همان‌طور که از قدیم گفته شده است: به جای سخت‌تر کار کردن، هوشمندانه‌تر کار کنید. اما معنای حقیقی این جمله چیست  و این امر با وجود تعیین  شدن تاریخ‌های معین برای تحویل کارمان از سوی مراتب بالاتر و یا نگاه‌های همیشه ناظر مدیر بر روی شما و یا  مشتریانی که همیشه در حال مراجعه به شما هستند، چگونه امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توانید تا هم متمرکز بمانید و  هم همه چیز را به طور کار‌آمد و موثر انجام بدهید؟

در حقیقت گاهی اوقات شما می‌دانید که چه کاری باید انجام بدهید، اما با این وجود نیز پریشان می‌شوید و یا بیش از ظرفیتتان کاری را تقبل می‌کنید و به لیست وظایفتان اضافه می‌کنید، همه چیز در نظرتان اولیت پیدا می‌کند و نمی‌دانید که چه زمانی وظایفتان را شروع کرده و چه زمانی کمی استراحت کنید. وقتی به این حالت می‌رسید،  عواملی همچون فرسودگی کاری، بیماری و خستگی برایتان پیش می‌آیند که منجر می‌شوند تا بی‌فایده باشید و  در نهایت، نتوانید کاری انجام بدهد.

برای این ‌که بیشتر کارآمد باشید، لازم است تا قدرت اراده بالا، شکیبایی و تمرکزی بسیار دقیق داشته باشید. اجتناب کردن از عوامی که باعث هدر رفتن زمانتان می‌شوند، باعث می‌شود تا زمان بیشتری برای لذت بردن از زحمات و دست‌رنجتان پیدا کنید. ۱۰ مورد زیر به شما کمک خواهند کرد تا علاوه بر سریع‌تر انجام دادن کارها، یاد بگیرید تا کارها را را هوشمندانه‌تر نیز انجام بدهید.

هدفتان را پی ریزی کنید

کار سریع www.howcanu.comعواملی همچنون برنامه ریزی کردن، استفاده از ابزارهای ارتقای بهره‌وری و زمان‌بندی کردن وظایفتان بر روی تقویم، می‌توانند در این راه به شما کمک کنند. با تقسیم کردن وظایفتان به قسمت‌های کوچک‌تری که انجامشان بیشتر در دست کنترلتان است، خودتان را مستلزم کنید که حتما در این راه موفق شوید. با انجام این کار درمیابید که انجام کدام بخش‌ها اولیت دارد و در عین حال (در میان انجام این قسمت‌های کوچک‌تر) می‌توانید تا کمی به خودتان برسید و به عنوان مثال تغذیه کنید، ورزش کنید و یا کمی ریلکس کنید. لازم است تا بدانید که اگر خودتان از خودتان مراقبت نکنید،  در نهایت به دلیل کار زیاد، کارآییتان را از دست خواهید داد.

چندین کار را با هم انجام ندهید

کار سریع www.howcanu.comطرز تفکری اشتباه با این باور وجود دارد که؛ انجام چندین کار با هم، نشان دهنده پربازده‌تر، بودنتان است. این روش در عوض باعث می‌شود تا نیمه متمرکز بمانید و مدام در حال تغییر دادن موضعتان باشید. شما باید به این نتیجه برسید که با این روش هیچ کاری را نمی‌توان (به درستی) تکمیل کرد. یک تایمر برداشته و آن را روی مدت ۹۰ دقیقه تنظیم کنید. بر روی وظیفه‌تان و یا تایم ۹۰ دقیقه‌ایتان تمرکز کنید و تا زمانی که کارتان تمام شود تمرکزتان را فقط بر روی انجام کارتان بگذارید. سپس کمی استراحت کرده و مابقی کارهایتان را ادامه دهید.

بدانید که لزوما هر کار فوری‌ای، مهم نیست

 قطعا با قرار گرفتن در موقعیتی که شخصی وظیفه‌ای را به شما می‌دهد که از نظر او انجام آن وظیفه، فوری و واجب است، باعث می‌شود تا شما دچار اضطراب و تشویش بشوید. اگر از نظر شما آن وظیفه اهمیت بالایی ندارد، در ذهنتان اولویت‌بندی کرده و ابتدا کاری را که مهم تر است را انجام بدهید. این شما هستید که می‌توانید اولویت‌هایتان را تنظیم کنید و با توجه به آن وظایفتان را انجام بدهید. پس فقط به خودتان گوش دهید.

موبایلتان را خاموش کنید

موبایلتان را خاموش کرده، و زنگ مسیج‌هایتان (نوتیفیکیشن‌هایتان) را نیز در حالت بی‌صدا قرار دهید و اگر لازم می‌بینید، از حالت پیغام‌گیر موبایلتان استفاده کنید، اما برای جلوگیری کردن از پرت شدن حواستان، آن را قطع نمایید. قطعا اگر فقط بر روی کاری که در دستتان است تمر‌کز نمایید و به تمام زنگ‌ها و نوتیفیکیشن‌هایتان بعد از اتمام کارتان پاسخ دهید، می قادر خواهید بود تا مقدار بیشتری از آن کار را انجام دهید.

استراحت کنید

کار سریع www.howcanu.comاز جایتان بلند شوید و کمی در اطراف بچرخید و کمی به بدنتان تکان بدهید. لازم است بدانید که با بیش از حد نگاه کردن به صفحه مانیتورتان، دچار مشکلاتی همچون سردرد  و چشم‌درد خواهید شد. می‌توانید تا برای یک پیاده‌روی کوچک از محیط کارتان خارج شده و بعد از آن با احساس سرزندگی و انرژی مجددا به سر کارتان برگردید.

در زمان‌هایی مشخص درب دفتر یا مغازه‌تان را ببنید. (مراجعه کننده، نپذیرید)

کمی استراحت کنید. ( ترجیجا یک چرت کوچک بزنید) و به صورت موقت در تایمی خاص کار نکنید. با  ورود و خروج افراد مختلف به محل کارتان، شما مجبور می‌شوید تا کارتان را قطع کرده و مجددا شروع کنید، و یا مجبور می‌شوید که دوباره کارتان را از اول انجام بدهید.  در ساعات‌ معینی، درب‌های دفترتان و یا مغازه‌تان را ببندید و به آن ساعات پایبند بمانید.

تمرکزتان را فقط بر روی نتیجه نهایی قرار دهیدکار سریع www.howcanu.com

بر روی نتیجه نهایی تمرکز کنید و همیشه چشمتان به تصویر بزرگ باشد. با خود تمرکز کنید و فکر کنید، که چقدر عالیست  است تا بتوانید کارتان را انجام دهید. اگر در حال کار کردن باشید، قطعا در مسیر رسیدن به هدفتان خواهید بود. تمرکز کردن بر روی نتیجه، می‌تواند تا تصویر نهایی را به شما  یادآوری کند، زیرا با (تمرکز) بر روی تکه‌های بی اهمیت از کارتان و یا وسواس زیادی به خرج دادن بر روی این تکه‌ها، نمی‌توانید تا به نتیجه نهایی و مطلوبتان برسید.

موفقیت‌های کوچکتان را نیز جشن بگیرید

معمولا تکمیل یک پروژه چندین مرحله دارد. پروژه‌تان را به این مراحل کوچک تقسیم کرده و هنگامی که هر مرحله را کامل کردید به جای این که خودتان را  با فکر مراحل باقیمانده اذیت کنید، کمی شادی کنید. در طول این راه، خودتان را ستایش کنید. درحقیقت شما با این کار، اعتماد به نفس پیدا کرده و (ایمان پیدا می‌کنید.) که در پایان پروژه هم موفق خواهید بود.

“نه” گفتن را بیاموزیدکار سریع www.howcanu.com

بیش از حد متعهد نشوید: اگر برای انجام کار ی خاص، مهلت کمی دارید، وظیفه دیگری را به گردن نگیرید و تا زمان اتمام آن کارتان، تا مدت معینی به خود وقت دهید که در پاسخ به انجام دادن کارهای دیگر “بله” نگویید. زمانی که در این شرایط قرار گرفتید، دیگران را معطل نکنید و بگویید که بعد از اتمام کارتان با آن‌ها تماس خواهید گرفت. انجام دادن کارهایی مازاد بر کار اصلیتان، فقط باعث می‌شود تا تمرکزتان را از دست داده و دست پاچه و پریشان شوید.

از گفتن جمله “من سرم خیلی شلوغ است.” پرهیز کنید

این جمله به معنای شکایت کردن است و شکایت کردن فقط باعث می‌شود که حال خودتان و سایر افرادی که در اطرافتان هستند، بدتر شود. به جای این که با خوید بگویید که “سرم خیلی شلوغ است” ، اینطور بگویید که من هر لحظه به هدفم نزدیک‌تر می‌شوم  و با این کار خودتان را در ادامه دادن راه تشویق نمایید.‌