آموزش آنلاین در این روز ها بیش از هر موضوع دیگری مورد توجه قرار گرفته است. این روزها بیشتر از هر زمان دیگری کلاس‌های درس، آموزش کسب‌وکارهای مختلف و دوره‌های توسعه‌ی فردی کاملاً به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. اگر تجربه‌ی کلاس‌های آنلاین برایتان تازگی دارد، توصیه‌ها و ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید برای موفقیت در یادگیری تقریباً هر موضوع آنلاینی از آن‌ها استفاده کنید. اگر منبع مطالعاتی اصلی شما برای یک دوره یا پروژه‌ی جدید اینترنت است، ایجاد عادات مطالعاتی خوب از اهمیت ویژه‌ای برایتان برخوردار است. یک برنامه‌ی مطالعه تنظیم کنید و به آن متعهد باشید و اکثر منابعتان را در دسترس قرار دهید.

بخش اول: ایجاد عادت‌های خوب


آموزش آنلاین نیازمند برنامه‌ی روزانه است

اینکه هرروز در زمان مشخصی مطالعه کنید، عادتی را ایجاد می‌کند که به تمرکز شما کمک می‌کند. به‌علاوه، تعیین نقطه شروع و پایان می‌تواند از اضطراب مطالعه کردن بکاهد. هر درس یا تکلیفی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و برای تکمیل هر یک از این بخش‌های کوچک‌تر برنامه‌ریزی کنید.

از یک مکان خاص برای مطالعه استفاده کنید

منطقه‌ای را در خانه در نظر بگیرید که به کار مربوط به پروژه‌تان تخصیص داده‌شده باشد. این کار باعث می‌شود تمرکز حواستان را راحت‌تر به دست بیاورید و از حواس‌پرتی‌ها جلوگیری کنید. علاوه بر این، استفاده از یک فضای معین در هرروز دیگران را آگاه می‌کند که شما در حال مطالعه کردن هستید و نباید مزاحمتان شوند. اگر متوجه شدید که نمی‌توانید در خانه بدون حواس‌پرتی مطالعه کنید سعی کنید جایی را در یک کتابخانه محلی پیدا کنید. کتابخانه مکانی آرام، با نور کافی و عاری از حواس‌پرتی است.

 • جایی را انتخاب کنید که عوامل حواس‌پرتی در آنجا وجود نداشته باشد و بر سر راه دیگران هم نباشد.
 • مطمئن شوید که برای ماندن طولانی‌مدت در آنجا راحت هستید، البته نه آن‌قدر راحت که برای خوابیدن وسوسه شوید.
 • از نور کافی استفاده کنید تا بتوانید هرگونه کتاب، جزوه و یادداشتی را به‌طور شفاف ببینید.
 • به‌محض اینکه دوره شروع می‌شود مطمئن شوید که روی کار تسلط دارید. فکر نکنید چون دوره به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود راحت است. اغلب اوقات موفق شدن در چنین دوره‌هایی حتی نیازمند نظم بیشتری نسبت به محیط‌های کلاس استاندارد است. باید در کلاس فعال باشید و از معلم آنلاینتان کمک بخواهید، چراکه هیچ مباحثه کلاسی‌ای وجود ندارد تا بتوانید در آن مشارکت فعال داشته باشید.

از کیفیت اتصال اینترنت تا مطمئن شوید

بزرگ‌ترین اشتباهی که دانشجویان کلاس‌های آنلاین مرتکب می‌شوند این است که روی یک سرویس اینترنت پرسرعت و معتبر سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. این کار برای دسترسی به‌تمامی اسناد موردنیاز، برنامه‌ریزی‌های دوره و دیگر اطلاعاتی که از طریق کلاس مبادله می‌شود، الزامی است.

