کار تیمی و فرهنگ سازی کار تیمی و گروهی در هر سازمانی یکی از پایه ترین و مهم ترین اقداماتی است که هر سازمان، تیم و یا استارتاپی باید آن را پیاده کند. تا زمانی که افراد تیم و یا سازمان ندانند که چگونه در چه چهارچوبی باید در کنار یکدیگر کار کنند تا به اهداف مشترک برسیند نمی توانید بهره وری و پیشرفت را در سازمان خود نهادینه کنید.

همه‌ی ما به نوعی کار تیمی را در محل کار، در میادین ورزشی، یا در موقعیت های اجتماعی تجربه می کنیم. با استفاده از این تجارب همه‌ی ما نشانه های عملکرد تیمی ضعیف را می شناسیم- انسجام ضعیف، ارتباطات ضعیف، سطح پایین اعتماد و مراحل برجسته‌ی از دست رفته در یک پروژه.

ما در این مقاله برای شما کاربران در مورد عملکرد تیمی مطالبی برای گفتن داریم که کمک می کند کار تیمی شما آسان، حمایت کننده، سازنده و به شکل باور نکردنی رضایت بخش باشد. بنابراین دقیقا چرا کار تیمی مهم است و برای رخ دادن آن چه می توان کرد؟

چرا کار تیمی در محل کار مهم است؟


دقیقا چرا کار تیمی در محل کار حائز اهمیت است؟ یک تیم سالم مزایای زیادی را برای فرد، سازمان، تیم و استارتاپ دارد که می توان به :

  • وقتی فرد به عنوان عضوی فعال در تیم دیده می شود احساس می کند از او قدردانی شده است و مزایای غیر عینی همچون حس خشنودی، خود-ارزشمندی و خرسندی در او ایجاد می شود. این امر باعث تحریک، حس موفقیت و یادگیری فکری می شود. پس فرد باید حس مفید بودن در تیم را به خوبی درک و احساس کند، و این فقط از راه ایجاد فرهنگ کار تیمی گروهی امکان پذیر است
  • سازمان از خلاقیت و بازده بالایی که تیم فراهم می کند سود می برد. تیم سالم به این معنی است که کارکنان به کار گرفته شده اند و یک فرهنگ کاری در حال جنبش وجود دارد. همچنین به معنی این است که افراد تعامل بیشتری با هم دارند، که این خود به انجام کارآمد تر کارها و تحریک نوآوری و خلاقیت کمک می کند.
  • سازمان با داشتن افراد سالم و همکاری هایی که از طریق فعالیت های داوطلبانه، رویداد های اجتماعی و ایجاد زیر ساخت های حمایت گر، زمان و انرژی شان را برای بهزیستی بهتر صرف می کنند و ارتقاء فاحشی را تجربه می کند.

چگونه کار تیمی را در سازمان فرهنگ سازی کنیم؟


همانطور که گفته شد کار تیمی به خودی خود اتفاق نمی افتد. نیاز دارد که آموزش داده شود، به بخشی از فرهنگ محل کار تبدیل شود و با افراد، فرایند ها و فرهنگ در آمیزد. زمانی که این اتفاق بیفتد محل کار مفرح تر، پر بازده تر و خلاق تر خواهد شد.

در ادامه با به کار گیری این 7 روش به فرهنگ سازی کار تیمی در سازمان یا تیم می پردازیم.

تقسیم کار

 

کار تیمی به این معنی نیست که همه‌ی افراد همه‌ی کارها را با هم انجام دهند. برای این کار لازم است که سازماندهی انجام شود و هر پروژه به اجزای سازنده اش خرد شود. سپس مشخص شود که هر شخص مطابق با تخصص، علاقه و دسترسی که دارد کدام کار را انجام دهد. در تجزیه هدف اصلی به اهداف و کار های کوچکتر بسیار مهم است که بتوانید رابطه خوبی بین اهداف بزرگ تا کوچک برقرار کنید و آن ها را به خوبی سازماندهی کنید.

در یک سازمان شما به عنوان عضوی از تیم باید قسمتی از یک کار بزرگ تر را بر عهده بگیرید و در راستای اهداف مشخص شده قدم بردارید. تمامی اعضا باید نسبت به هدف بزرگ تر و مسئولیت و یا نقشی که آن ها در این راستا دارند واقف باشند.

طلب کمک کردن

به انجام رساندن کار بزرگ تر نیازمند تمرکز بر روی کار های زیر مجموعه و کوچک تر است. گاهی نیاز است که برای انجام تمام و کمال نقش خود از مجموعه ها و کار های بالا دست و زیر دست سوالتی بپرسید و از آن ها برای بهتر انجام دادن کار ها اطلاعاتی به دست بیاورید.

این یک کار تیمی است پس زمانی که به اطلاعات، الهام، تخصص و حمایت از سوی دیگران نیاز دارید آن را درخواست کنید. در یک تیم ایجاد فرهنگ در خواست کمک کردن به صمیمیت و ایجاد جو مثبت در محیط کار می انجامد. به اعضای تیم خود آموزش دهید که هر زمان نیاز است از مهارت و دانش دیگر افراد کمک بگیرند و این کمک گرفتن به هیچ وجه نشانه ضعف و یا کمبود نیست.

با صدای بلند کار کنید

خب حالا تیمتان سازماندهی شده و سرتان به کار خودتان است. وقت آن است که با صدای بلند کار کنید. برای تیم خیلی مهم است که در روند پیشرفت پروژه با هم در ارتباط باشند. افراد باید بدانند که هر فردی که بخشی از کار را بر عهده گرفته است در چه مرحله ایست و تا چه اندازه پیشرفت کرده است. راه های سریعی پیدا کنید برای اینکه اطرافیانتان بدانند چه بخشی از کار را به سرانجام رسانده اید، از چه نقاط برجسته ای عبور کرده اید، یا با چه مسئله ای در کشمکش هستید و چگونه از عهده مشکلات بر آمده اید.

برای این کار می توانید از تخته گزارش در محل کار و یا ابزار های آنلاین کار تیمی که همه افراد از آن ها بهره میبرند و می توانند پیشرفت هر فرد مشاهده کنند. بهره ببرید. شما کاربران می توانید از ابزار های آنلاینی همچون Trello ،monday ،Wrike ،ProWorkflow ،Slack  ،Teamwork Projects بهره ببرید.

پروتوتایپ ها را به اشتراک بگذارید

پروتوتایپ ها درواقع طرح ها و نمونه های اولیه هستند.  افراد در محل کار مشغله های زیادی دارند و نمی دانند از کجا شروع کنند. در عوض یک پیش فرض یا طرح اولیه را به اشتراک بگذارید، مدل یا طرح ابتدایی که شما مسئول آن هستید. خیلی روی آن کار نکنید؛ زیرا زمانی که همکارانتان می دانند روی طرحی سرمایه گذاری زیادی نکرده اید و زیاد به آن نپرداخته اید راحت تر می توانند گزینه هایشان را پیشنهاد دهند. این بهترین حالت یک کار تیمی است.

یک فرایند مرور و بررسی در نظر بگیرید

جلسات مرور و بررسی می توانند تفاوت فاحشی ایجاد کنند. این جلسات دو  وظیفه بر عهده دارند

  • یک برنامه‌ یا طرح یا گزارش به خصوص را در معرض تمرکز و شفافیت قرار می دهند،
  • و دریچه ای را ایجاد می کنند که به انتقاد و تجدید نظر کار تیم جلوه ای مؤدبانه می دهد. افراد را تشویق کنید تا نقش وکیل مدافع شیطان را به عهده بگیرند و از تمامی زوایا موضوعات را مورد سؤال ونقد قرار دهند. انجام این کار در مرحله‌ی مفهومی تیم را به تنظیم جزئیات می کشاند و اغلب به ملزوماتی می رساند که در غیر این صورت از دست می روند.

صف آرایی در جهت هدف مشترک

اگر بخواهید یک تیم باشید، باید اهداف مشترکی را با هم به اشتراک بگذارید. هدف کلی که همگی برایش در تلاش و تقلا هستید چیست؟ رسیدن به مرحله‌ی برجسته در این پروژه چگونه به رسیدن به این هدف کمک می کند؟ سهم هر یک از هم گروهی ها در آن چیست؟ شناخت مسائل مهم کار، کار گروهی را به مرحله‌ی بعدی می برد.

جشن گرفتن با هم

از کار هم تیمی هایتان قدردانی کنید. این فرهنگ باید در سازمان ایجاد شود که پیشرفت یک فرد در سازمان به معنی پیشرفت شما هم می باشد. در کار  وقتی را برای تشکر کردن از کمک های کوچک و خاص در تلاش گروهی اختصاص دهید. وقتی به مرحله‌ی مهمی در جهت هدفتان دست می یابید، وقتی را به جشن گرفتن به خاطر آن اختصاص دهید.

مقالات مرتبط:


افزایش بهره وری نیروی انسانی (10 راه برای بهبود کارآیی کارمندان)