چگونه از گوشی همراه خود فاصله بگیریم؟ چگونه برای مدتی هم شده از تمامی وسایل دیجیتال دوری جوییم؟ آبا امکان پذیر است؟  عصر مدرن با وسایل الکترونیکی عجین شده است که بسیاری از ما در روز وقت بسیار زیادی را به آن اختصاص می‌دهیم. کافی‌شاپ‌ها از افرادی که در حال استفاده از موبایل‌هایشان هستند، پرشده است. خانه‌ها مملو از بچه‌هایی است که مشغول به بازی‌های اعتیادآور هستند. آن دسته از افراد که معمولاً در پشت میز کارشان با کامپیوتر کار می‌کنند، هنگامی که به خانه بازمی‌گردند جلوی تلویزیون خود می‌نشینند و به تماشای فیلم و سریال مشغول می‌شوند. خیره شدن به این‌همه صفحات الکترونیکی، برای چشم و مغز ما ضرر دارد. طبق آمار WebMD، پنجاه الی نود درصد افرادی که با کامپیوتر هستند دچار مشکل بینایی هستند. بسیاری از ما احتیاج داریم که این اعتیاد به ابزارهای الکترونیکی را ترک کنیم. اینجا چند ترفند برای این کار وجود دارد. با هاو کن یو همراه باشید.

۱- به چشمانتان استراحت دهید

گاهی بهترین و مؤثرترین راه‌حل این است که نگاه خود را از موبایل، کامپیوتر و یا تلویزیون بردارید. (شاید اصلا بهتر باشد مکان این وسایل را در منزل تغییر دهیم) سپس دست‌های خود را باهم تماس دهید و آن‌ها را به هم بمالید تا وقتی‌که گرم شوند. حالا کف دستان خود را روی چشمانتان قرار دهید. گرما و تاریکی باعث استراحت چشمانتان می‌شود. گرمای دستانتان باعث افزایش فشارخون می‌شود. یک روش بسیار مناسب برای کاهش فشار چشمان، زمانی که از آن ها بیش از اندازه کار کشیده اید.

Tired looking office worker

افراد با مشکلات بینایی چشم از این روش مدت هاست که استفاده می کنند، یک توقف کوچک برای جدا کردن چشمان از نور های مصنوعی و برداشتن فشار از روی چشمان. همانطور که گفته شد گرمای دستان شما باعث بهبود جریان خون در درون کره ی چشک می شود و این خود دقیقا شبیه به ریست کردن چشمان به زمانی است که شما شروع بعه کار کرده بودید. این کار را می توانید هر موقع لازم دانستید به کار بگیرید ولی پیشنهاد ما هر یک ساعتی است که جلوی صفحه نمایش ها نشسته اید.

۲- از صفحه‌های وسیله‌تان برای کار دیگری استفاده کنید

tweebuzz-15-merveilles-naturelles-qui-semblent-trop-belles-pour-exister-3

همیشه قرار نیست از صفحه نمایش ها برای حساب و کتاب و یا عداد و ارقام و جداول مختلف استفاده کنید، لازم نیست ساعت های متوالی از مانیتور گوشی یا تبلت یا کامپیوتر شخصی خود برا دیدن فیلم های اکشن و یا بازی های ویدئویی استفاده کنید، شاید وقت آن رسیده است برای دقایقی هم که شده که به سراغ مناظر ناب بروید. بهتر است حال از این وسایل برای گوش سپردن به آواز های زیبای پرندگان و یا آبشار ها و یا حتی تماشای مناظر بکر و بسیار زیبای طبیعت کمک بگیرید. یک صحنه‌ی طبیعی با صدای آرام‌بخش شما را از خیره شدن به صفحه بازمی‌دارد. بعد از چند لحظه نگاه کردن به فیلم خود را از نگاه کردن به‌جای دیگر یا بستن چشمانتان درمی‌یابید. از جمله تاثیر های مثبت این حرکت این است که شما با آرامشی که از این صدا ها و تصاویر درک میکنید می توانید تمرکز خود را بر روی کار های روزانه و البته مطالعه کردن افزایش دهید. حتما می دانید که استفاده ناصحیح از این وسایل تا چه اندازه بر عدم تمرکز ما تاثیر می گذارند.

۳- از وسایل الکترونیکی به هنگام خواب دوری جویید

AUG15_31_558175165_b

طبق اطلاعاتی که از National Sleep Foundation به‌دست‌آمده، پرهیز از نگاه کردن به هر نوع نور غیرطبیعی تا یک ساعت قبل از خواب می‌تواند از هر نوع مشکل خواب یا بی‌خوابی جلوگیری کند. نور مصنوعی از ترشح ملاتونین توسط بدن جلوگیری به عمل می آورد که این موضوع نقش مستقسم و به سزایی در خواب هر شخص دارد چرا که ترشح ملاتونین برای هر فرد یک خواب شیرین را به همراه خواهد داشت.

