یک گوشی یا تلفن همراه بدونه باتری همانند یک خودرو بدونه موتور است که نیروی لازم برای حرکت را تامین نمی کند. درواقع یک گوشی بدونه باتری غیر قابل استفاده است. باتری های تلفن گوشی همراه همانند نیروی جادوی هستند که انرژی لازم برای کار کردن و روشن شدن گوشی شما را مهیا می کنند. اما متاسفانه هر اندازه هم از باتری و تلفن همراه خود درست و اصولی استفاده کنید این باتری ها عمر محدود دارند و پس از مدتی استفاده به ارامی آن توانایی ذخیره انرژی و البته تامین انرژی را از دست می دهند و نیازمند تعویض هستند. اما گاهی موارد شاید به آن صورت که شما پیش بینی کرده اید نیست و باتری سالم است و مشکل از جایی دیگر است. با “چگونه می توانید” همراه باشید.

امروز در هاو کن یو به شما چندین روش برای بررسی سلامت باتری شما آموزش می دهیم که با انجام این آزمایشات و بررسی ها شما می توانید تشخیص دهید که آیا زمان تعویض باتری فرا رسیده است یا خیر. برای انجام این آزمایشات با ما همراه باشید

بررسی های فیزیکی و دیداری:

شما برای بررسی سلامت باتری گوشی خود لازم نیست یک مهندس یا دانشمند باشید چرا که با یک نگاه متوجه خواهید شد که آیا باتری گوشی همراه شما دچار مشکل شده است یا خیر. این روش برای آن دسته از گوشی های هوشمندی کاربرد دارد که باتری گوشی آن ها قابل جدا سازی است. اگر دسترسی به باتری ندارید می توانید روش های بعدی را بررسی کنید. برای این بررسی ابتدا گوشی خود را خاموش کنید و سپس باتری را خارج کنید، حال به سراغ آن قسمت های فلزی که ارتباط با گوشی برقرار می کنند بروید. اگر در این ناحیه شاهد تغییر رنگ و البته جرم هایی سبز و سفید رنگ  مثل زنگ زدگی نیستید پس تا به حال مشکلی با گوشی ندارید و به قسمت و مرحله و یا بهتر است بگوییم تست بعد بروید، اگر هر یک از این نشانه ها را مشاهده کردید بهتر است هم برای سلامتی خود و هم گوشی خود باتری را مجددا به داخل گوشی بر نگردانید و آن را با یک باتری نو تعویض کنید.

photo_2016-05-19_14-47-22

تست چرخش:

تست بعدی برسی ظاهر و سطح خارجی باتری است. در این روش وجود هر گونه برامدگی و باد کردن سطح باتری نشانه ای از به اتمام رسیدن عمر باتری است. باتری های لیتیومی با هر بار شارژ شدن و تخلیه عمرشان کم می شود و استفاده نادرست و البته  عدم شارژ و دشارژ صحیح باتری این مورد را هم بد تر می کند و عمر کوتاه تر می شود، عوامل دیگر از جمله گرما از دیگر عوامل تاثیر گذار بر عمر باتری هستند، البته ما روش های صحیح شارژ و نگهداری از باتری را قبلا در خاو کن یو در مقاله ای با نام “چگونه می توانید عمر و شارژ دهی باتری گوشی خود را افزایش دهید؟” منتشر کردیم که شما می توانید آن را چک کنید و صحیح باتری خود را شارژ کنید. اما این برامدگی به مرور زمان و مخصوصا در هفته های پایانی عمر باتری رخ می دهد که طی یک سری عوامل شیمیایی در داخل باتری این بر آمدگی بر روی باتری پدیدار می شود. اما از آن جایی که شاید تشخیص این برامدگی کمی سخت باشد یک تست ساده وجود دارد که کافیس تنها باتری خود را بر روی یک سطح صاف بگذارید و باتری را بچرخانید، اگر باتری شروع به چرخیدن کرد دیگر به باتری امیدی نخواهد بود و بهتر است زود تر تعویض شود.

