بیشتر آنها 34 اینچ با رزولوشن کمتر از 4k هستند. پس اولین پیشنهاد ما اسن است که با توجه به طوب عمر مانیتور ها که به صورت معمول چندین سال است حتما با توجه به بودجه و شرایط مکانی بزرگ ترین و عریض ترین مانیتور ممکن را خریداری کنید. این پیشنهاد برای برای برخی یک مانیتور 22 اینچ و برای برخی دیگر چهل و خورده ای اینچ است.
 • کیفیت مناسب:  اگه بودجه اش را دارید، رزولوشن 4k را بخرید اگر نه، مانیتور 16 در 9 را بخرید که تقریبا فول اچ دی هم هست. نسبت طول به عرض مانیتور را با تقسیم رزولوشن افقی بر رزولوشن عمودی می توانید به دست آورید که برای مانیتور 16:9 ،  1.77:1 خواهد بود.
 • اگر ویندوز 10 دارید و خیلی نزدیک صفحه نمایش می نشینید، صفحه نمایش لمسی هم گزینه بدی نخواهد بود.  البته اگر به کار شما می آید وکارایی دارد. اگر فاصله تان از مانیتور بیشتر است، استفاده از مانیتور معمولی کار ناجوری ست.
 • ارتفاع و شیب سطحی که مانیتور را روی آن قرار می دهید مناسب باشد تا بتوانید براحتی از آن استفاده کنید.
 • یه مانیتور خوش ظاهر بخرید، زیرا شما ساعت ها به مانیتور زل خواهید زد. مانیتور دارای طراحی زیبا از نظر بیشتر مردم، مانیتور با قاب باریک است.
 • اگر اهل بازی کامپیوتری هستید، مانیتوری بخرید که کارت گرافیک آن مناسب باشد_اگر مدل ان ویدیاست، جی سینک G-Sync و اگر ای ام دی ست، فری سینک FreeSync _ و همچنین سرعت عملکرد آن 5 هزارم ثانیه یا کمتر باشد.
 • اگر وضوح رنگ برایتان مهم است، گستره ی رنگ مانیتور شما باید بزرگتر از sRGB _توانایی تنظیم دمای رنگ روی صحفحه نمایش و نرم افزار_ باشد.
 • اگر جای اتصال سیم نمایشگر با کامپیوترتان هماهنگ نیست، از آداپتور_کابل رابط_ استفاده کنید.
 • برای اینکه یک نمایشگر دارای اسپیکر داشته باشید، باید 150 دلار یا بیشتر بپردازید. که اسپیکرهای داخلی مانیتورها هم ویژگی هایی دارند که باید به آنها توجه کرد.

اگر به جزییات بیشتری در این مورد نیاز دارید، ادامه مطلب را بخوانید.

آنچه که همه باید قبل از خرید مانیتور به آن توجه کنند

یکبار از نزدیک مانیتور را ببینید

اگر ممکن است شخصا از انواع مانیتور، دیدن کنید. خود من به قصد خرید مانیتوری با ویژگی های مشخص به بازار رفتم ولی در آخر نظرم عوض شد و چیزی را خریدم که با آن احساس راحتی می کردم. برای مثال، ممکن است یک نمایشگر مشخص با ویژگی های مشخص، از نظر شما کوچکتر یا بزرگتر از آنچه که می خواهید باشد،  یا اینکه کیفیت تصویر با آن چه در ویدئو ها و تصاویر دیده اید متفاوت باشد.

شاید اصلا در زمینه اتصال ان با توجه به اتصالات به مشکل بخورید، هرچند، درست مثل تلویزیون، مانیتورها هم یک سری ویژگی هایی دارند که با از نزدیک دیدن آنها هم نمی توانید مناسب بودن آن را تشخیص دهید. متاسفانه، رایج ترین این ویژگی ها، کیفیت تصویر است که شامل ارایه ی رنگ، درجه سایه و روشن تصویر است. اما با دیدن ظاهر نمایشگر، می توانید بفهمید وضوح تصویر دارد یا مثلا زشت است.

