ارائه آسانسوری چیست و چگونه می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند، می‌تواند دلیل اصلی این باشد که به این مقاله از هاو کن یو سر زده‌اید. این مقاله راهنمای بسیار خوبی برای کسانی است که کسب و کار خود را تازه شروع کرده‌اند و به دنبال سرمایه‌گذار می‌گردند. و یا قصد استخدام شدن را دارند. در ادامه بعد از تعریف “ارائه‌ی آسانسوری” و بیان جزئیات آن، به بررسی زمان و نحوه‌ی استفاده از این سخنرانی و ارائه‌ی نمونه‌هایی از آن می‌پردازیم.

ارائه آسانسوری چیست؟

ارائه‌ی آسانسوری (به انگلیسی: Elevator Pitch) که معمولا به عنوان سخنرانی آسانسوری نیز شناخته می‌شود؛ در واقع یک خلاصه‌ی سریع از تجارب و پیشینه‌ی کسب و کار شما است.

علت نام‌گذاری ارائه آسانسوری ؟

فرض کنید با یک فرد سرمایه‌گذار یا یک کارفرما در درون آسانسور هستید. برای جلب رضایت و اعتماد او جهت سرمایه‌گذاری و یا حتی استخدام شما، تنها به اندازه‌ی رسیدن آسانسور به طبقه‌ی مورد نظر وقت دارید. علت نام‌گذاری این ارائه نیز به همین دلیل است.

به عبارت دیگر شما به عنوان فردی که صاحب کسب و کاری جدید است و یا جویای کار است، باید بتوانید کل کار یا مهارت‌های خود را در مدت زمان کوتاه به افراد معرفی کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید همین ارائه‌ی به ظاهر کوتاه به معرفی هرچه تمام‌تر و بهتر کسب و کار شما به سرمایه‌گذاران و حتی افراد دیگر کمک خواهد کرد.

جزئیات یک ارائه آسانسوری

این که متن این ارائه یا سخنرانی چگونه باید باشد، جواب آن بسیار ساده است. کافی است متن سخنرانی کاملا درباره‌ی شما باشد، اینکه که هستید؟ چه کاری انجام می‌دهید؟ و چه کاری می‌خواهید در آینده انجام دهید؟ ارائه‌ی آسانسوری به نوعی یک راه سریع و موثر برای اشتراک گذاری تجربیات و تخصص‌ها و دستاورد‌های شما، با افرادی است که شما و کسب و کارتان را نمی‌شناسند.

زمان و نحوه‌ی استفاده از سخنرانی آسانسوری

سخنرانی آسانسوری دارای کاربردهای زیادی است. به نحوی که در اکثر زمان‌ها و مکان‌ها می‌توان بسته به شرایط از آن استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر به دنبال کار هستید، می‌توانید از سخنرانی آسانسوری در بازار کار استفاده کنید. و یا حتی از آن به صورت آنلاین در قسمت بیوگرافی حساب توییترتان و یا در قسمت سامری LinkedIn که یک شبکه‌ی اجتماعی است، استفاده کنید.

ارائه یا سخنرانی آسانسوری بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس، جهت معرفی خود به مدیران و شرکت‌ها و متقاعد کردن آن‌ها است. شما همچنین می‌توانید از این سخنرانی برای معرفی خود در سمینارهای معرفی کسب و کار نیز استفاده کنید. اگر قصد ملحق شدن به برنامه‌های انجمن‌های حرفه‌ای و شرکت در فعالیت‌های آن‌ها را دارید، و یا قصد عضویت در هر نوع انجمن دیگری را دارید؛ بهتر است متن سخنرانی آسانسوری خود را برای ارائه به افرادی که قرار است ملاقات کنید، آماده کنید.


پیام هسته کسب و کار چیست و چه کمکی به موفقیت استارتاپ میکند؟


از کاربردهای دیگر این ارائه می‌توان به استفاده‌ی آن در مصاحبه‌های شغلی اشاره کرد. به خصوص هنگامی که از شما تقاضا می‌شود، درباره‌ی خودتان توضیحاتی ارائه دهید. همانطور که می‌توان حدس زد در اکثر مصاحبه‌ها، فرد مصاحبه کننده اولین سوالی که می‌پرسد در همین زمینه است. احتمالا از شما خواهد پرسید ” خوب درباره‌ی خودت بگو”. شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید. و متن سخنرانی خود را به نحوی آماده کنید که قانع کننده‌ترین جواب را به این پرسش بدهد.

ویژگی‌های یک سخنرانی آسانسوری خوب


مختصر باشد

همانطور که قبلا گفته شد دلیل نام‌گذاری این ارائه به دلیل زمان رسیدن آسانسور به طبقه‌ی مورد نظر است. طبق این تعریف می‌توان گفت که این زمان، زمان بسیار کوتاهی است. در نتیجه باید سعی کنید ارائه‌ی خود را در حد 30  الی 60 ثانیه آماده کنید. ضمنا به یاد داشته باشید که نیازی به بیان کل تاریخچه‌ی کاری و اهداف شغلی‌تان نیست. در همین حد که یک خلاصه از اینکه چه کسی هستید؟ و چه کاری انجام می‌دهید؟، کفایت می‌کند.

متقاعد کننده باشد

با وجود اینکه این ارائه کوتاه است ولی باید برای شنوندگان آن به اندازه‌ی کافی متقاعدکننده باشد. سخنرانی آسانسوری شما باید افراد را مجذوب ایده، تشکیلات و سابقه‌ی شما کند.

شامل مهارت‌ها باشد

همانطور که از تیتر این قسمت مشخص است سخنرانی آسانسوری باید کار، مهارت‌ها و صلاحیت‌های شما را به نحو احسن توضیح دهد. سعی کنید در متن این سخنرانی بر روی دارایی‌هایی که در خیلی از جهات به کار شما ارزش فراوان می‌دهند، تمرکز کنید. به عبارتی در این مسیر می‌توانید حتی اندکی لاف هم بزنید. البته حواستان باشد متن سخنرانی آسانسوری شما نباید سرتاسر لاف و پر از رجزخوانی باشه. بلکه سعی کنید از این فرصت فقط برای تاکید بیشتر بر روی توانایی‌ها و مهارت‌های خود، استفاده کنید. و هدفتان برجسته‌تر کردن این مهارت‌ها در ذهن شنوندگان باشد.

قابل تغییر باشد

یکی از نکات قابل توجه در این مورد این است که باید همواره حواستان باشد، ممکن است شما فقط قصد مصاحبه برای یک شغل خاص و یا فعالیت در یک زمینه را نداشته باشید. در نتیجه متن سخنرانی آسانسوری که مد نظرتان است باید به راحتی قابل تغییر یا به عبارتی انعطاف پذیر باشد. این انعطاف پذیری به شما کمک می‌کند تا در موقعیت‌های متفاوت، از نظر دیگران فرد آگاه و روشن فکری به نظر برسید. از این فرصت برای افزایش هرچه بیشتر تاثیر اولیه‌ی خود بر روی دیگران از جمله کارفرماها و مدیران، استفاده کنید.

شامل اهداف باشد

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که متن سخنرانی آسانسوری شما باید داشته باشد این است که به افراد یک دید کلی از اهدافتان بدهد و به نوعی نشان دهد چه هدف یا اهدافی را دنبال می‌کنید. اما نیازی نیست در سخنرانی آسانسوری خود، اهدافتان را جز به جز مشخص کنید. بیش از حد مورد هدف قرار دادن اهداف، به شما کمکی نخواهد کرد. چرا که ارائه‌ی شما باید فرم کلی داشته باشد تا بتوانید آن را تحت شرایط و در مقابل افراد مختلفی، مورد استفاده قرار دهید.

می‌توانید از مشابه اهداف زیر برای سخنرانی آسانسوری خود استفاده کنید:

به عنوان مثال می‌توانید بگویید:

 هدف من بدست آوردن یک نقش کلیدی در حوزه‌ی حسابداری است.

به دنبال فرصتی برای ارائه‌ی مهارت‌های فروش خود به یک شرکت بازاریابی جدید هستم.

هدف من مهاجرت به یک شهر جدید و پیدا کردن شغل در زمینه‌ی کنونی فعالیتم است.

برای یک ارائه آسانسوری خوب باید چه اقداماتی انجام داد؟تمرین کردن

تنها راهی که می‌تواند به شما در جهت ارائه‌ی هرچه راحت‌تر و بهتر سخنرانی آسانسوری خود کمک کند، تمرین کردن است. تا جایی به تمرین خود ادامه دهید که سرعت و گام صدای شما کاملا طبیعی شود. و هنگام سخنرانی، صحبت کردنتان مانند یک ربات به نظر نرسد.

در حین تمرین کردن، با کلمات و جملات بیشتر آشنا می‌شوید و گاهی سعی می‌کنید برای بهتر بیان کردن منظور خود، آن‌ها را دست خوش تغییر کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید، بیشتر و بهتر متن آن را تغییر می‌دهید و به نوعی بیشتر با آن ارتباط برقرار می‌کنید. در نتیجه، ارائه‌ی آن در سمینارهای معرفی کسب و کار و یا مصاحبه‌های شغلی بسیار راحت‌تر خواهد شد. می‌توانید به عنوان تمرین برای دوستانتان ارائه دهید و یا آن را ضبط کنید. اینگونه تمرین‌ها به شما کمک می‌کند، سخنرانی خود را در زمان مشخصی ارائه دهید و در حین آن پیام منسجمی را منتقل کنید.

شناسایی حضار و ارتباط برقرار کردن با آن‌ها

در برخی موارد، استفاده از یک اصطلاح جالب می‌تواند یک حرکت قدرتمند در سخنرانی شما باشد. حرکتی که نشان از دانش بالا در صنعت شما دارد.

اما در استفاده از این اصطلاحات در حین سخنرانی خود، باید محتاطانه عمل کنید. مخصوصا اگر در حال صحبت با مدیران و کارفرماها هستید. چرا که ممکن است از نظر آن‌ها کلمات و اصطلاحات مورد استفاده توسط شما، ناآشنا و ناخوشایند به نظر رسند. در نتیجه حواس خود را به گفتار خود و طرز استفاده از کلمات و اصطلاحات، بیشتر جمع کنید. انجام این کار مانند راه رفتن بر روی شمشیر دو لبه است و ممکن است با کوچکترین اشتباه، فرصت‌های بزرگ را از دست بدهید. سعی کنید به جای استفاده از اصطلاحات عجیب و غریب، ساده گویی را پیش گرفته و تمرکز خود را افزایش دهید.


8 عادتی که برای موفق شدن باید ترک کنید


آماده کردن کارت ویزیت

اگر کارت ویزیت دارید توصیه می‌شود آن را در انتهای مکالمه‌ی خود، به عنوان راهی برای ادامه‌ی گفتگو ارائه دهید. اگر ندارید می‌توانید به فرد مورد نظر پیشنهاد دهید که اطلاعات تماس خود را با وی به اشتراک بگذارید. اگر در یک مصاحبه‌ی کاری و یا سمینار حرفه‌ای کسب و کار هستید، یک نسخه از رزومه‌ی کاریتان می‌تواند نشان دهنده‌ی آمادگی و شور و اشتیاق شما برای کار مورد نظر باشد.

حرف‌ها و کارهای ممنوع در حین سخنرانی آسانسوری


تند حرف زدن ممنوع

درست است که ارائه آسانسوری ، برای القای اطلاعات بسیار زیاد، زمان بسیار کوتاهی دارد. اما سعی نکنید این معضل را با سریع‌تر صحبت کردن، جبران کنید. این کار فقط هضم موضوع مورد بحث شما و پیام آن را برای شنوندگان سخت‌تر می‌کند.

یک طرفه صحبت کردن ممنوع

حتما تاکنون به اهمیت تمرین و تکرار در سخنرانی آسانسوری، پی برده‌اید. مسلما دوست ندارید با بیش از حد تمرین و تکرار کردن متن سخنرانی، خود را خسته کنید. از طرفی دیگر، نمی‌خواهید با کم تمرین کردن، در حین سخنرانی خود سرگردان به نظر برسید. هم‌چنین دوست ندارید در حین ارائه‌ی خود از جملات نامفهوم و نامشخص استفاده کنید. و یا حتی به کلی از مسیر خود خارج شوید. در نتیجه بهتر است به فرد یا افرادی که مخاطب صحبت‌های شما هستند، فرصت واکنش نشان دادن و تعامل را بدهید.

اخم کردن و یکنواخت صحبت کردن ممنون

از جمله عیب‌های کم تمرین کردن متن سخنرانی، خود را در این قسمت نشان می‌دهد. چرا که تمرین و تکرار کم باعث می‌شود در حین ارائه‌، بیشتر تمرکز خود را صرف به خاطر آوردن کلمات دقیق متن کنید. به جای اینکه سعی کنید بر روی نحوه‌ی بیان و عملکرد خود حین ارائه توجه کنید. توصیه می‌شود در حین سخنرانی همواره سطح انرژی خود را بالا نگه دارید، اعتماد به نفس داشته باشید و خود را مشتاق و علاقه‌مند نشان دهید.

نکته
سعی کنید با تن صدای زیر و بم صحبت کنید. هم‌چنین داشتن حالت چهره‌ای دوستانه همراه با لبخند می‌تواند به شما در این تاثیرگذاری کمک کند.

محدود کردن سخنرانی آسانسوری تنها به یک زمینه ممنوع

فرض کنید علاقه‌مند به کار و فعالیت در دو زمینه هستید. به عنوان مثال، روابط عمومی و استراتژی محتوا. بسیاری از مهارت‌های ارتباطی که دارید در هر دو زمینه کمک حال شما خواهند بود. اما هدف اصلی شما این است که بتوانید با توجه به مخاطبان خود متن سخنرانی خود را تغییر داده و آن را درخور شنوندگان خود کنید.

هم‌چنین ممکن است علاقه‌مند باشید متن سخنرانی آسانسوری خود را به شیوه‌ای تغییر دهید که فرم غیررسمی‌تر و یا شخصی‌تری بگیرد؛ تا بتوانید آن را شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. بنابراین، نباید متن سخنرانی خود را محدود به یک موضوع یا یک زمینه کنید. بلکه باید به نحوی قابل تغییر بوده و قابل استفاده در شرایط و زمینه‌های متفاوتی باشد.

نمونه‌هایی از ارائه آسانسوری

قبل از هرچیزی اطمینان حاصل کنید که سخنرانی شما شامل جزئیات در مورد پیشینه‌ی کار شما و هم‌چنین مواردی که برای کارفرمای احتمالی خود آماده کرده‌اید، باشد. می‌توانید از نمونه‌های زیر به عنوان دستورالعملی برای نوشتن متن سخنرانی آسانسوری مختص خود استفاده کنید.

  • من اخیرا از دانشگاه با مدرک ارتباطات فارغ‌التحصیل شده‌ام. در طول تحصیل خود سابقه‌ی کار به عنوان روزنامه‌نگار در روزنامه‌ی دانشگاه را داشته‌ام. همچنین اواخر تحصیل به عنوان ویراستار بخش هنری روزنامه نیز فعالیت می‌کردم. اکنون به دنبال شغلی هستم که بتوانم از این توانایی‌های خود به عنوان یک روزنامه‌نگار استفاده کنم.
  • من تجربه‌ی چند دهه فعالیت در حوزه‌ی حسابداری را دارم. که عمدتا با شرکت‌ها کوچک و متوسط کار می‌کردم. اگر شرکت شما نیز در این حوزه به یک فرد خبره نیازمند است، خوشحال خواهم شد تجارب خود را در این مسیر با شما به اشتراک بگذارم و کمکی کنم.
  • اسم من باب است. بعد از چندین سال کار کردن در مطب‌های دنداپزشکی برای دیگران، اکنون برآنم که مطب خود را تاسیس کنم. پس اگر فردی را می‌شناسید که به دنبال دندانپزشک جدید است مفتخر می‌شوم من را به او معرفی کنید.
  • کار من طراحی تصاویر تبلیغاتی برای وب سایت‌ها و برندهاست. زمینه‌ی علاقه‌مند‌ی من طراحی تصاویر به شیوه‌های خلاقانه برای بیان یک پیام خاص است. تصاویری که مردم نیز علاقه‌مند به اشتراک گذاری آن‌ها در رسانه‌های اجتماعی باشند.
  • من یک وکیل دولتی هستم که در خارج از شهر واشنگتن دی سی کار می‌کنم. من در اوهایو بزرگ شدم، و اکنون هم به دنبال هر فرصتی برای تغییر محل کار و نزدیک شدن به شهر محل تولدم و برگشتن پیش خانواده‌ام هستم. من متخصص قانون کار هستم و قبل از پیوستن به دولت برای شرکت ABC کار می‌کردم.
  • اسم من سارا است و مدیر یک شرکت در حوزه‌ی حمل نقل کامیونی هستم. این شرکت یک کسب و کار خانوادگی است. ارتباط شخصی شرکت ما با مشتریانمان، فرق اساسی ما از نظر آن‌ها با دیگر شرکت‌ها در این حوزه است. ما نه تنها تحویل به موقع مرسولات را تضمین می‌کنیم، بلکه من و پدرم شخصا به تلفن‌های مشتریان پاسخ می‌دهیم و از سیستم مکانیزه‌ی پاسخگویی به تلفن استفاده نمی‌کنیم.
Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه