حتما شما هم در رابطه با خطر دوربین های مخفی در ساختمان ها، هتل ها، اتاق های مختلف و کلا هر مکانی اطلاع دارید. در این مقاله می خواهیم نحوه ی پیدا کردن دوربین های مخفی تعبیه شده در خانه یا ساختمان ها را به شما آموزش دهیم. با اینکه دوربین های مخفی بسیار کوچک بوده و به راحتی قابل پنهان شدن هستند تکنیک هایی چند وجود دارند تا بتوان با استفاده از آنها این دوربین ها را پیدا کرد.  در ادامه با ما در هاو کن یو همراه باشید تا روش های پیدا کردن این دوربین ها را با یکدیگر مرور کنیم.

تکنیک های پایه برای پیدا کردن دوربین مخفی

برای پیدا کردن دوربین کجا را باید گشت

متاسفانه دوربین های مخفی می توانند به کوچکی انتهای یک خودکار باشند و می توان آنها را هر کجا که شد پنهان نمود. هنگامی که در یک اتاق به دنبال دوربین مخفی هستید جاهای زیر را بگردید:

 • شناساگرهای دود
 • پریزهای برق
 • کنتور برق
 • چراغ شب
 • کتاب، جلد دی وی دی و جای بازی های کامپیوتری
 • قفسه ها
 • سوراخ های کوچک در دیوار
 • قاب ها و تابلوها
 • حیوانات تاکسیدرمی شده یا حیوانات عروسکی
 • لامپ ها

بدانید باید به دنبال کدام قسمت از دوربین بگردید

بخش اعظم دوربین معمولا پنهان می شود اما لنزهای آن برای اینکه درست  وخوب کار کند باید معلوم باشند. این یعنی اینکه می توانید با به دنبال لنز دوربین گشتن دوربین را پیدا کنید.

 • هر دوربینی که به طور حرفه ای تعبیه شده باشد به جز لنز آن هیچ کجایش منجمله سیم و چراغش معلوم نخواهد بود.

بهترین زاویه برای دوربین در یک اتاق را پیدا کنید. جایی از اتاق را بگردید که دوربین در آنجا برای دیدن نقطه مرکزی اتاق تعبیه شده باشد. به عنوان نمونه اگر نگران این هستید که کسی در حال ظبط از محیط آشپزخانه تان است  معنی ندارد در کابینت به دنبال دوربین باشید. گوشه های اتاق ها بهترین تصویر از کل اتاق را ارائه می کنند با اینکه دوربین هایی که در گوشه ها تعبیه شده اند معمولا نسبت به بیشتر دوربین های مخفی، آشکارتر هستند.

به دنبال آن دسته از آینه ها و لوازم زینتی بگردید که به طرز عجیب قرار گرفته اند. با اینکه حیوانات تاکسیدرمی یا عروسکی و کتاب ها را می توان هر کجا قرار داد آینه ها و لوازم زینتی (تابلو و قاب عکس) اینگونه نیستند. اگر دیدید آینه یا یکی از لوازم زینتی در ارتفاع یا مکان عحیبی قرار دارد باید در آن یک دوربین مخفی پنهان شده باشد. دو طرف بودن آینه شک و ظن ایجاد می کند. اگر آینه دو طرفه بود، حد اقل جای شک وجود دارد.

حیوانات تاکسیدرمی یا عروسک ها و مجسمه ها را بررسی کنید. چشم های این حیوانات یا جزییات روی ساعت می توانند دوربین را مخفی کنند. از آنجا که حیوانات و ساعت ها را نمی توان به راحتی حرکت داد اگر شک کردید آنها از مجاورت خانه ی خود دور کنید.

چراغ ها را خاموش کنید تا به دنبال نشانگرهای دوربین بگردید. اکثر دوربین ها چرا سبز و قرمز دارند که پیوسته چشمک می زند. اگر دوربین بد تعبیه شده باشد می توانید این چراغ ها را با خاموش کردن چراغ های اتاق ببینید. احتمال اینکه فرد تعبیه کننده ی دوربین حواسش به پنهان کردن این چراغ ها نبوده باشد کم است بنابراین اگر شاهد هیچ چراغی نبودید به معنای نبودن دوربین مخفی نیست.

