با شروع فصل سرما طبعا نگرانی های گرم کردن اتاق ها و خانه بیشتر میشود. اگرچه تقریبا تمام خانه ها و ساختمان ها اکنون از امکانات گرما ساز مانند گاز بخاری و شومینه یا شوفاژ‌ برخوردار هستند بسیار پیش می آید که در یک مدت زمانی به هر دلیلی در دسترس نباشند و یا حتی کافی نباشند. در هر دو صورت شما با یک خانه یا اتاق فوق العاده سرد روبرو هستید. در این مقاله چند ترفند جالب که نیاز به هیچگونه وسیله گرما ساز ندارند اما در عوض خانه را به همان اندازه برای شما گرم خواهند کرد را در اختیارتان خواهیم گذاشت. در ادامه با هاو کن یو همراه باشید.

1هنگام صبح پرده ها را کنار بکشید تا نور خورشید وارد شود

تاثیر پرده در گرمای خانه decoracion

پنجره های شیشه ای نور و گرمای خورشید را وارد میکنند اما اجازه خروج آن را نمیدهند. همیشه نور خورشید با گرما همراه است، چه بهتر که وسایل مورد نیاز مانند مبل صندلی و… را در معرض نور مستقیم قرار دهید. با این ترفند گرمای نسبتا زیادی به صورت رایگان به خانه خود وارد کردید.

2در هنگام شب از پرده های ضخیم استفاده کنید

همان پنجره هایی که در روز به گرم کردن خانه ی شما کمک میکنند، در شب دشمن آن میشوند. گرما به سرعت از طریق پنجره خارج شده و سرما جای آن را میگیرد. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است تا از پرده های پارچه ای ضخیم استفاده کنید. در صورتی پرده ضخیم در دسترس نیستند میتوانید از پتو یا پارچه های پشمی استفاده کرده و آن ها را پشت شیشه های پنجره نصب کنید.

3درز ها را با گچ یا چسب بپوشانید

 

در صورتی که اطراف در و پنجره خانه شما درز هایی به هوای باز وجود دارد سریعا آن ها را ببندید. مقداری آب را با کچ دیوار مخلوط کرده و هم بزنید و سپس ملات ساخته شده را در سوراخ ها و درز های دیوار بمالید. یکی دیگر از روش ها خرید یکی دو بسته چسب آکواریوم و عایق بندی دیوار های خراب است. با اینکار از دو طریق به به گرم ماندن خانه خود کمک میکنید. یک اینکه از خروج انرژی و هوای گرم و دو اینکه از ورود هوای سرد بیرون جلوگیری میکنید.

4معجزه ی پلاستیک های حبابی

این ترفند کمک بسیار زیادی به حفظ انرژی خانه شما خواهد کرد. وسایل مورد نیاز برای این خودساز، مقداری پلاستیک حبابی، یک اسپری پر از آب و یک چاقو میباشد. این پلاستیک ها که در هر کارتن خالی وسایل خانه یافت میشوند، به اندازه مساحت شیشه ها مورد نیاز است. تنها کافیست شیشه ها را با آب اسپری کرده و پلاستیک ها را به شیشه بچسبانید. در صورتی که پلاستیک ها به شیشه چسبندگی نداشتند، میتوانید مقداری مایع ظرف شویی به شیشه ها زده و سپس پلاستیک ها را بچسبانید. این ترفند عایق حرارت مانند پنجره های دو جداره عمل کرده و تا ۵۰ درصد از اتلاف انرژی جلوگیری میکند

5آب داغ را باز کنید،‌ لباس ها را در فضای آزاد خشک کنید

باز کردن دوش آب حمام روشی است برای افزایش رطوبت و دمای خانه. فقط کافیست آب داغ را باز کرده و در حمام را باز بگذارید. البته این روش به دلیل مصرف آب بسیار زیاد اکیدا توصیه نمیشود. در صورتی که لباس هایتان خیس است آنها را در جای جای خانه قرار دهید تا خشک شوند. در این صورت هم نیازی به خشک کن برقی نیست و هم رطوبت هوای خانه بالا رفته و حس گرمای بیشتر به شما القا میشود.

6ترفند پنکه سقفی

پنکه های سقفی که در ایران نیز بسیار پر کاربرد هستند، به منظور خنک کردن خانه در روز های گرم بکار میروند، اما با استفاده از این ترفند میتوانید آن را به نفع خود به کار ببرید. همانطور که میدانید چونکه هوای گرم سبک تر است به سمت بالا حرکت کرده و به سقف نزدیک تر می شود. در صورتی که دور پنکه را برعکس کرده و آن را روشن کنید (قابلیتی که تقریبا همه پنکه های سقفی دارند)‌ میتوانید گرمای فرار کرده به سقف را دوباره به سمت پایین هدایت کنید. در این حالت هوا بسیار گرمتر و مطبوع تر خواهد شد.

 

Sending
User Review
2.4 (5 votes)

2 نظر

  1. یه اشکال : اینکه سرما هیچ وقت داخل نمیشه و بحث ما همیشه اینه که گرما کجا میره

دیدگاه