 • تحقیقات خود را انجام دهید. مشخصات آنلاین شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت در محله خود را پیدا کنید، نقدها و بررسی‌های افراد دیگری که از این خدمات استفاده می‌کنند را بخوانید و برای مقایسه قیمت‌ها با شرکت ارائه‌دهنده خدمات تماس بگیرید.
 • از همکلاسی‌هایتان که در نزدیکی شما زندگی می‌کنند بپرسید که از کدام شرکت استفاده می‌کنند و آیا خدمات آن شرکت را به شما توصیه می‌کنند یا نه.
 • در همان ابتدای بروز علائم مشکلات، مانند افت سرعت یا افت خدمات، با شرکت تماس بگیرید. اگر قادر به ارائه توضیحات و راه‌حل مناسب نبودند، خدمات شرکت دیگری را انتخاب کنید.
 • اگر نمی‌توانید در خانه به خدمات اینترنتی کافی دسترسی داشته باشید، به مدرسه یا کتابخانه عمومی که خدمات اینترنت هم ارائه می‌دهد بروید. در اکثر موارد، دارندگان کارت‌های کتابخانه به خدمات اینترنتی کامل دسترسی دارند. کتابخانه‌ها همچنین مکان فوق‌العاده‌ای برای مطالعه هستند.

از وب‌سایت­های غیردرسی اجتناب کنید

اجازه ندهید که وسوسه بازدید از رسانه‌های اجتماعی، چک کردن ایمیل‌ها و کلیک روی آخرین فهرست‌های ده‌گانه‌ی برتر، شما را از برنامه مطالعه‌تان منحرف کند. برای خود مرزهایی را در نظر بگیرید. به‌منظور پیگیری زمانی که صرف وب سراچه‌های غیردرسی می‌کنید، از یک تایمر استفاده کنید و خودتان را به زمان‌های ۵ دقیقه‌ای محدود کنید. خوب است که استراحت کنید، اما مطمئن شوید که نسبت به زمانی که صرف استراحت می‌کنید، آگاهی دارید.

 • وای فای یا گوشی‌تان را خاموش‌کنید و یا تایمر «حواس‌پرتی» تنظیم کنید. کاری کنید که اهمال‌کاری کردن سخت‌تر از خود کار کردن باشد و در این صورت کارهای بیشتری را به انجام خواهید رساند.
 • اگر در مورد روش‌های مقابله با حواس‌پرتی‌تان به کمک بیشتری نیاز دارید، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن­هایی وجود دارند که می‌توانند در این مورد به شما کمک کنند. Anti-Social اپلیکیشنی است که برای محدود کردن زمانی که صرف رسانه‌های اجتماعی و دیگر سراچه‌های حواس‌پرت­کن می‌کنید کارساز است. StayFocused یک بلاکر اینترنتی بر مبنای کروم است که دسترسی شما را در طول زمان حال از بین می‌برد.
 • همچنین مهم است که گاهی اوقات از شبکه‌های اجتماعی کناره‌گیری کنید و اینجا همان جایی است که اپ­هایی مانند Time Out وارد می‌شوند. این اپ به شما یادآوری می‌کند که در فواصل زمانی مشخصی استراحت کنید. پس خیلی به خودتان سخت نگیرید.

بخش ۲: اکثر منابعتان را آماده کنید


برنامه درسی، طرح کلی یا فهرست دوره را مرور کنید

صرف زمان برای ایجاد درک شفافی از هدف کلی دوره بسیار حائز اهمیت است و با مرور طرح کلیه دوره قادر خواهید بود به درکی از نحوه ارتباط اجزای کلی به اهداف دوره برسید که این کار به آمادگی شما برای مطالعات پیش رو کمک خواهد کرد.

 • طرح کلی دور را مرور کنید، یادداشت‌برداری کنید و همان موقع سؤال بپرسید. هدف از این کار این است که مطمئن شوید فهمیدید هر یک از بخش‌های دوره چه کمکی به هدف کلی دوره می‌کند
 • چگونگی تناسب تکالیف با طرح کلی دوره از طریق کلاس را باز ارزیابی کنید. این کار به‌خصوص زمانی مفید خواهد بود که شما احساس ناامیدی می‌کنید یا با انجام یک تکلیف خاص در کشمکش هستید
 • تغییراتی که در برنامه‌ریزی درسی دوره ایجاد می‌شوند را به‌دقت پیگیری کنید. اکثر مدرسان در صورت ایجاد تغییر، اطلاعات کافی دراین‌باره را ارائه خواهند داد، اما حداقل روزی یک‌بار بررسی کنید تا مطمئن شوید چیز جدیدی را از دست نداده‌اید.

