چگونه نجات پیدا کنیم؟ شعار پیشاهنگان این است که همیشه آماده باشید. در حقیقت ارقام بلایای جغرافیایی و طبیعی هر ساله در حال افزایش است، جنگل‌ها پر از گیاهان، حشرات و حیوانات سمی هستند و تعداد زیادی از مردم هر سال در حیات وحش گم می‌شوند.

 

قسمت اول و البته کاربردی این بخش را نیز می توانید در قالب مقاله کامل هاو کن یو در این لینک مطالعه کنید

حقایقی که می توانند جان شما را نجات دهند (قسمت اول)

ما تعدادی از نکات که ممکن است روزی به درد بخورند، البته اگر آنقدری خوش‌شانس باشید که به موجودات سمی یا محلی با بلایی طبیعی برنخورید را جمع آوری کردیم. با آن‌ها می‌توانید در موارد اورژانسی در یک لحظه تصمیم بگیرید، با همان چیزی که در دست دارید.

1متوقف کردن ماشین وقتی ترمز کار نمی‌کند

اگر ترمز معمولی دارید و ترمز کار نکرد، باید پدال ترمز را تند تند و محکم بفشارید تا فشار مایع ترمز ایجاد کنید. اگر این کمک نکرد، از ترمز دستی استفاده کنید. اگر آن هم کار نکرد، بدنه ماشین را به گاردریل بمالید تا سرعتش را کم کنید. آخرین گزینه ماشین شما را خراب می‌کند و باید به عنوان گزینه آخر استفاده شود.

2آتش درست کردن بدون هیچ منبعی

یک راه اثبات شده برای شعله درست کردن این است که از باتری و ۲ تکه کوچک فویل (حتی یک پوست آدامس نیز کافیست) استفاده کنید. باید هر کدام از تکه فویل‌ها را روی دو سمت باتری بگذارید و فویل داغ می‌شود و می‌سوزد. وقتی بالاخره یک شعله به دست آوردید، می‌توانید از چیپس‌های برای درست کردن یک آتش سریع استفاده کنید–آن‌ها خیلی مشتعل هستند! ضد عفونی کننده های دست نیز چون الکل قابل اشتعال دارند برای درست کردن آتش به درد می‌خورند.

3نجات با شماره اورژانسی

چیزی که باید بدانید این است که اکثر گوشی‌های موبایل می‌توانند یک شماره محلی اورژانسی را بگیرند حتی اگر سیم کارت نداشته باشند. حتی اگر در محلی هستید که اصلا آنتن ندارید، تلفن همراه خود را خاموش نکنید. تلاش برای گرفتن یک شماره اورژانسی ممکن است یک پیغام الکترونیکی به نجات دهندگان بفرستد و آن‌ها بفهمند که شما زنده اید. به این مفهوم دست دادن دیجیتالی گفته می‌شود.

4تصفیه آب خود ساز

ما در هاو کن یو قبل تر مقاله کاملی برای تصفیه آب در طبیعت منتشر کردیم که در لینک زیر می توانید آن را مطالعه کنید با این حال حتی اگر در جنگل تمام اطراف شما را آب فراگرفته است، نوشیدن از برکه یا چاله آب هیچ وقت پیشنهاد نمی‌شود. می‌توانید با یک بطری خالی، کورس گراول، شن کورس، ذغال و شن خوب یک تصفیه کننده آب بسازید. همین طور که آب در این لایه‌ها جریان می‌یابد، تصفیه می‌شود.

چگونه آب آلوده را به آب آشامیدنی تبدیل کنیم؟

خوردن برف برای جلوگیری از کم آبی بدن پیشنهاد نمی‌شود. خیلی آب زیادی به بدن شما نمی‌رساند و با خوردنش گرمای بدن شما کاهش پیدا می‌کند.

5ارسال یک علامت اورژانسی

علامت دادن با آتش باید دود زیاد داشه باشد که با برگ‌های چنار و اسپروس تازه، برگ خیس از درختان دیگر و حتی مواد پلاستیکی امکان پذیر است. راه دیگر برای فرستادن سیگنال این است که از اشیای بازتاب دهنده‌ای که دارید استفاده کنید: آینه عقب، سی دی، آهن پولیش شده و حتی جواهرات.

6ماهی گیری با قوطی

برای کسانی که اهل گردش و البته طبیعت هستند همیشه احتمال گم شدن و سپری کردن چندین روز در بیانبان و جنگل جود دارد. این اتفاق برای شما هم ممکن است یک وز روی بدهد و در این شرایط باید به فکر تامین غذا و چیزی برای خودرن باشید که معمولا در دسترس ترین مورد همان ماهی رودخانه، دریا و یا … است. برای این کار اگر کنسرو به همراه داشته باشید معمولا درب آن ها به صورت دستی باز می شود و یک حلقه کوچک برای باز کردن درب بر روی ان ها قرار دارد. تنها کافیست با چاقو و یا سنگ این حلقه را از وسط نصغ کنید و سپس یک بند به ان ببندید و با زدن یک طعمه بر سر آن به داخل آب بیاندازید و منتظر صید ماهی بمانید.