اما این موضوع تنها به عدم استفاده از گجت ها محدود نمی شود، اگر شما از استفاده از این وسایل قبل از خواب چلوگیری به عمل بیاورید حتما زمان مناسب را برای استفاده از کتب و مجلات مفید و سنتی خواهید داشت.  جدای از این که دو چندان بر دانش شما طی بلند مدت افزوده می شود حد اقل دیگر با نور های مخرب و مصنوعی و امواج خطرناک سر و کله نخواهید زد.

۴- در صبح کمتر از آن‌ها استفاده کنید

Man-In-Bed-Woken-By-Alarm-On-Mobile-Phone-640x337
حتما شما هم از آن دست افرادی هستیدکه اولین کاری که به محض بیدار شدن می کنید چک کردن گوشیتان است. حتی اگر برای چک کردن تایم این کار را انجام می دهید بهتر است آن را متوقف کنید.  از خواب بیدار شوید، فکر کنید و آرام باشید، با خانواده صبحانه بخورید، کارهای روزانه خود را انجام دهید (به‌غیراز استفاده از رادیو، تلویزیون، کامپیوتر و …). احتمالا در ابتدا شما از این روش متنفر شوید اما با کم کردن میزان استفاده از این وسایل، کمتر دچار آشفتگی می‌شوید. برای شروع ابتدا فقط یک روز را به این کار اختصاص دهید و به‌تدریج روزهای آن را بیشتر کنید تا به جزئی از عادت‌های روزانه‌تان تبدیل شود. شک نکنید که همین نکات ساده مخصوصا در شروع روز به شما در دوری جستن از این عادت ها و گجت ها کمک مکند.

۵- وقتی شما در اوقات فراغت هستید، به آن هدف بدهید

family-camping-in-tent_ctusfp
به آخر هفته‌ها و روزهای تعطیلتان به‌عنوان یک‌ زمان برای آرام بودن نگاه کنید نه به‌عنوان یک روز کاری سبک‌تر. اگر چک نکردن ایمیلتان شما را عصبانی می‌کند. برای خودتان ساعاتی را تعیین کنید که فقط در آن زمان ایمیل خود را چک می‌کنید و آن زمان را به دیگران اطلاع دهید.

۶-به صورت جدی و هدفمند تصمیم به دوری بگیرید

download

بهترین راه برای جدایی از لوازم الکترونیکی اضافه کردن کارهایی به برنامه روزانه‌تان است که انجام آن‌ها با موبایل غیرممکن است مثل یوگا، مدیتیشن، گردش و… این سه ورزش آرام‌بخش تأثیرات خارق‌العاده دارد و باعث دوری از لوازم دیجیتال می‌شود.

۷- جایی که هستید، باشید!

stress-reduction-techniques

هنگامی‌که در حال فرستادن پیام، ایمیل کردن، چک کردن فیس بوک و… هستید، شما در آن مکانی که قرار دارید، نیستید. شما فقط اندکی در جهان واقعی وجود دارید. لمس کردن صفحه موبایل و توجه به آن بیان‌گر این است که شما در جهان دیگری به سر می‌برید. اگر شما از کمبود توجه بین شما و دوستان یا خانواده‌تان رنج می‌برید، فاصله بین شما و آن‌ها منجر به مشکلاتی می‌شود. یاد بگیرید که موبایلتان را کنار بگذارید تمام توجهتان را به دیگران بدهید.

ترفندهای کلی

ما هرگز به عدم استفاده از این وسایل مفید و پرکاربرد اشاره نمی کنیم. به نظر میرسد گذراندن زندگی روزمره بدونه این وسایل اگر غیر ممکن نباشد، بسیار سخت است. اما شاید بهتر باشد روش استفاده درست از این وسایل را یاد بگیرید. ترفندها و راه‌های بسیار زیادی برای رفع اعتیاد از وسایل الکترونیکی وجود دارد؛ اما قانون‌های کلی برای این کار این است که یک استراحت منظم به چشمانتان بدهید و از خیره شدن به نورهای مصنوعی دوری‌کنید. این موضوع برای تمام افراد بسیار مهم است که از عوارض طولانی‌مدت استفاده از وسایل الکترونیکی پیشگیری کنند. به استفاده بیش‌ازحد از وسایل الکترونیکی فکر کنید و به چشمانتان استراحت دهید تا از شما سپاس‌گزاری کند. این کارها تأثیرات مفید دیگری بر روی شما ازجمله خواب بهتر و استرس کمتر دارند.

منبع: examiner