استفاده از ابزارهای دوره آنلاین را یاد بگیرید

اکثر دوره‌های آنلاین گزینه‌های مختلفی را برای برقراری ارتباط با مدرسان و همکلاسی‌ها و همچنین ذخیره و سازمان‌دهی اطلاعات ارائه می‌دهند. قبل از شروع کلاس یک‌ساعتی را صرف جستجوی محیط کلی کلاس کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا انجام تکالیف مربوط به دوره مانند شرکت در تکالیف، برقراری ارتباط با همکلاسی‌ها و آزمون دادن را با موفقیت بیشتری به انجام برسانید.

 • اگر سؤالی دارید قسمت help یا راهنماهای کاربران را بخوانید که به‌عنوان بخشی از سیستم قابل‌دسترسی هستند. معمولاً این بخش‌ها با یک علامت سؤال یک آیکون حباب روشن یا سربرگ help طراحی می‌شوند.
 • اگر به این علاقه‌مند هستید که بفهمید چگونه سیستم برای دوره شما مورداستفاده قرار می‌گیرد، برنامه درسی را مرور کنید و با مدرستان در مورد اطلاعات خاص دوره صحبت کنید.

با اساتید ارتباط برقرار کنید

یکی از فواید بی­شمار یادگیری آنلاین دسترسی تقریباً دائمی به اساتید و دیگر دانش‌آموزان است. اکثر دوره‌ها و آموزش‌های آنلاین مواردی از قبیل اپلیکیشن­های چت، انجمن‌های گفت‌وگو و ارتباط الکترونیکی با اساتید و دیگر دانش‌آموزان را در برمی‌گیرند. از مزیت سهولت ارتباط استفاده کنید و از پرسیدن سؤال دریغ نکنید.

 • سعی کنید در مورد اطلاعاتی که در برنامه درسی یا دیگر موارد آموزشی موجود است از استاد سؤال نپرسید. ابتدا این منابع را بررسی کنید و در صورت لزوم با مدرس بازبینی کنید.
 • به‌محض اینکه در درک مواد آموزشی دچار مشکل شدید، با استاد یا سرپرست دوره موضوع را در میان بگذارید. آن‌ها می‌توانند شما را راهنمایی کنند و در جهت منابع مفیدتر هدایت کنند.
 • اگر یک نگرانی شخصی یا حرفه‌ای را تجربه می‌کنید که روی توانایی شما برای ادامه دادن دوره تأثیر می‌گذارد، در اسرع وقت موضوع را با استادتان در میان بگذارید. ممکن است بتوانید برنامه‌ریزی دوره را تنظیم کنید و تکالیف خود را در تاریخ بعدی جبران کنید.

از منابع کتابخانه‌های آنلاین و سایر ابزار های آموزش آنلاین استفاده کنید

اگر در حال گذراندن دوره آنلاینی از طریق دانشگاه یا مدرسه هستید، از منابع کتابخانه آنلاین استفاده کنید. درصورتی‌که چنین امکانی برای شما فراهم نیست، کتابخانه‌هایی وجود دارند که دسترسی رایگان به تعدادی از مجلات تخصصی دوره‌ای و ابزارهای تحقیقاتی را برای دانش آموزان فراهم می‌کنند.

 • از وب‌سایت کتابخانه بازدید کنید و در مورد دستورالعمل‌های دسترسی جستجو کنید. اگر قبلاً هم کارت کتابخانه داشته‌اید می‌توانید در همان لحظه به اطلاعات دسترسی داشته باشید.
 • در برخی از کتابخانه‌های تخصصی‌تر، کتابدارهایی هستند که در موضوعات خاصی تخصص دارند. این کتابدارها اطلاعات جامع و کاملی را در مورد موضوع به شما ارائه می‌دهند.
 • درصورتی‌که دوره آنلاین شما از طریق دانشگاه یا مدرسه برگزار نمی‌شود، برای دسترسی به منابع می‌توانید به کتابخانه‌های عمومی مراجعه کنید.

در مباحثه‌های آنلاین شرکت کنید

مشارکت در کلاس های آموزش آنلاین بسیار با اهمیت است. بسیاری از دوره‌های مبتنی بر وب‌سایت‌ها نیازمند مباحثه‌های گروهی یا انجمن‌های گفت‌وگو هستند. حتی اگر مباحثه‌های گروهی اجباری نیستند، شرکت کردن در آن‌ها موقعیت دیگری است برای ارزیابی آنچه یاد گرفته‌اید. گوش دادن و پاسخ دادن به دیدگاه دیگران یک روش عالی برای توسعه دانشتان است.

 • وبلاگ‌های همکلاسی‌ها و اساتیدتان را مطالعه کنید. اگر در مورد مواد آموزشی احساس اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید، حتی می‌توانید نوشتن وبلاگ خودتان را آغاز کنید.
 • در وبینارها شرکت کنید. آن‌ها را تماشا کنید اما سؤال هم بپرسید. یادداشت‌برداری کنید و از زمانتان به‌طور مؤثر استفاده کنید.

از منابع پرینت بگیرید

اگر نگران هستید اطلاعاتی را از دست بدهید یا می‌دانید با جزوات فیزیکی بهتر مطالعه می‌کنید، در چاپ منابع آنلاین تعلل نکنید. بعضی از دانش‌آموزان صرفاً زمانی یادگیری بهتری دارند که می‌توانند جزوات را در دست بگیرند، در متنشان بگذارند یا زیر خطوط مهم خط بکشند و به‌این‌ترتیب با منابع تعامل برقرار می‌کند. برای این دسته از فراگیرها پرینت گرفتن منابع می‌تواند مفید باشد.

بخش ۳: آموزش آنلاین و مطالعه مؤثر


یک طرح دوره شخصی‌سازی‌شده ایجاد کنید

مدرس آموزش آنلاین شما باید یک دیدگاه کلی از دوره ایجاد کند که می‌تواند به شکل برنامه‌ریزی درسی یا فهرست اهداف دوره در دسترس باشد. اما زمانی را صرف ایجاد طرح کلی خودتان کنید، زیرا این کار می‌تواند به درک بهتر شما از مفاهیم اصلی و همچنین به قرار دادن دوره در برنامه‌های حرفه‌ای و شخصی شما کمک کند.

 • طرح کلی را ایجاد کنید که با برنامه موجود تناسب داشته باشد. کارتان را با تمامی برنامه‌ریزی‌های درسی، فهرست‌ها یا مرور مفاهیم ارائه‌شده توسط مدرس شروع کنید و جزئیاتی از این قبیل را اضافه کنید که «تکالیف هفته پنجم را باید از قبل انجام دهم، زیرا آن هفته بیرون از شهر هستم.»

سراچه‌های مرجع معتبر پیدا کنید

اگر می‌توانید از منابع آنلاینی که توسط یک دانشگاه، کتابخانه یا عامل دولتی پشتیبانی می‌شود، استفاده کنید. اگر در حال گذراندن یک دوره آنلاین هستید به‌احتمال‌زیاد به بسیاری از سایت‌های مرجع به‌عنوان بخشی از کلاس دسترسی خواهید داشت. بااین‌حال با سپری کردن چند لحظه برای بررسی منبع، مؤلف و دیگر اطلاعات، می‌توانید صحت‌وسقم هر منبع آنلاینی را تعیین کنید.

 • با مقایسه حقایق موجود در وب‌سایت دقت آن را مجدداً ارزیابی کنید. اگر آمار و اطلاعات یکسانی را در سایت‌های مختلف مشاهده کردید، احتمالاً منبعی که استفاده می‌کنید یک منبع معتبر است.
 • بفهمیم که چه کسی سایت را مدیریت می‌کند. وبلاگ‌ها نمونه‌ای از وب سراچه‌های غیر معتبر و مبتنی بر نظر شخصی هستند، اما اگر وبلاگ بخشی از یک سازمان حرفه‌ای یا نوشته‌شده توسط متخصصی در یک حوزه خاص باشد، می‌تواند منبع قابل‌اعتمادی باشد.
 • از سایت‌هایی که محصول خاصی را می‌فروشند دوری کنید. حتی اگر اطلاعات موجود در این منابع آنلاین معتبر به نظر برسند، این احتمال وجود دارد که برای پشتیبانی از فروش یک محصول سوگیری که داشته باشند.
 • تاریخ را در تمامی منابع بررسی کنید. اگر سایتی ده سال پیش معتبر بوده اما به‌روزرسانی نشده است، احتمال آن وجود دارد که دیگر جزء منابع اطلاعاتی قابل‌اعتماد به شمار نرود.

آموزش آنلاین نیازمند یادداشت برداری است

چه از کامپیوتر و تبلت استفاده کنید و یا از کاغذ و خودکار، فرقی نمی‌کند. یادداشت برداشتن از متنی که در حال خواندن آن هستید، مواد مرجع و کلاس‌ها یک روش عالی برای درک بهتر و به خاطر آوردن آنچه مطالعه کردید است. اگر در کامپیوتر یا تبلت یادداشت‌برداری می‌کنید، جستجوی بعدی آن‌ها کار راحتی خواهد بود، زیرا می‌توانید با جستجوی اطلاعات خاص به کل متن دسترسی پیدا کنید. اگر ترجیح می‌دهید روی کاغذ یادداشت‌برداری کنید، زمانی را صرف سازمان‌دهی آن‌ها کنید تا بتوانید در صورت نیاز به یافتن اطلاعات خاص، این کار را به‌سرعت و سهولت انجام دهید.

با دقت بخوانید

فرقی نمی‌کند که در حال خواندن مطالب تخصصی دوره هستید یا در حال مطالعه مقالات و منابع به‌صورت مستقل. وقتی را صرف مطالعه دقیق، ارزیابی و درک مطلب کنید. هدف باید این باشد که متن را یک‌بار بخوانید و درک پایه‌ای از مفاهیم اصلی که به دنبال این متن می‌آید داشته باشید.

 • هایلایت کنید، زیرنویس کنید و در حاشیه یادداشت‌برداری کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد دسترسی سریعی به مهم‌ترین اطلاعات داشته باشید. درصورتی‌که در حال مطالعه مواد آموزشی به‌صورت الکترونیک هستید، انجام این کار در کامپیوتر یا تبلت و با استفاده از اکثر اپلیکیشن­های کتاب‌های الکترونیک انجام‌پذیر است.
 • ایده‌های بزرگ را به زبان خودتان بازنویسی کنید. فرض کنید که ایده‌ی اصلی هر بخش را برای شخصی توضیح می‌دهید که این موضوع را مطالعه نکرده است و خلاصه‌های کوتاه و شفافی از اطلاعات ارائه دهید. این کار را می‌توانید به‌صورت مکتوب یا ذهنی انجام دهید.
 • یک سرعت معقول برای خودتان در نظر بگیرید. اگر خیلی سریع مطالعه کنید احتمالاً اطلاعات را درک نمی‌کنید و یا در خاطرتان نخواهند ماند. اما اگر خیلی آهسته مطالعه کنید احتمالاً با رفتن از بخشی به بخش دیگر اطلاعات را فراموش خواهید کرد.

خود را بیازمایید

در پایان هر فصل یا بخش چند دقیقه را صرف امتحان کردن خودتان کنید که آیا اطلاعات دریافت شده را حفظ کرده‌اید یا نه. اکثر راهنماهای درسی شامل کوئیزها یا آزمون‌هایی هستند، اما درصورتی‌که چنین چیزهایی وجود ندارد، می‌توانید آزمون‌های تمرینی در مورد موضوعات آنلاین مختلف را سرچ کنید. یک روش ساده‌ی دیگر برای خودآزمایی در مورد مواد آموزشی که مطالعه کرده‌اید، مرور سرفصل‌ها و خلاصه‌سازی ذهنی محتوا و مفاهیم اصلی آن بخش است. در صورت لزوم نت‌برداری کنید.

از قبل برنامه‌ریزی کنید

آموزش آنلاین هم همچون کلاسهای حضوری نیازمند سنجش و ارزیابی است.  اگر تا مهلت انجام تکلیف دوره، مشغول انجام کاری هستید یا بیرون از شهر به سر می‌برید، تکلیف را قبل از آن مهلت تعیین‌شده انجام دهید. برای خودتان مهلتی قبل از موعد مقرر انجام تکلیف تعیین کنید و در اولین زمان ممکن کار را به انجام برسانید تا جلو بمانید و همگام بودن با تکالیف را برای خودتان آسان‌تر کنید.

منبع: