آیا از اینکه ایمیلی را برای شرکت، دانشگاه یا حتی استاد خود ارسال می‌کنید اما هیچ پاسخی دریافت نمی‌کنید متنفر هستید؟ آیا تنها خواسته شما این است که بدانید گیرنده ایمیل شما را خوانده است یا خیر؟ بدین ترتیب مطمئن خواهید شد مشکل از سرورها نیست و یا متوجه خواهید شد که او عمدا به شما پاسخ نمی‌دهد. در این مقاله از هاوکن‌یو، با ردیاب ایمیل، نحوه ردیابی ایمیل‌های ارسال شده و همچنین اینکه چگونه ردیاب‌های ایمیل می‌توانند زندگی شما را در ارسال ایمیل آسان‌تر کنند، بیشتر آشنا خواهید شد!

مراحل ردیابی ایمیل ارسال شده


یک نرم‌افزار ردیاب ایمیل بیابید

ردیاب‌های ایمیل به شما این امکان را می‌دهند که یک نشانگر زمانی را بر روی ایمیل خود قرار دهید، بنابراین به کمک آن نشانگر زمانی می‌توانید متوجه شوید ایمیل ارسال شده از طرف شما آیا توسط گیرنده خوانده شده است یا خیر. این نرم‌افزارها اساسا ایمیل شما را از زمانی که برای گیرنده ارسال می‌شود “ردیابی” می‌کنند.
  • برخی از این نرم‌افزارها را می توان دانلود کرد در حالی که برخی دیگر می‌توانند به عنوان افزونه‌ای بر روی پنجره ایمیل اضافه شوند. از چندی از ردیاب‌های ایمیل نیز می‌توان به طور مستقیم از روی سایتشان از آن‌ها استفاده کرد. کمی در اینترنت سرچ کرده و بهترین و مناسب‌ترین ردیاب را برای خود بیابید. به یاد داشته باشید که برخی از آن‌ها رایگان هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به اشتراک‌های پولی داشته باشند.

چندی از ردیاب‌های موجود در google play را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.

۱۰ مورد از بهترین ردیاب‌های ایمیل را از اینجا مشاهده کنید.


۱۵ قانون و آداب ایمیل زدن و ایمیل نوشتن که هر حرفه ای باید بداند


نحوه کار با ردیاب ایمیل را بیاموزید

برخی از ردیاب‌های ایمیل به کمک یک سری تصاویر مخفی کار می‌کنند. بدین نحو که قبل از ارسال ایمیل یک عکس نامرئی به ایمیل ارسالی خود اضافه می‌کنید و سپس ایمیل را ارسال می‌کنید. بدین ترتیب ایمیل شما ردیابی می‌شود.

برخی ردیاب‌های دیگر اکانت ایمیل شما را اسکن کرده و ایمیل‌هایی را که توسط گیرنده خوانده شده‌اند را پیدا می‌کنند. به سازوکار و نحوه عملکرد ردیاب‌هایی که از آن استفاده می‌کنید توجه داشته باشید تا بتوانید از نحوه ارسال ایمیل خود مطلع شوید.

ایمیلی نوشته و آن را ارسال کنید

هنگام اجرای این مرحله، ردیاب ایمیل خود را فعال کنید. این نرم‌افزارها ایمیلی را که می‌فرستید ردیابی می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که بدانید گیرنده ایمیل، آن را خوانده است یا خیر.


چگونه ایمیل رسمی بنویسیم؟ (تمامی نکات مهم و روش ها نوشتن ایمیل رسمی)


نوتیفیکیشن‌های ردیاب ایمیل خود را بررسی کنید

پس از آنکه بعد از ارسال ایمیل مدتی منتظر ماندید و جوابی دریافت نکردید، به ردیاب ایمیل خود نگاهی بیاندازید تا ببینید که آیا ایمیل شما خوانده شده است یا خیر.

البته اگر ایمیل شما پاسخی دریافت کرده باشد، دیگر نیازی به انجام این کار نخواهد بود. به خاطر داشته باشید که ردیاب‌های ایمیل می‌توانند مستعد کم دقتی باشند.

از استفاده از ردیاب ایمیل خود لذت ببرید

این موارد می‌توانند در شرایط اضطراری‌ایی که منتظر بوده و از انتظار خسته شده‌اید و می‌خواهید سریعا پاسخی دریافت کنید و یا اینکه کنجکاو هستید که بدانید فرد یا شرکت مقابل شما عمدا شما را نادیده می‌گیرد یا خیر، بسیار متقاعدکننده باشند.