اندازه مانیتور چقدر باید باشد

گفتیم اگر بودجه و جای مناسب دارید، نه هر اندازه ولی  مانیتور بزرگتر، بهتر است.( این به کاربرد، فضا و بودجه شما بستگی دارد)  نامگذاری اندازه تصویر بر اساس طول اریب_قطر_صفحه است. اگر یادتان باشد، در هندسه و جبر، اگر ارتفاع و قاعده صفحه را داشته باشید می توانید نسبت طول به عرض را بدست آورید. هرچه نسبت طول به عرض مانیتور به 1 نزدیکتر باشد، نمایشگر کوچکتر و هرچه ار 1 دورتر باشد، نمایشگر پهن تر و از دامنه ی دید شما فراتر است.

قبل تر مفصل به این موضوع در قالب یک مقاله پرداختیم که می توانید در لینک زیر آن را مطالعه کنید

تلویزیون چه سایزی بخریم؟ ( راهنمای خرید تلویزیون و سایز مناسب شما)

 

مانیتور منحنی بخرم یا مسطح

بسیار فریبنده است. مانیتور منحنی این امکان را فراهم می کند که در فاصله کم بتوانید دامنه ی دید کامل داشته باشید. در بهترین حالت، شما نباید برای دیدن کل صفحه سرتان را بچرخانید. اگر قصد خرید مانیتور بزرگتر از 27 اینچ را دارید، حتما مانیتور منحنی بخرید. برای مانیتورهای 27 اینچ و کوچکتر، این ویژگی اهمیت آنچنانی نخواهد داشت. شاید کمی کیفیت تصویر و البته زیبایی تاثیر گذار باشد که خیلی دلایل محکمی برای پرداخت این مقدار مابه التفاوت نباشد.

تفاوت عمده این دو نوع مانیتور این است که مانیتور منحنی خیلی جذابتر است. مدلهای 34 اینچی که نسبت طول به عرض آنها 21در 9 است، از باقی مانیتورها عریض تر و کوتاه ترند و کناره های صفحه در نمایش ویدیو های تمام صفحه، خالی خواهد ماند. اما مانیتورهای مسطح با نسبت طول به عرض 16:9 ، به دلیل ارتفاع زیاد باعث چرخش زیاد سر شما خواهند بود.

مقدار انحنای منحنی را با R نمایش می دهند، که به معنی شعاع نیم دایره به میلیمتر است. هرچه این رقم بیشتر باشد، انحنای نمایشگر بیشتر است. بنابراین 1800R (شعاع اکثر مانیتورهای 27 اینچ منحنی) کم عمق تر از 2000R است. مانیتور با انحنای زیاد باعث حواس پرتی می شود همانطور که مانیتور با انحنای کم شبیه مسطح است. با این حال بر خلاف این که می گویند در واقع خیلی جذاب و جالب توجه نیستند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت مانیتور

هرچه در یک نمایشگر رزولوشن، سایز تصویر و ویژگی های تصویر بالا باشد، قیمت آن بیشتر است. پیکسل کوچکتر، طیف رنگی وسیعتر و وضوح تصویر بیشتر هم به اندازه گرافیک خوب، قیمت را بالا می برد. از سوی دیگر کیفیت ساخت و متریال مورد استفاده در کنار نام و برند هم در قیمت تاثیر گذار هستند.

مانیتوری برای آینده

فعلا، تا قبل از این که استانداردهای جدید شرکت ها مانند  HDMI 2.1 و DisplayPort 1.4 به ثبت برسد، ما آرامش خواهیم داشت. پس اگر از بودن پشت یک مانیتور منحنی راضی هستید تا زمانی که توانایی مالی برای خرید یک مدل جدید داشته باشید، نگران چیزی نباشید.

مراقب باشید گول بازاریابی و تبلیغات شرکت ها را نخورید

تناسب تضاد، توانایی نمایش طیف رنگی سیاه و سفید در یک نمایشگر مهم است. اما ویژگی هایی که سازندگان برای تناسب تضاد (Contrast ratio) درنظر گرفته اند بی معناست. به علاوه تضاد تناسب فقط یک جنبه از کیفیت نمایشگر است، و سازندگان مانیتورهای هاوکینگ، با بی ارزش ترین و پایین ترین کیفیت تکنولوژی، تضاد تناسب بالا را مهم می دانند. (12 میلیون در 1!)

