تبدیل شدن به یک استاد در مدیریت زمان، این امکان را به شما می دهد تا زندگی تان را طراحی کنید و همۀ ابعاد آن را تقویت کنید. جیم ران یکی از اثر گذارترین سخنرانان در این زمینه است. توصیه ها و ترفند هایش بسیار عملی است و تا کنون در میلیون ها نفر ایجاد انگیزه کرده است. این سخنران و نویسنده حوزه ارتقا فردی از معلمین و تاثیر گذاران در زندگی بسیاری از افراد مشهور مانند آنتونی رابینز و برایان تریسی است. در ادامه به 7 نکته و ترفند برای یادگیری و استفاده از مدیریت زمان از زبان جیم ران خواهیم پرداخت. با هاو کن یو همراه باشید.

مدیریت زمان در عمل سخت تر از کفتار است، اما مانند هر کار بزرگ دیگری که تا کنون به انجام رسانده اید، سخت ترین مرحله شروع آن است. سعی کنید فقط این گام ها را نخوانید بلکه به آنها عمل کنید. جیم ران می گوید: “مشکل این نیست که ما اطلاعاتی نداریم، بلکه مسئله اینجاست که ما بر اساس اطلاعات عمل نمی کنیم و از آن استفاده نمی کنیم.” بگذارید آموزه هایتان وارد عمل شوند نه اینکه فقط دانسته هایتان افزایش یابد.

اگر برنامۀ خودتان را برای زندگی تان طراحی نکنید، تصادفاً در برنامه ای که دیگران طراحی کرده اند می افتید. و حدس بزنید آنها چه چیزی برایتان برنامه ریزی کردند؟ چیز های خیلی زیادی نیست.

طراحی کردن زندگی راه خوبی برای بیان این است که “نگذارید زندگی برایتان اتفاق بیفتند، خودتان اتفاقات زندگی را رقم بزنید” یک کشتی که اسکله را بدون مقصد برنامه ریزی شده ترک می کند، بی هدف در دریا سرگردان خواه بود و حدس بزنید که چه می شود، هرگز به جایی که می خواسته نمی رسد. هر روز از زندگی شما مجموعه ای از زمان ها (ساعت ها، دقایق و ثانیه ها) است و در نتیجه مدیریت این زمان مدیریت روزتان است. این باعث می شود زندگی شما، روز به روز، برنامه ریزی شود تا اینکه متوجه شوید اگر به تمامی اهدافتان نرسیده باشید، به اکثر آنها رسیده اید.

روی کاغذ فکر کنید

اهداف و رؤیاهایتان را روی کاغذ بنویسید. این می تواند یک فایل شخصی روی کامپیوترتان باشد، یا یک اپلیکیشن یا همان کاغذ و خودکار قدیمی، که البته یک آپشن نیست. چیز خاصی وجود دارد که با تعریف کردن اهدافمان اتفاق می افتد. ذهن آنها را به عنوان گام های عملی می بیند نه فقط رؤیاهایی که در اوقات فراغت می بافیم. اکثر افراد می گویند که می خواهند موفق باشند و رؤیای عالی بودن می بینند، اما هرگز آنها را نمی نویسند. زندگی تان را روی کاغذ و در زمان واقعی به صورت کاملا دقیق برنامه ریزی و زمانبندی کنید. این باعث می شود سپس به گام بعدی بروید که عبارتست از برنامه ریزیِ نحوۀ دستیابی به اهدافتان.

وقتی زمانتان را کنترل نکنید، زمان شما را کنترل می کند

آیا تا به حال روزی را تجربه کرده اید که وقتتان را برنامه نکرده اید و ناگهان می بینید شب شده و هیچ یک از کارهایتان انجام نشده است؟ زندگی بسیاری از افراد به همین شکل می گذرد. آنها هیچ برنامۀ خاصی برای زمانشان و در نتیجه زندگی شان ندارند. انتخاب های شما تعیین کنندۀ شخصی هستند که سرانجام به آن تبدیل می شوید. هر لحظه از زندگی تان را به عنوان یک انتخاب ببینید، انتخاب  که شما تصمیم می گیرید با آن چه کار کنید. اگر سپری کردن وقتتان را کنترل کنید، می توانید موفقیتتان را، و شکستتان را، کنترل کنید.