نرم‌افزارهای ردیاب ایمیل


ردیاب ایمیل MailTrack

افزونه MailTrack برای google chrome و opera ابزاری است که ردیابی ایمیل را برای شما دست یافتنی می‌کند.این افزونه ‌بر روی بستر فروشگاه گوگل(google play) نیز قابل دسترسی و نصب می‌باشد.

حتی به راحتی می‌توانید با مراجعه به صفحه Extensions در مرورگر کروم خود و سرچ MailTrack اقدام به نصب و راه‌اندازی آن بر روی سرویس gmail خود کنید. برای دانلود و راه‌اندازی مستقیم این Extention بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود افزونه Mail Track برای کروم

پس از نصب افزونه، صفحه اصلی آن باز شده و از شما درخواست ورود به حساب کاربری Gmail و دسترسی به اطلاعات ابتدایی را می‌کند. این افزونه کار خود را در پشت صحنه انجام می‌دهد. اگر به Gmail خود سر بزنید، درمی‌یابید‌ ‌این افزونه نشانگر خوانده شدن ایمیل را به برخی‌ ایمیل‌ها افزوده که دقیقا شبیه نشانگر خوانده شدن پیام توسط مخاطب در واتس اپ است. البته این نشانگر درباره ایمیل‌هایی که پیشتر فرستاده شده است، ردیابی‌ایی انجام نمی‌دهد؛ حتی اگر این ایمیل‌ها خوانده شده باشند.

سبز بودن یک تیک به معنی ارسال شدن پیام و سبز بودن هر دو تیک به معنی خوانده شدن ایمیل توسط مخاطب است. اگر مأوس خود را بر روی تیک ببرید تاریخ و ساعت خوانده شدن ایمیل توسط مخاطب را به شما گزارش می‌دهد.

اگر تنها نیاز به سرویسی دارید که بدانید ایمیل‌های شما خوانده شده است یا نه و نیازی به امکانات جانبی ندارید این سرویس بهترین و ساده‌ترین روش است. با استفاده از این سرویس زمان خوانده شدن ایمیل، تعداد بارهای خوانده شده و اینکه از چه دستگاهی ایمیل خوانده شده است را خواهید فهمید. همچنین در قسمتی ایمیل‌هایی که هنوز باز نشده‌اند، قابل مشاهده است.

ردیاب ایمیل Yesware

Yesware سرویس محبوبی برای ردیابی ایمیل است زیرا که ویژگی‌های مثبت فراوانی از جمله افزونه‌هایی برای Gmail،Outlook و قابلیت دانلود از اپ استور را دارد. با استفاده از این سرویس، به محض باز کردن ایمیل شما توسط افراد چه بر روی دسکتاپ و چه با استفاده از موبایل و با هر آی پی آدرسی، آگاه می‌شوید.

با استفاده از این سرویس همچنین می‌توانید برای ارسال ایمیل‌های خود در زمان‌های آتی برنامه‌ریزی کنید و اینکه چه ایمیل‌هایی را می‌خواهید ردیابی کنید.Yesware این امکان را می‌دهد که کاربران مشتاق خود را بشناسید و زمان فرستادن ایمیل‌های پیگیری را برنامه‌ریزی کنید.

یکی از مشکلاتی که این سرویس دارد این است که زمانی که ایمیلی را با استفاده از CC برای گروهی از افراد می‌فرستید، تنها می‌توانید بفهمید که یکی ایمیل را باز کرده است و اینکه دقیقا چه کسی ایمیل را باز کرده است، مشخص نبوده و اگر آن‌ها تصاویر را بارگزاری نکنند ردیاب به شما اطلاعاتی نمی‌دهد. اما با این وجود Yesware یکی از بهترین سرویس‌های موجود جهت ردیابی ایمیل است.

ردیاب ایمیل ToutApp

این سرویس خود را به عنوان پلتفرم پیش‌رونده معرفی می‌کند. این سرویس ویژگی‌هایی همچون زمان باز شدن ایمیل، خوانده شدن پرزنتیشن ارسال شده و غیره را ارائه می‌دهد. با استفاده از ToutApp به صورت آنلاین نسبت به اتفاقاتی که رخ می‌دهد، دید کاملی خواهید داشت. اتفاقاتی همچون نرخ کلیک کردن، زمان ارسال مجدد ایمیل شما، صفحاتی که درصورت پیوست شما بازدید کرده‌اند را مشاهده خواهید شد.