همچنین سازندگان دیگر نمایشگرهای جذاب با برند معروف، این گونه از تولیدات خود تعریف می کنند: بهینه سازی تکنولوژی، کاهش لرزش و غیره. ادعای بهینه سازی تکنولوژی در نمایشگر، ادعایی بی معناست.-همه نمایشگرها مصرف برق دارند، و کم مصرف بودن یک نمایشگر نسبت به باقی نمایشگرها ثابت نشده است- لرزش هم دیگر مسئله حل نشده ای نیست. و اما در مورد ویژگی “غرق کننده” بودن نمایشگرهای منحنی، تا زمانی که یک نمایشگر دور تا دور مرا احاطه نکند، غرق کننده نخواهد بود.

انحنای کم در صفحه نمایش کوچک اصلا در نظر نمی آید. و بالاخره همه ی نمایشگرهای مصرف برق دارند، این کابل آن هاست که مصرف برق را کنترل می کند.

کابل ها مانیتور Connectors

معمولا باید خروجی های کامپیوتر باید با ورودی نمایشگر همخوانی داشته باشد تا اتصال صورت گیرد. اگر نمایشگر شما چندگانه است، برای اتصال آن به لوازم دیگر کابل مخصوص نیاز خواهید داشت_مثل اچ دی ام آی و یک Thunderbolt _ و این کار ممکن است روی کیفیت تصویر تاثیرگذار باشد.

زاویه دید مانیتور Viewing angle

این ویژگی اشاره به خوانا بودن صفحه و وضوح رنگ و تصویر، زمانی که از یک طرف به آن نگاه می کنید، دارد.  این مورد را قبلا هم در راهنمای خرید تلویوزیون اشاره و توضیح تکمیل تر دادیم. تقریبا همه ی مانیتورها زاویه دید 178 درجه دارند. زاویه دید ارزانترین ها کمتر است. اما اگر مانیتور شما شخصی است و جز شما کسی به آن نگاه نمی کند، زاویه دید وسیع مسئله مهمی نیست.

تکنولوژی تصویر در نمایشگر ها

واقعا شما کاربران هاو کن یو  نیازی به این اطلاعات برای خرید یک مانیتور برای مصرف معمولی ندارید، فقط بدانید که تی ان (twisted nematic) بی ارزشترین است و  چیزی نیست که خیلی درگیر آن شوید، وی ای(توازن عمودی vertical alignment) تا حدودی بهتر است و  IPS/PLS (چرخش درون تصویر و چرخش در خط تصویر) در حال حاضر چیزی است که باید بیش تر مورد توجه قرار دهید.

تفاوت این ویژگی ها در مواقع خاص مثل بازی کردن یا کارهای گرافیکی آشکار می شود. تقریبا تمام نمایشگرها از تکنولوژی ال سی دی استفاده می کنند، شما مکررا شاهد این هستید که از نورهای زمینه ال سی دی با عنوان LED-lit یاد می کنند. اینها ربطی به نمایشگرهای OLED که به دلیل مسایل تکنیکی در دسکتاپ به کار نمی روند، ندارند.

رزولوشن مانیتور چقدر باشد

“رزولوشن” تعداد پیکسل موجود در مساحت مشخص صفحه است. رزولوشن به خودی خود معنایی ندارد، فقط نسبت طول به عرض صفحه را مشخص می کند.(اینکه چقدر صفحه از مرکز منحرف شده، که نسبت آن 1 در 1 است). واحد رزولوشن ppi یا پیکسل در هر اینچ است ( تعداد چراغ ها یا پیکسل های موجود در هر اینچ)  که بعد از عددی مشخص با چشم غیر مسلح این تعداد پیکسل ها دیگر قابل تمییز دادن نیستند و حتی نمی توانید آن را تشخیص دهید. ولی طبیعی است که هرچه در  یک سایر مشخص و تعداد پیکسل ها بیشتر باشد کیفیت تصویر بالاتر خواهد رفت.

 

پس رزولوشن فقط زمانی مهم است که شما آن را با سایز فیزیکی نمایشگر ترکیب می کنید، زیرا هرچه پیکسل موجود در یک صفحه با سایز مشخص بیشتر باشد، وضوح تصویر آن بیشتر است. تعداد پیکسل های افقی موجود در یک صفحه، نشانگر تعداد پیکسل های موجود در هر اینچ است(PPI)، و این مربوط به فاصله میان پیکسل هاست و شیب پیکسل ها نام دارد (پیکسل پیچ pixel pitch). در کل هرچه PPI بالاتر باشد، بهتر است. اما وقتی همه چی در صفحه نمایش کوچک است و بزرگنمایی تصاویر وضوح آن را از بین می برد، و وقتی مشکل دید داشته باشید، باید به رزولوشن مناسب با سایز صفحه اهمیت دهید.