خودتان یک شناساگر دوربین بسازید. شناساگرهای حرفه ای دوربین می توانند برایتان گران تمام شوند اما خودتان می توانید با قیمت کم یکی از آنها را با حوله ی کاغذی و چراغ قوه بسازید.

 • چراغ های اتاق را خاموش کنید و پرده کرکره ای را بکشید ( یا تا شب صبر کنید)
 • یک رول دستمال توالت یا حوله کاغذی را روی یک چشم بگذارید و سپس چشم دیگرتان را ببندید
 • ی کچراف قوه را روبروی چشم بسته تان نگه دارید و آن را روشن کنید
 • اتاق را بگردید و به دنبال برق زدن باشید.

از تلفن همراه برای بررسی استفاده کنید. این سیستمی بی نقص نیست اما به شما کمک می کند انواع معینی از دوربین مخفی را پیدا کنید.

 • از تلفن همراهتان تماس بگیرید و آن را روی بلندگو بگذارید
 • و همینطور دوری اتاق راه بروید
 • منتظر شنیدن صدای کلیک کردن، وز وز و از این دست صدا ها و نویز ها باشید.

یک شناساگر RF تهیه کنید

این دستگاه به شما اجازه می دهد تا به صورت فیزیکی از آن برای پیدا کردن دوربین مخفی در اتاق استفاده کنید. اگر دستگاه صدای بوق یا وز وز داد احتمال زیاد جلوی آن دوربین مخفی نصب شده است. هنگام استفاده از اینکه دستگاه باید هر وسیله ای از که سیگنال های رادیویی ارسال می کند را از برق در بیاورید. این وسایل شامل وسایل برقی آشپزخانه، مانتورهای کودک، کنسول های بازی و مودم ها، تلویزیون و رادیو و … می شود.  ممکن لست لازم باشد چندین فرکانس را امتحان کنید تا فرکانس صحیح را پیدا کنید.

به دنبال دوربین های عمومی باشید

با اینکه این دوربین ها آشکارتر از بقیه دوربین ها هستند، اگر قرار باشد در مورد مسائل و مشکلات امنیتی  جرائم حل اختلاف و رفع دعوا کنید، مفید هستند. دستگاه های خودپرداز، سقف مغازه ها، آینه های دو طرف فروشگاه ها، پمپ بنزین ها، دوربین های خیابان ها و …

استفاده از تلفن همراه هوشمند برای پیدا کردن دوربین مخفی

اپلیکیشن دوربین تلفن همراه خود را باز کنید. روی یک آیفون، معمولا این اپلیکیشن در قسمت Home Screen قرار دارد و صاحبان گوشی های اندروید می توانند این اپلیکیشن را در App Drawer پیدا کنند.

دوربین را به حالتی برگردانید که صفحه ی تلفن چهره تان را نشان دهد. اگر تلفن را روبروی صورتتان نگه داشته بودید اما چهره تان را نشان نداد روی آیکون Rotate ضربه بزنید تا نشان دهد. یادتان باشد نمی توان این کار را با دوربین پشت تلفن همراهتان انجام دهید.

از دیده شدن نور مادون قرمز توسط تلفن همراهتان مطمئن شوید. برای گشتن به دنبال دوربین های مخفی، دوربین جلویی تلفن همراه نمی تواند فیلتر مادون قرمز داشته باشد. می توانید با استفاده از کنترل از راه دور تلویزین از داشتن فیلتر مادون قرمز دوربین مطمئن شوید:

 • کنترل از راه دور را به سمت دوربین تلفن بگیرید.
 • یکی از دکمه های کنترا از راه دور را فشار دهید.
 • به دنبال فلش و برق زدن چراغ جلویی کنترل از راه دور باشید.

چراغ های اتاقی که می خواهید در آن به دنبال دوربین مخفی باشید را خاموش کنید. برای گشتن به دنبال چراغ مادون قرمز باید اتاق را تا جایی که امکان دارد تاریک کنید. اگر در اتاق نور دیگری غیر از چراغ و لامپ وجود دارد آنها را هم در صورت امکان از کار بیندازید.

با دوربین تلفن همراه هوشمند خود به دنبال چراغ های برق زننده باشید. صفحه تلفن را جلوی خود بگیرید و همینکه به دنبال نقاط برق زننده می گردید آن را بپرخانید. اگر منطقه ی برق زننده ای دیدید به احتمال زیاد چراغ IR یک دوربین مخفی است.