7دوری از حشرات سمی

در رابطه با حشرات و عنکبوت های معمولی شما تنها باید بر ترس خود غلبه کنید و صدمه ای به شما نخواهند رساند. اما در رابطه با حشرات یا یک عنکبوت یا روتیل سمی چطور؟ این حشرات به راحتی با نیش زدن شما میتوانند جان شما را آن ها در بیابان و طبیعت که دور از مراکز درمانی هستید به خطر بی اندازند.

برای شناسایی عنکبوت های سمی از غیر سمی شما باید چند الگوی ساده را دقت داشته باشید. به عنوان مثال یک عنکبوت سیاه رنگ با لکه ها و قسمت های قرمز در پشت به راحتی باید زنگ هشدار را برای سمی بودن برای شما به صدا در بیاورد.

به صورت کلی، چنانچه جای نیش یک حشره به شدت دردناک شد و تورم و سرخی در آن به وضوح دیده شد و پس از مدتی این سرخی و کبودی به نقاط دیگر سرایت کرد باید هرچه زودتر برای برسی سمی بودن نیش اقدام کنید.

8نجات از موج برگشتی ساحل

مطمئنا با این موج های برگشتی در سواحل و خطراتشان آشنا هستید و یا حد اقل در رابطه با ان ها شنیده اید. این موج ها برعکس ظاهرشان بسیار خطر ناک هستند و وقتی به ساحل می رسند در مسیر بازگشت به راحتی شما را به سمت داخل و وسط دریا می کشند و سالانه جان افراد بسیاری را به همین سادگی می گیرند.

اما چنانچه با این مورد در سواحل مواجه شدید به هیچ وجه در خلاف جهت موج شنا نکنید و سعی کنید به موازات آن و کم کم به سمت ساحل شنا کنید. بر موج غلبه نکنید و سعی کنید سوار بر موج شوید تا در نقطه ای این موج انرژی خود را از دست بدهد و سپس زمان آن فرا می رسد تا به سمت ساحل شنا کنید.

9استفاده از سنگ های دور آتش برای گرم شدن

حتما شما هم به هنگام روشن کردن آتش از سنگ های به دور آن استفاده می کنید. این سنگ ها ضمن کاربر های مختلفشان برای جلوگیری از سرایت آتش و همچنین پایه برای قرار دادن ظروف روی آتش کاربرد مهم دیگری هم دارند. پس از خاموش شدن اتش آن ها می توانند یک ابزار فوق العاده برای گرم شدن باشند. حتی این سنگ ها به حدی داغ می شوند که در صورت قرار دادن در ظرف آب می توانند آب را برای شما گرم هم بکنند تا از آن آب استفاده کنید.

10رهایی از گیر کردن ماشین در برف و شن

حتما خودروی شما کاربران هاو کن یو نیز بار ها در برف، گل، شن و .. گیر کرده است. اگر کسی برای کمک به شما وجود نداشته باشد پیشنهاد شما برای خارج کردن خودرو چیست؟ آیا ایده ای دارید؟  اولین پیشنهاد ما به شما استفاده از زیر پایی های لاستیکی و موکتی زیر پای شما در خودرو است که باید ان ها را خارج و در مقابل و زیر چرخ های گیر کرده قرار دهید. به راحتی می تواند موجبات خارج شدن خودرو را فراهم کنند. همچنین همراه داشتن موارد دیگری همچون شن گربه و یا هر موردی که بتواند این سطح لغزنده را از بین ببرد نیز کاربردی است.

ترفند های زمستانی خودرو (۶ ترفند تصویری)

11گرفتن آب آشامیدنی از درختان

ابی که از درختان تهیه و گرفته می شود کاملا سالم و تمیز است و می تواند به راحتی برای شرب استفاده شود. برای تهیه آب از درختان تنها کافیست یک کیسه نایلونی و یا پلاستیکی نسبتا بزرگ را به دور یک شاخه از درختان که دارای برگ های زیادی است بکشید به صورتی که تمامی برگ ها داخل کیسه قرار بگیرند. پس از گذشت مدتی شاهد خواهد بود که کم کم حجم مناسب از آب داخل کیسه جمع شده است.

12خطر بیرون کشیدن سم مار با دهان

یک باور اشتباه در رابطه با نیش مار های سمی وجود دارد که چنانچه دچار مار گزیدگی شدید زهر مار را با دهان بیرون بکشد که این کار خطرناک است. این کار برای کسی که در این رابطه تجربه و مهارتی ندارند می تواند به اندازه مار گزیدگی هم خطرناک باشد هرچند که در صورت داشتن مهارت و دانش کافی می تواند کمک کننده باشد. شما با مکیدن اشتباه به راحتی شرایط را برای پخش شدن سم مار در بدن و ایجاد مشکلات برای پوست ناحیه اطراف گزش مهیا خواهید شد.

13باز کردن انواع قفل

قبل تر در هاو کن یو چندین روش برای باز کردن درب قفل شده خودرو تا باز کردن قفل با قوطی نوشابه معرفی کردیم که هر یک را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

چگونه می توانید یک قفل را توسط قوطی نوشابه باز کنید؟ چگونه می توانید درب قفل شده خودروی خود را باز کنید؟

Sending
User Review
5 (1 vote)

دیدگاه