تعداد رنگ ها در نمایشگر و مانیتور ها

رنگ را باید از دو بعد بررسی کرد:

 • اینکه یک نمایشگر چند رنگ را می تواند نمایش دهد
 • و اینکه چه اندازه رنگ واقعی را نشان می دهد.

طیف رنگی که یک نمایشگر می تواند نشان دهد، گامت gamut نام دارد. رنگهایی که در درون گستره ی گامت هستند، فضای رنگ نامیده می شوند. و برای مانیتورها گامت مکررا با درصدی از فضای رنگ خاص، توصیف شده است. اینها معمولا از 72 درصد برای NTSC (استاندارد تلویزیون قدیمی آمریکا) تا فضای محبوب و بسیار بزرگتر از 72 درصد DCI-P3 فاصله دارند. اما مراقب کلک های ریاضی باشید. برای مثال: اس آر جی بی sRGB  معروف ترین و کوچک ترین فضای رنگی است، درحالی که فضای NTSC بزرگترین است.

اما شرکت های سازنده، “72 درصد از NTSC ” را به مانیتورهای ارزان اختصاص می دهند، که درواقع کوچکتر از 100درصد از فضای اس آر جی بی است. sRGB حدود 90 درصد از ان تی اس سی است.

شما خواهید دید که هر گامت 16.7 میلیون یا 1 میلیارد رنگ را تشخیص میدهد. اینها فقط مفاهیم ساده تری از اس آر جی بی و Adobe RGB هستند (فضای رنگی بزرگتر که در ویرایش عکس به کار می رود) یا DCI P3 ( که تقریبا هم اندازه ادوب آر جی بی ست، اما در سینما به کار می رود). اگر کار گرافیکی ندارید یا فیلم HDR تماشا نمی کنید، نمایشگری که 99 تا 100 درصد sRGB را پوشش می دهد، قابل قبول است.

شکل ظاهری و طراحی

مانیتورهای معمولی ممکن است دارای اسپیکر، درگاه یو اس بی، درگاههای کارت حافظه و  ویژگی های مثل تصویر در تصویر باشند. اگر فضای میز شما کم است، شما به نمایشگری نیاز خواهید داشت که دارای ترکیبی از این ویژگی هاست. ویژگی های مهم مانیتور برای بازی و کارهای گرافیکی، بحثی جداست.

تلویزیون در مقابل نمایشگر کامپیوتر

شما می توانید تی وی را به کامپیوتر وصل کنید، اما مسئله مهم این است که تی وی ها باید از چشم فاصله بیشتری داشته باشند، در حالی که نمایشگر کامپیوتر برای انجام کارهای با فاصله کم طراحی شده اند. هرچه تی وی هوشمندتر باشد، رزولوشن بالاتری دارد و در نتیجه فاصله بین این دو کمتر می شود. به علاوه، برای یک اهل بازی، داشتن یک نمایشگر کامپیوتر اصلی برای کار و یک تی وی برای بازی، مهم است. پس یک تلویزیون نمی تواند کارایی یک نمایشگر را برای استفاده های بلند مدت داشته باشد.

ضمانت گارانتی و حمایت

قبول دارم، وقتی حرف حمایت پیش می آید من هم یه کم معتقد به سرنوشتم. با کمال تاسف، امکان داشتن تجربه ی حمایت کافی از شرکت ها در آینده، به نظر کامل بی ربط به تجربه ای که امروز از آنها دارید، می آید. و حتی حمایت کافی از طرف یک بخش لزوما به معنای داشتن حمایت کافی از سایر بخش ها نیست. ان هم در ایران که شرایط کمی هم متفاوت تر است. فقط می توانم پیشنهاد بدهم که قبل از خرید از شرکت حق مرجوعی رایگان کالا در صورت خرابی، بررسی کنید. یا حداقل گرفتن برگه گارانتی را فراموش نکنید.

مقالات مرتبط


چگونه یک تلویزیون خوب بخریم؟ (راهنمای کامل خرید تلویزیون)