رابطه مسموم ممکن است هر کجا و هر زمان اتفاق بیافتد. ممکن است در دانشگاه، در محل کار و در میان گروه های دوستی. رابطه ای سراسر دردسر و رنج . اگر این روابط به طور موثر مدیریت نشوند، می توانند بسیار مضر باشند. در این مقاله به سراغ این دست از روابط رفته ایم تا ببینیم چگونه می توانیم آن ها را مدیریت کنیم و در صورت نیاز از آن ها خارج شویم؟ 

این طور نیست که همیشه بتوان از این چنین روابط بدی اجتناب کرد. روابط مخرب می توانند، با مراقبت از خود و مهمتر از آن، آگاهی و بینش درست همراه باشند. در این مقاله چیزهایی که شما باید درباره روابط مسموم و سمی بدانید، بیان شده است: از جمله اینکه چه ارتباطی یک ارتباط سمی است، چگونگی تشخیص اینکه آیا شما دچار این چنین روابطی هستید، و موثرترین راه های مدیریت انواع مختلف این روابط.

تعریف رابطه مسموم

روابط سمی ممکن است در هر زمینه ای از محل کار گرفته تا زندگی شخصی ایجاد شوند. اگر در رابطه ای رضایت، آسایش و رفاه شما (چه رضایت احساسی، رضایت روحی و یا حتی سلامتی فیزیکی شما) تهدید شود، آن رابطه، رابطه ای مسموم است. رابطه ای که هدف آن آرامش و شادکامی بوده است ولی حال به یک معضل روحی تبدیل شده است.

روابطی که شامل سوء استفاده فیزیکی هستند قطعا به عنوان روابط سمی طبقه بندی می شوند. روابطی که در آن یک طرف به طور مداوم بیشتر هزینه عاطفی می کند نیز ممکن است سمی باشد. به ویژه اگر فردی بیشتر احساس کند که به دلیل آن رابطه بی ارزش شده و از بین رفته است. در بسیاری از موارد، این شخص قادر به تغییر پویا نیست. روابط یک طرفه هم می توانند در این دسته بندی قرار بگیرند. 

به همین ترتیب، اگر شما در رابطه ای هستید که در آن احساس می کنید به طور مداوم به شما بی احترامی می شود و یا نیازهای شما برآورده نمی شود، ممکن است در طول زمان احساس کنید اعتماد به نفس تان کاهش پیدا کرده است.

روابطی که در آن احساس غیرقابل اعتماد بودن، سوء تفاهم، تجاوزهای آشکار یا مبهم، یا موارد دیگری از این قبیل دارید، می تواند به عنوان سمی طبقه بندی شود. در یک سطح پایه، هر رابطه ای که باعث می شود در طول زمان احساس بدی کنید و احساس بهتر شدن نکنید، می تواند سمی باشد.

این فقط شما هستید که می توانید تعیین کنید که رابطه تان خوب است یا بد. اما اگر فرد به طور مرتب با آنچه که انجام می دهد یا آنچه که انجام نمی دهد آسایش و رفاه خود را تهدید می کند، وقت تمرکز بر راه حل ها است. این رابطه بهتر است ادامه داده نشود. 

 

شناسی رابطه سمی

همیشه این طور نیست که روابط به خاطر طرف مقابل سمی شوند. گاهی اوقات هر دو شما در سمی شدن یک رابطه مشارکت دارید و بدترین حالت را برای خودتان به وجود می آورید.

به عنوان مثال، ممکن است یک دوست رقابتی داشته باشید که شما را به بهترین حالت هدایت می کند و شما هم همین کار را می کنید. اگر هر دو از پویایی لذت ببرید، ممکن است خوب باشد. با این حال، اگر شما به دنبال کسی هستید که بتواند کار سخت شما را با کمی حمایت احساسی تایید کند و دوست شما به طور مداوم شما را ملامت کند و از جایگاه تان پایین تر بکشد، ممکن است این رابطه یک پویایی سالم برای شما نباشد. صرف نظر از اینکه آیا واقعاً قصد دوست شما این است که شما را از جایگاه خود پایین بکشد یا نه، اگر شما این حالت رقابت با دوست تان را در حالتی که برایتان رضایت بخش و لذت بخش نیست گسترش دهید می تواند بسیار خطرناک باشد.

 به همین ترتیب، اگر متوجه شدید از نظر دیگران در بهترین حالت خود نیستید، ممکن است که رابطه شما با دوست تان سمی شده باشد. مثلاً اینکه اطرافیان از رفتار شما تعجب کنند یا اینکه یک اخلاق ناپسند را که در حالت معمولی ندارید از شما مشاهده کنند.

با رابطه مسموم چه باید کرد

اگر متوجه شدید که یک رابطه سمی دارید، که در آن به بدترین نتایج رسیده‌اید (یا به سادگی نتوانید بهترین  نتایج را بیابید)، ممکن است بخواهید روی ارتباطات خود کار کنید و پویایی آن را تغییر دهید، خصوصا اگر رابطه شما مزایای دیگری هم داشته باشد. ممکن است بخواهید با دیگران در مورد آن صحبت کنید.