این سرویس قابلیت ایجاد و ذخیره‌سازی قالب ایمیل، برای صرفه‌جویی در زمان را دارا است. هم‌چنین قابلیت برنامه‌ریزی برای ارسال ایمیل‌ها در زمان‌های آتی  را دارد که باعث آسان شدن برنامه‌ریزی قرار ملاقات‌ها می شود. شاید این قابلیت‌ها برای ردیابی ایمیل ضروری نباشند اما بسیار مفید و کارآمد هستند. این برنامه اجازه استفاده از نسخه رایگان را برای مدت کوتاهی می‌دهد اما پس از آن برای استفاده هر ماه مقدار ۳۰ دلار را باید پرداخت کنید.

ردیاب ایمیل Sidekick

این سرویس که توسط Hubspot ایجاد شده است دارای افزونه برای Gmail,Outlook و AppleMail است. بنابراین می‌تواند با گستره بسیاری از مخاطبان کار کند. شما همچنین می‌توانید ایمیلی را که می‌خواهید ردیابی کنید به صورت دستی انتخاب کنید.

این سرویس به شما اطلاع می‌دهد که چه کسی، چه زمانی، روی چه سیستمی و چندبار ایمیل شما را باز کرده است. Sidekick سرویسی رایگان است که کاملا دقیق عمل می‌کند و رابط کاربری ساده‌ای با گزارش‌های متفاوت از جزئیات، جهت استفاده دارد.

در ضمن Mailtrack جایگزین مناسبی برای سرویس Sidekick است.

ردیاب ایمیل Contact Monkey

سرویس‌هایی معرفی شده در بالا، در زمینه‌های کاری و فروش محصولات بسیار مفید هستند. اما Contact Monkey برای ردیابی ایمیل به طور اختصاصی و برای کاربران عادی است که به طور مستقیم با Saleforce برای Gmail,Outlook کار می‌کند و تمامی امکانات لازم برای ردیابی ایمیل را در اختیار شما قرار می‌دهد.

این سرویس قبل از ارسال ایمیل داده‌ای را فراهم می‌کند. با توجه به نوتیفیکیشن‌های آنلاین، این داده‌ها بسیار با ارزش هستند، مخصوصا زمانی که در اختیار تیم‌های بزرگ فروش قرار می‌گیرند. این برنامه برای کاربرانی که به صورت محدود به ردیابی ایمیل نیاز دارند بسیار کارآمد بوده و به صورت رایگان ارائه می‌شود.

ردیاب ایمیل WhoReadMe

یک اپلیکیشن برای ردیابی ایمیل است که تصویری را با یک شناسه یکتا همراه ایمیل ارسال می‌کند. ابتدا باید در سایت به صورت رایگان ثبت نام کنید. سپس کافی است در ایمیل ارسالی به انتهای آدرس گیرنده “.whoreadme.com” را اضافه کنید مانند: [email protected] .

تصویر ردیابی از سرور اپلیکیشن بارگذاری می‌شود و ایمیل حاوی نوتیفیکیشن به فرستنده ارسال می‌شود. البته خود این اپلیکیشن نیز پنجره‌ای برای ارسال ایمیل دارد.

WhoReadMe زمان دانلود شدن پیوست را به شما اطلاع می‌دهد. اطلاعات دیگری همچون مکان گیرنده، مرورگر و یا سیستم عامل، مدت زمان خوانده شدن ایمیل و سایر موارد را نیز برای شما مهیا می‌کند. این اپلیکیشن به شما اجازه ارسال روزانه ۲۰ ایمیل و دریافت ۵۰ نوتیفیکیشن را می‌دهد.

استفاده از کوتاه کننده لینک‌ها

کاربرد اولیه کوتاه‌کنندگان لینک، کوتاه کردن URL برای زمانی که لینک‌ها را بر روی شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم، است. اما آن‌ها لینک‌های قابل ردیابی نیز ایجاد می‌کنند و توسط برنامه‌های آنالیزی پشتیبانی می‌شوند.

ردیابی URL با کلیک کردن بر روی لینک‌ها انجام می‌شود و شما می‌توانید از این قالیبت در ردیابی ایمیل استفاده کنید اما تضمینی برای اینکه گیرنده بر روی لینک‌ها کلیک کند وجود ندارد. بنابراین می‌توانید پیام کوتاهی را نوشته و از گیرنده بخواهید روی لینک به عنوان تاییدیه دریافت ایمیل کلیک کند.

منبع: