یک انسان به طور میانگین یک سوم از زندگی خود را در خواب به سر می برد. اما باید توجه داشته باشید که کل این زمان در حال رفع خستگی نیست. زمانی که خواب هستیم بدن در حال تعمیر خود است. و تا زمانی که زنگ هشدار به صدا در نیامده است مجددا در حال تازه کردن و رفع خسگی می باشد.

خوابیدن خوب و به موقع می تواند بر روی قضاوت، کارایی و حفظ اطلاعات در روز بعد تاثیر بگذارد. عواملی مانند استرس و تغییرات بزرگ در زندگی می تواند باعث بی خوابی شوند. اما گاهی اوقات خوابیدن زیاد از حد نیز نشانگر افسردگی یا اختلال در خواب است که بهتر است برای رفع آن به دکتر مراجعه کنید. با هاو کن یو همراه باشید تا راه های بهتر خوابیدن را یاد بگیرید.

یک برنامه روتین برای خواب بنویسید

چگونه راحت بخوابیم ؟ www.howcanu.com

این بدان معنی است که بدن می داند که چه زمانی وقت آن رسیده است که خستگی و استرس را رفع و خود را تازه کند. می توانید چند شب در هفته یا اخر هفته ها زمان کمی برای نوشتن آن صرف کنید.

دفترچه خاطرات

فکر کردن و یا انجام فعالیت های استرس زا باعث می شود تا بدن هورمون های استرس را آزاد کند و باعث هوشیاری و بی خوابی شود. اما اگر همان افکار را روی کاغذ بیاوریم و در دفترچه بنویسیم به ما کمک می کند تا فکرمان آزاد شود و راحت تر بخوابیم. این کار تاثیر زیادی نیز در مثبت اندیشی دارد.

به طور منظم ورزش کنید

چگونه راحت بخوابیم ؟ www.howcanu.com

مطالعات نشان میدهد برخی از ورزش های هوازی می تواند اضطراب را از بین ببرد و به کیفیت و بهبود خواب کمک کند.

به موقع ورزش کنید

درست است که ورزش تاثیر زیادی بر بهبود کیفیت خوابیدن دارد. اما باید به موقع تمرین و ورزش کنید تا افزایش آدرنالین در بدن باعث بی خوابی نشود و سعی کنید یک فاصله زمانی بین ورزش و زمان خواب داشته باشید.

در طول روز بخوابید

در طول روز می توانید به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه بخوابید یا به عبارتی چرت بزنید. این کار کمک زیادی به رفع خستگی می کند اما اگر زمان آن زیاد شود باعث عمیق شدن خواب می شود. و پس از بیداری احساس سستی خواهید داشت.

در روز ۷ ساعت بخوابید

چگونه راحت بخوابیم ؟ www.howcanu.com

اکثر ما در طول روز به اندازه کافی نمی خوابیم. باید هدف را حداقل ۷ ساعت خواب در روز قرار دهیم. اگر به اندازه نخوابیم باعث مشکلاتی مانند استرس می شود. همچنین خواب رابطه ای با محافظت از انسلین دارد و بی خوابی می تواند عامل خطر برای دیابت شود.

یک محیط راحت برای خواب بسازید

کارهایی مانند استفاده از یک تشک مناسب، استفاده از پرده زخیم برای جلوگیری از نور زیاد، ایجاد فن و رفع سر و صدا و غیره کارهایی هستند که باعث بهبود کیفیت خوابیدن می شوند.

اتاق خواب را کمی سرد نگه دارید

چگونه راحت بخوابیم ؟ www.howcanu.com

حرارت و گرمای بیش از حد باعث بیدار شدن و کم خوابی می شود. سعی کنید دمای اتاق را خنک نگه دارید. دمای  بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد عالی است.

قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید

چگونه راحت بخوابیم ؟ www.howcanu.com

این کار باعث آرامش ذهن می شود همچنین کاهش یا افزایش دمای بدن باعث خواب آلودگی می شود که می تواند باعث بهبود کیفیت خواب شود. پس سعی کنید این کار را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

ساعت بیداری تنظیم کنید

چگونه راحت بخوابیم ؟ www.howcanu.com

 

همانطور که برای رفتن به تخت خواب زمان تعیین می کنید برای بیدار شدن هم ساعت تعیین کنید. مخصوصا در ایام اخر هفته. حتی دیر بیدار شدن در یک روز نیز باعث بهم ریختن تنظیم خواب می شود. و خوابیدن نامنظم باعث کاهش کیفیت خواب می شود.

چگونه سحرخیز تر باشیم

جبران خواب های از دست رفته

اگر مدتی است که کم خوابیده اید یا یک شب نخوابیده اید سعی کنید آن را جبران کنید. در فرصت هایی که دارید و اضافی است سعی کنید بخوابید تا بدن بتوانید خستگی را رفع و خودش را تازه کند.

رفع کافئین

نوشیدن کافئین می تواند باعث بی خوابی شود. سعی کنید در زمان مناسب قهوه یا نوشیدنی های دارای کافئین را بنوشید که به خواب شما آسیب نزند. اثرات کافئین می تواند تا ۱۰ ساعت باقی بماند و باعث بی خوابی شود.

موسیقی آرامش بخش گوش دهید

چگونه راحت بخوابیم ؟ www.howcanu.com

موسیقی خوب می تواند تاثیر خوبی بر روی خوابیدن و کیفیت آن داشته باشد. سعی کنید از موسیقی های آرام و با صداهایی که از آن ها لذت می برید گوش کنید. سبک های کلاسیک و عامیانه مورد علاقه تان را گوش دهید.

چگونه رویای شفاف ببینیم؟ (رؤیای آگاهانه چیست و تکنیک های آن )

منیزیوم بخورید

تحقیقات نشان می دهد که منیزیم تاثیر و نقش مهمی در خوابیدن شب دارند. به همین دلیل از مواد سرشار از منیزم مانند تخمه کدو تنبل، اسفناج، برگ چغندر و غیره استفاده کنید.

چای بابونه بنوشید

این نوشیدنی برای رفع اضطراب بسیار مفید است که می تواند باعث خواب آلودگی و خوابیدن بهتر و راحت تر شود.

ساعت را دور کنید

چگونه راحت بخوابیم ؟ www.howcanu.com

 

سعی کنید ساعت هشدار را از خود دور کنید. گوش دادن به صدای تیک تیک ساعت یا مشاهده ثانیه شمار می تواند باعث ایجاد استرس شود و خوابیدن را سخت کند. همچنین نور های مصنوعی نیز باعث بهم ریختن تمرکز و ایجاد استرس می شوند.

آرامش داشته باشید

ایا نمی توانید بخوابید؟ اگر از خواب پریدید از رخت خواب بیرون بیایید و به یک موسیقی آرامش بخش گوش دهید. سعی کنید ارامش داشته باشید. فکر کردن به خوابیدن می تواند باعث اضطراب و بی خوابی شود.

چگونه خروپف را درمان کنیم؟ (۳ روش)