در مورد نیازها و احساسات خود اطمینان حاصل کنید و در عین حال مسئولیت بخش مربوط به خود را بر عهده بگیرید.  اغلب ایده خوبی است که در این موارد، درباره آنچه که به عنوان یک مشکل مشاهده می کنید بحث کنید و تصمیم بگیرید که می خواهید پویایی و چگونگی آن را تغییر دهید. ممکن است بتوانید شیوه ارتباطات خود را تغییر دهید تا هر دو شما به نیازهای خود دسترسی پیدا کنید، به گونه ای که بهتر از ارتباط با یکدیگر بهره ببرید. ارتباط شجاعانه و مرزهای سالم ممکن است کلیدی باشد.

مسمومیت عاطفی و ضرر های آن 

همه روابط  سمی دو طرفه نیستند. بعضی از مردم می توانند به طور مداوم انرژی منفی خود را با شک و تردید مداوم یا با دیدن نیمه خالی لیوان به شما منتقل کنند.

برخی از مردم دائما با دیگران بحث می کنند، توضیح می دهند که چرا آنها بهتر می دانند یا نقاط ضعف دیگران را ذکر می کنند. ممکن است این کار آن ها شما صدمه برساند. این شخص ممکن است با همه افراد این کارها را انجام دهد و احتمالا حتی از تاثیر منفی این کار بر روی دیگران آگاه نیست. این گونه افراد ممکن است راه های سالم تری برای برقراری ارتباط با دیگران نداشته باشند. ممکن است که این گونه افراد اصلا متوجه نشانه های اجتماعی نباشند تا بفهمند که چه زمانی باعث آزار دیگران و صدمه رساندن به آنها می شوند.

چه کار باید بکنم

ممکن است بخواهید زمان خود را با افرادی که باعث ناراحتی یا افسردگی شما می شوند بگذرانید. با این حال، می توانید با آنها درباره مسائل خود صحبت کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. در مورد افرادی که خودآگاهی یا مهارت های اجتماعی ندارند، این که انتظار تغییر آنها را داشته باشید می تواند یک تلاش بی فایده باشد. با این حال، آنها می توانند یک نیروی سمی در دوزهای کوچکتر، در زندگی شما را به یک ناراحتی مبدل کنند.

اگر این فرد کسی است که شما باید با او ارتباط برقرار کنید، مانند یک عضو خانواده یا همکار، احتمالاً بهتر است که تعاملات خود را محدود کنید و سعی کنید بدون مواخذه  کردن خود، زمانی که وضعیت حکم می کند، از تعامل با او اجتناب کنید.

افراد شدیداً سمی

بعضی از مردم، به ویژه افراد خودپسند تمایل به توجه و تحسین دیگران دارند. نارسیسها به یک نفر احساس نیاز می کنند و باعث می شوند او احساس کمتر بودن کند. اگر شما یک موفقیت را که به آن افتخار می کنید با آنها در میان بگذارید، ممکن است به طور عمدی شما را به روش هایی زیرکانه مطرح کنند، و کمی به شما توهین کنند. آنها شما را در این تردید باقی نگه میدارند که از امروز تا فردا نظرشان در مورد شما مثبت خواهد ماند یا خیر.

همیشه آشکار نیست که آیا آنها از آنچه که انجام می دهند آگاهی دارند یا خیر، اما اگر رفتار آنها به طور مرتب باعث میشود شما در مورد خود احساس بد کنید، اصلاً مهم نیست. نتیجه همان است: نارضایتی شما.

راه حل های بالقوه

با یک نارسیست واقعی یا جامعه گریز و یا با هر کسی که مانع از رفاه و آسایش شما می شود، بهترین راه حل این است که فاصله بین خود و آنها را بیشتر کنید. شما احتمالا قصد ندارید آنها را تغییر دهید، و روبه رو شدن و مقابله کردن با آنها تنها باعث می‌شود خشمگین شوند بدون اینکه مشکلی حل شود.

به عنوان مثال، نارسیست ها به هیچ وجه اشتباهات خود را قبول نمی کنند زیرا آنها واقعا اعتقاد دارند که اشتباه نمی کنند. آنها این امر که خود را بخواهند پایین تر از شخصیت کامل بدانند، برای خود یک تهدید به حساب می آورند. به طور کلی، ممکن است سعی کرده و موفق به بحث در مورد احساسات خود با شخص دیگری در رابطه سمی خود شوید. حتی اگر بتوانید احساسات خودتان را بیان کنید، می توانید بفهمید که آنها برای حرف‌های شما هیچ گوش شنوایی ندارند. اغلب بهتر است از این اشخاص فاصله بگیرید یا حداقل قبول کنید که باید مراقب باشید. این پذیرش آنها را تغییر نخواهد داد، اما می تواند به کاهش استرس در برخورد با آنها کمک کند.

یک پیشنهاد از جانب ما

در هنگام برخورد با هر نوع رابطه سمی، مهمترین چیز مراقبت از خود، سلامت و رفاه است. اگر با کسی که انرژی و شادی شما را تخلیه می کند برخورد دارید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که این فرد را از زندگی خود بیرون کنید، یا حداقل زمان صرف شده با آنها را محدود کنید.

اگر در شرایطی هستید که تهدیدی برای شما و سلامت احساسی و یا فیزیکی شما است، بسیار مهم است که به دنبال کمک از یک متخصص یا از دوستان و خانواده خود باشید.