اگر انجام دادنش راحت است، انجام ندادنش هم راحت است

ما خودمان را دست می اندازیم. “اوه این ار خیلی راحته، چرا باید براش برنامه ریزی کنم، فقط انجامش می دم!” ثابت شده که این مار بارها و بارها بی نتیجه مانده است. صرفا چون انجام دادنش ساده است، انجام ندادنش هم آسان است. ما حاصل کارهایی هستیم که دائماً انجام می دهیم. اثر ترکیبی نوشتۀ دارن هاردی حول یک اصل ساده نوشته شده است. هر عمل واحدی مه از ما سر می زند، مهم نیست چقدر کوچک باشد، اگر بارها و بارها انجام شود یک محصول بزرگتر را ایجاد می کند. چیزهای کوچکی که ما نادیده می گیریم و چون هرگز برایشان برنامه ریزی نکرده ایم انجامشان نمی دهیم، سرانجام به عمل بزرگی تبدیل می شوند که نهایتاً باید در نظرشان بگیریم و انجامشان دهیم. کدام سخت تر است، این با خوردن یک سیب در روز شروع می شود… و سپس ما سالم خواهیم بود.

بدون حس فوریت، آرزوها و خواسته ها ارزششان را از دست می دهند

اگر زمانتان را برنامه ریزی نکرده باشید، برای اهدافتان محدودۀ زمانی تعیین نمی کنید. داشتن مهلت حس فوریت ایجاد می کند. به همین دلیل است که پروژه ای که یک ماه فرصت داشته را تقریباً یک هفته مانده به مهلتش شروع می کنیم. این فشار باعث می شود این امر ترسناک به نظر برسد و مانند یک محرک برای تکمیل کار و رسیدن به اهداف عمل کند. برای رؤیاهایتان مهلت قرار بدهید در غیر این صورت فق رؤیا باقی می مانند.

هنر تعیین اهداف را مطالعه کنید

هر روز بدون تمرکز روی دیروزتان اهدافتان را از نو بنویسید. این کار روش خوبی برای خارج کردن اهداف بدون اولویت از برنامه و تمرکز مجدد روی اهداف واقعی است. تمرکز چیزی است که جامعۀ امروزی فاقد آن است. قربانی آن نشوید، اهدافتان را روزانه مرور کنید تا بتوانید آنها را تقویت کنید و عملی بودن آنها را تشخیص دهید. دِرِک میل یک سیستم استاندارد روزانه را پیشنهاد می کند که در آن الزاما برای رسیدن به یک هدف بلند مدت کار نکنیم بلکه روی اهداف روزانه ای تمرکز کنیم که نهایتاً به موفقیت های طولانی مدت می رسد.

همۀ ما به یک اندازه وقت داریم. کشتن وقت قتل نیست، خودکشی است. راز واقعی ثروت، استعداد نیست، مدیریت زمان است

مهم نیست کجا هستید، از همان جایی که هستید شروع کنید. 90% میلیونر ها از شکست شروع کرده اند. کلید موفقیت این است کار زیادی را روی یک ایدۀ عالی انجام دهیم و تنها راه انجام این کار مدیریت کردن زمان است. برای تک تک کارهایی که انجام می دهید برنامه ریزی کنید. مهم نیست که برنامۀ تان چقدر ساده باشد، این مار را انجام دهید.

می توانید در هر لحظه زندگیتان را شرح دهید. بهترین راه برای انجام این کار مدیریت زمان است
آموزش مدیریت زمان - هاو کن یو

ساده شروع کنید، دفتری داشته باشید که در آن بنویسید هر ساعت از زمانتان را چگونه می گذرانید. اگر به مدت 2 ساعت وبگردی کرده اید، انرا بنویسید. اگر 30 دقیقه وقت گذاشته اید و فرد مشهور مورد علاقه تان را دنبال کنید، آنرا بنویسید. هر کاری را که در یک هفته انجام داده اید، بنویسید. در نهایت می بینید که بیشتر وقتتان چگونه می گذرد.

همچنین وقتی می نویسید یک ساعت را صرف تماشای عکس ماشینی کرده اید و تنها در صورتی از عهدۀ خرید آن ماشین بر می آیید که از این 1 ساعت ها هوشمندانه استفاده کنید، شروع به خشمگین شدن می کنید. این یک جای عالی برای شروع کردن است. از این نقطه می توانید بسیاری از توصیه ها و نکات مدیریت که در دسترستان است را دنبال کنید و ببینید کدام یک به بهترین شکل برای شما کار می کند.