کمپ زمستانی ضمن اینکه بسیار جذاب و هیجان انگیز است، مخاطرات خاص خود را هم به همراه دارد. به کمپ زمستانی رفتن آن هم بدن دانش لازم و امادگی کافی حتی می تواند جان شما را نیز به خطر بیاندازد. شما کاربران با دانستن این 9 نکته در رابطه با کمپ های زمستانی می توانید یک سفر خاطره انگیز و بدون دردسر را برای خود رقم بزنید.

فصل زمستان دارد کم کم از راه می رسد. خیلی ها دوست دارند در این فصل به دل طبیعت بزنند و از زیبایی های مخصوص این فصل لذت ببرند. شاید فکر کنید که طبیعت گردی مخصوص فصل بهار، تابستان و پاییز است. چرا بعضی ها دوست دارند در زمستان که همه زیبایی های طبیعت ظاهرا ساکت و خاموش اند به دل طبیعت سفر کنند؟

در این فصل برگ های درختان ریخته، سرما مجال آرمیدن روی چمن ها را گرفته و برکه ها یخ زده اند. اما بیایید قضیه را جور دیگر ببینیم. آیا درختان سفید پوش زیبا نیستند؟ ساختن آدم برفی و پرتاب گلوله های برفی لذت بخش نیست؟ فقط کافی است از لوازم و تجهیزات مورد نیاز در فصل زمستان برخوردار باشید تا  نهایت استفاده و لذت ر از این فصل زیبا برده باشید. پس با ما همراه باشید تا نکاتی را برای چادر زدن و طبیعت گردی در زمستان با هم مرور کنیم.

 

مقصد خود را برای کمپ زمستانی واقع بینانه انتخاب کنید

وقتی می خواهید مقصدی را برای چادر زدن زمستانی چه در دل کوه و چه … انتخاب کنید باید محدودیت ها و انتظارات خود را در نظر بگیرید. قبل از هر چیز باید اطلاعات لازم را در رابطه با محلی که برای کمپ زدن انتخاب کرده اید به دست بیاورید. اگر قبلا به این مکان صعود کرده اید کار راحت تر می شود وفقط شرایط جوی را مد نظر داشته باشید در غیر این صورت از منابع آگاه و افراد محلی و آشنا حتما اطلاعات را کسب و سپس صعود کنید. آشنا نبودن به محل مخصوصا در کوه نوردی می تواند جان شما را به خطر بیاندازد.

فصل مورد علاقه تان بهار است یا زمستان؟ واقعا سرما را دوست دارید و زمستان فصل مورد علاقه تان است؟ از خوابیدن در برف لذت می برید؟ اگر سرما، رطوبت، یخ زدگی، کم خوابی و … تجربه کرده اید و برای آن آمادگی دارید کوه را در زمستان انتخاب کنید در غیر این صورت بهتر است مقاصد گرمتری را انتخاب کنید.

حتما نگاهی به پیش بینی هواشناسی کنید

قبل از اینکه عازم کمپ زمستانی خود شوید حتما اطلاعات هواشناسی منطقه مورد نظر را کسب کنید. حتما نسبت به پیش بینی بالاترین و پایین ترین دما و احیانا طوفان و کولاک آگاهی داشته باشید. همیشه آماده ی تغییر در آب و هوا باشید – کولاک خبر نمی کند!

به پیش بینی یک اپلیکیشن بسنده نکنید و حتما از روز ها قبل اخبار هواشناسی را دنبال کنید. از افراد محلی هم در رابطه با شرایط جوی محل سوالات لازم را بپرسید و سپس صعود را آغاز کنید.

حتما لباس های مناسب به تن کنید

اگر هدفتان صعود به یک کوه معمولی و نزدیک به شهر هاست شاید با لباس های خانگی مجهز و مناسب بتوانید اقدام به صعود کنیدولی برای یک کوه نوردی حرفه ای حتما لباس مخصوص کوه نوردی احتیاج دارید. این مورد را به جد در مورد کمپ زمستانی مد نظر داشته باشید.