02

بررسی سرعت شارژ شدن  و خالی شدن باتری:

همه ی گوشی های هوشمند به کاربران دسترسی به باتری هوشمندن می دهند، البته تعویض کردن باتری ناممکن نیست و اگر با ساختار گوشی های هوشمند و البته ابزار آلات آن آشنا باشید خود شما هم می توانید باتری را خارج کرده و یا تعویض کنید ولی چنانچه دسترسی به خود باتری ندارید شما می توانید مدت زمان شارز شدن باتری گوشی خود را زیر نظر بگیرید، بسیاری از گوشی های هوشمند این قابلیت را دارند که درصد باتری را با اعداد نمایش دهند ولی چنانچه باتری گوشی شما همچین قابلیتی ندارد به راحتی با نصب یک نرم افزار و یا ویجت می توانید این ویژگی را مهیا کنید. حال درصد باتری زیر نظر بگیرید، اگر در هنگام استفاده درصد های باتری به صورت چند درصدی به یک باره کاهش پیدا می کنند یا باتری گوشی شما حتی زمانی که زیاد از گوشی استفاده نمی کنید حدود چند ساعت بشدت درصد باتری و شارژش تخلیه می شود پس باید به فکر باتری نو باشید و باتری جایگزین تهیه کنید.

سیستم عامل ios:

در رابطه با گوشی های آیفون ویژگی ای وجود دارد که گوشی شما باتری را هنگام شارژ شدن زیر نظر می کیرد و حتی درصد ظرفیت سلول های داخل باتری را هم مانیتورینگ می کند. اما این ویژگی موردی است که تنها کارکنان اپل به آن دسترسی  دارند و کاربران عادی نمی توانند یه راحتی به این مشخصه دسترسی پیدا کنند. اما در اینجا ما با شما راه حل را خواهیم گفت. شما تنها کافیست نرم افزار iBackupBot  را  دانلود کنید، خیر خوش اینجاست  که این نرم افزار هم برای ویندوز هم برای مک در دسترس است. (لینک دانلود)  . خودتان هم با یک سرچ ساده به این نرم افزار دسترسی پیدا خواهید کرد. حال تنها کافیست آیفون یا آیپد خود را به کامپیوتری که این نرم افزار را بر روی آن نصب کرده اید، متصل کنید در حالی که این نرم افزار iBackupBot   در حال اجراست سریع آیفون یا آیپد شما تشخیص داده خواهد شد. حال بر روی نام آیفون خود زده و گزینه “More Information” را بزنید، حال شما به چرخه های شارژ باتری دسترسی خواهید داشت که می توانید به ظرفیت واقعی و سلامت باتری خود هم پی ببرید. اگر ظرفیت شارژ کامل کمتر از 100 است پس شاید وقت تعویض باتری فرا رسیده است. 

iBackupBot-gives-you-detailed-information-about-the-health-of-your-battery

به خاطر داشته باشید در باتری های لیتیومی پس از حدودا هر 500 بار شارژ کردن گوشی تقریبا 20 درصد از ظرفیت آن از بین می رود.

سیستم عامل اندروید:

اما در رابطه با گوشی های اندرویدی کار از این هم ساده تراست. هر چند شاید این کد بر روی تمام گوشی های اندرویدی جواب ندهد و لی برروی بسیاری از جمله گوشی های اچ تی سی جواب می دهد. *#*#4636#*#* شما تنها کافیس این کد را از چپ به راست شماره گیری کنید و سپس به اطلاعات جالب گوشی خود از جمله وضعیت سلامت باتری پی ببرید. اگر این کد کار نکرد پس می توانید از MicroPinch استفاده کنید. (لینک دانلود) (از بازار هم با سرچ نام می توانید دانلود کنید). این نرم افزار یک نرافزار مونیتورینگ کاربردی برای اندروید است که شما به اطلاعات لازمو البته سلامت گوشی خود پی میبرید.

 

 

منبع و ترجمه شده از: phonearena