 جوراب های پشمی، بوت های گرم، لباس زیر گرم و کاپشن خوب از ضروریات است. در ضمن، دستکش ها را فراموش نکنید. در این بین داشتن کفش های مناسب کوه نوردی از اهمیت بیشتری برخوردارد است.  چند لایه لباس بپوشید تا دمای بدنتان تنظیم شود و بتواند تاب دمای سرد را بیاورید. لباس هایتان را مناسب منطقه ای که عازمش هستید جمع کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای چادر زدن در زمستان را به همراه داشته باشید

برای اینکه در چادر زمستانی خود آسوده باشید بای دتجهیزات مور دنیاز را هم به همراه داشته باشید. حتما کیسه خوابی را انتخاب کنید که مناسب با دمای مقصد یا گرم تر باشد. یک پد فوم یا تشک پر شده از هوا می تواند مانع جذب هوای سرد زمین شود و یک چادر چهار فصل هم در شرایط جوی زمستان الزامی است. اگر دارید در زمستان چادر می زنید حتما اجاق اضافی برای آب کردن برف و استفاده از آن به عنوان آب آشامیدنی به همراه داشته باشید و برای اجاق هم سوخت اضافی بیاورید.

کیسه خواب را قبل از خوابیدن گرم کنید

یک کیسه خواب گرم را می توانید تنها با حرارت بدنتان گرم کنید بنابراین قبل از اینکه بخواهید در ان استراحت کنید، آن را از قبل گرم کنید. آب را بجوشانید و آن را داخل یک کیسه آب گرم بریزید و بگذارید کمی از دمای آن کاسته شود و حتما از اینکه در آن محکم بسته شده است اطمینان حاصل کنید.کیسه آب گرم را بیست دقیقه قبل خواب داخل کیسه خواب بگذارید. حرارت آب گرم خواب آسوده ای را برای شما تضمین می کند و دمای بدنتان را هم حین خواب نگه می دارد.

مقدار زیادی هیزم و چوب بیاورید

این مورد بستگی به این دارد که تا چه اندازه حرفه ای و مجهز هستید. به صورت معمول کوهنوردان حرفه ای تجهیزات روشنایی، چراغ های خوراک پزی و وسایل گرمایشی جدید را به همراه خود دارد چرا که روشن کردن آتش با  چوب و هیزوم در نوک یک قله بلند و در میان کولاک معنی ندارد.

اما برای شمایی که قرار نیست به دل کولاک و قله های عجیب غریب بزنید باید بدانید که در فصل زمستان که همه جا مرطوب و برفی است پیدا کردن چوب خشک و هیزم کار سختی است. وقتی کم کم بوی زمستان به مشام می رسد، وقتی است که علاقه مندان به چادر زدن در طبیعت چوب های جنگل ها را جمع کرده اند. بنابراین حتما حواستان به هیزم و چوب برای روشن کردن آتش جهت گرم شدن و غذا پختن باشد. در زمستان شرایط برای پیدا کردن چوب و هیزوم بسیار متفاوت از تابستان و بهار است.

غذا های مناسب و کافی همراه ببرید

با اینکه میوه، تنقلات و اسنک ها برای چادرهای زمستانی دل نشین هستند، اما هوای سرد، برف و کوه و بیایان غذاهای دیگری طلب می کند. کنسرو سوپ (یا انواع دیگر کنسرو ها) و انواع خورشت برای ناهار عالی هستند. در ضمن یادتان نرود که نوشیدنی داغ محبوبتان را هم با خود ببرید: هات چاکلت، چای، قهوه و …. تا جایی که می توانید از غذا ها و نوشیدنی هایی که خیلی احتیاج به پخت و پز ندارند و سریع گرم و قابل مصرف می شوند کمک بگیرید. برای احتیاط تعداد بیش تر از نیاز از این دست کنسرو ها را با خود هم کنید.

کتاب یا سرگرمی یادتان نرود

در زمستان، شب ها طولانی تر است. برای همین خوب است یک کتاب یا وسیله ی سرگرمی با خود همراه داشته باشید. خواندن کتاب در کیسه خواب در دل طیعت و فصل زمستان کاری هیجان انگیز و لذت بخشی می تواند باشد. تماشای یک فیلم خوب در لپ تاپ نیز همچنین.اگر بخواهید زود بخوابید قبل از طلوع آفتاب هم از خواب بیدار خواهید شد.

مقالات مرتبط و مکمل: