برند شخصی یا پرسونال برندینگ چیست و چگونه برند شخصی داشته باشیم یا چگونه برند شخصی بسازیم این روز ها بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. ساخت برند شخصی و انواع برند شخصی در کنار آموزش ها لازم برای ساخت یک برند شخصی قدرتمند در سال 2019 را در این مقاله از هاو کن یو با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

در ابتدا باید بدانیم برند چیست؟ اگرچه عبارت “برند” اغلب همراه با کسب و کار استفاده می شود اما این دو کاملا متفاوت هستند.

برند شخصی یا پرسونال برندینگ چیست؟

قبل تر تعریفی که از پرسونال برندینگ در ذهن ها وجود داشت محدود به تعدادی کارت ویزیت بود و اگر فردی به پرسونال برندینگ یا برند شخصی اهمیت می داد با پرداخت هزینه و استخدام یک گرافیست برای خود لوگویی هم تهیه می کرد. اما با گذر زمان و تغییر نحوه تعامل به سمت اینترنت و مخصوصا شبکه های اجتماعی، حال شناساندن خودتان و مهارت هایتان به دیگران چیزی فراتر از یک کارت ویزیت است.

اگر خیلی ساده بخواهیم جلو برویم در واقع ساخت برند شخصی ایجاد یک روش برای آن است که افراد شما را به خاطر بیاورند. یا متمایز از دیگران باشید.

در حال حاظر برند شخصی چیزی بیش تر از یک لوگو و یا علامت تجاری است، و درواقع یک راه برای شناساندن خود به مشتری های آنلاین و آفلاین است. هر مهارت، توانایی و تجربه ای که دارید باید در معرض دید افرادی که به دنبال این مهارت های هستند قرار بگیرد و بعد جلب توجه کند. مسیر ساخت یک برند شخصی به اندازه ساخت بک برند تجاری پیچیده، با اهمیت و البته تاثیر گذار است.

برند چیزی است که شما دائما در حال ساخت آن هستید زیرا تصدیق کنندۀ این است که شما چه کسی هستید و عاشق انجام دادن چه کاری هستید. چه یک کارمند تمام وقت باشید یا یک نویسندۀ مستقل یا یک تاجر، فرقی نمی کند، برند شخصی شما زودتر از خودتان لب به سخن باز می کند. اینکه خودتان بخواهید روی چه چیزی ایستادگی کنید موقعیت هایی که جذب می کنید را شکل می دهد.

اما از کجا باید شروع کنید؟ هاو کن یو در این راستا توصیه هایی را گردآوری کرده است که در این مقاله به شما ارائه می دهد.

چگونه برند شخصی بسازیم یا پرسونال برندینگ کنیم؟

 

برای ساخت برند شخصی ارزش خودتان را درک کنید

ارزش شما به کسی که برایش کار می کنید و سِمتی که دارید محدود نمی شود. بلکه به آنچه که برای رو نمایی در چنته دارید مروبط می شود. چیزی که بی نهایت خوب انجام می دهید و بهترین خدماتی که ارائه می دهید چیست؟ در کسب کار بیشتر صحبت ها بر سر پیدا کردن مخاطب هدف و بازار ویژه است. این به شما کمک می کند فهرست محدودتری از مشتریان بالقوه ای (و همچنین کارفرمایانی) که می توانید بیشترین کمک را به آنها بکنید و بیشترین لذت را از همکاری با آنها می برید در دست داشته باشید.

اگر کاری که انجام می دهید یا دوست دارید انجام دهید را به طور خاص مشخص نکرده اید، افراد نمی دانند که برای چه به سراغتان بیایند. مثلا الیوس می داند که می تواند به بوتیک های آنلاین کمک کند اکانت اینستاگرامشان را ارتقاء دهند، اما در کار کردن با کوچ ها و مشاوران آنلاین دربارۀ ایجاد محتوا بهترین عملکرد را دارد. بنابراین خودش را در همین مورد دوم برند کرده است.

یک هدف برای ارزشتان تعریف کنید تا بیان کند چه کاری انجام می دهید و چه کسی می تواند بیشترین کمک را از سوی شما دریافت کند. به عنوان مثال در نمونۀ قبل می تواند تعریف هدف به این ترتیب باشد، “من به کوچ ها و مشاوران کمک می کنم تا محتوای قدرتمندی را ایجاد کنند در نتیجه می توانند تأثیر گذاری شان را بسط دهند و کسب و کارشان را در فضای مجازی ارتقاء دهند.

با شناسایی اینکه چه کاری می خواهید انجام دهید، چه کسی هستید و چه چیز برایتان ارزش است خودتان را به عنوان یک مدیر متفکر در فضا قرار می دهید. این سوالات را از خودتان بپرسید و این پاسخ های کلیدی را به عنوان گام های اولیه تان مستحکم کنید.

در پرسونال برندینگ به جای حرف زدن، عمل کنید

هر چه بیشتر از ارزش هایتان آگاه شوید، راحت تر به آن ها عمل می کنید. اگر شروع چند شغل را مد نظرتان قرار داده اید و می دانید پاداش زیادی منتظرتان است، ساکت باشید و بگذارید عملتان به جای شما صحبت کند. ورود به دنیای دیجیتال را بخشی از برنامۀ بازار یابی تان قرار دهید. همانطور که احتمالا می دانید، شاهد انتقال به محتویات دیجیتالی هستیم. عقب نمانید.

صفحه یا وبسایتی ایجاد کنید تا مردم آنچه که انجام می دهید را ببینند. هر جا که دستیافته هایتان به شما اعتبار می بخشند، در ترویج دادنشان تعلل نکنید. اگر مردم ندانند کجا می توانند شما را پیدا کنند، نمی توانند با شما ارتباط برقرار کنند. داشتن یک پایگاه درها را برای موقعیت های بیشتر رو به شما می گشایند.

به یاد داشته باشید که هدف برندسازی شخصی، تنها فروش یا یک موقعیت کاری عالی نیست. بلکه هدف این است که خودتان را در دسترس دیگران از جمله دوستان و مشتریان قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که در پایگاه های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، توئیتر، لینکدین و اینستاگرام اکانت های فعال دارید. حضورتان در رسانه های اجتماعی را با به روز رسانی های مرتبط با کسب و کار و به روز رسانی های شخصی متعادل کنید. به این طریق دیگران نه تنها شما را به عنوان یک فرد حرفه ای مصمم می بینند، بلکه سعی می کنند نگاه دزدکی به زندگی شخصی تان و آنچه که شما راسر سخت کرده است بیاندازند. لازم نیست کسی بداند برای صبحانه چه خورده اید اما تصویری از گیتار الکتریکتان که در کنار یک پوستر تبلیغاتی است می تواند آوازۀ کمی ایجاد کند. همچنین از شما یک انسان می سازد.

البته برند سازی شخصی به اینترنت محدود نمی شود. وقتی از خانه بیرون می آیید و با مردم شهر تعامل بر قرار می کنید مطمئن شوید که ظاهر حرفه ای و مثبتی را بر هم زده اید که با برندتان همخوانی دارد. همیشه کارت ویزیتتان را همراهتان داشته باشید، و حواستان به مشتریان بالقوه باشد. مردم دوست دارند از کسب و کار های محلی و دیگر تخصص ها حمایت کنند و اگر شما تأثیر خوبی ایجاد کنید آنها اشتیاق پیدا می کنند تا خدمات شما را بررسی کنند- و شما را استخدام کنند یا در صورت نیاز شما را به دیگران معرفی می کنند.

بدانید ارزشی که برای خودتان تعیین کرده اید چه بهایی دارد

بیشتر افراد می خواهند بهای خود را بر اساس چیزی که دوست دارند درست کنند تخمین بزنند. در نتیجه نهایتاً خود را فریب می دهند زیرا کار آنها خیلی بیشتر از چیزی که مسئولیتشان ایجاب می کند به بهای مشتریان و کارفرمایان می افزاید.

وقتی به نرختان فکر می کنید به این فکر کنید که اگر در آن شرکت نبودید چه چیز هایی اتفاق می افتاد و فهرستی از آن چیزها تهیه کنید. به عنوان مثال شما به عنوان یک روزنامه نگار باعث می شوید که برند ها دیده شوند. شما این کار را به روش خاص خودتان انجام می دهید، شاید با اعمال قدرت نفوذ ارتباط رسانه ای تان برای موقعیت های مطبوعاتی مانند مصاحبه ها این کار را انجام می دهید. اگر شرکتی شما را استخدام نکند خطر از دست دادن هزاران دلار به دست آمده از موقعیت های از دست رفته را به جان می خرد. با استفاده از این موضوع شروع به تعریف کردن ارزش کارتان کنید.

برای اینکه خودتان را در سِمت مناسب قرار دهید باید بدانید که شرکت با مشکلی مواجه است و شما چگونه می توانید بخشی از راه حل باشید. شرکت قرار است بدون شما چه چیزی را از دست بدهد؟ این همان جایی است که ارزش شما قرار دارد.

به ارزشتان پایبند بمانید و تأییدیه بگیرید

تنها کسی نباشید که دربارۀ ارزش شما صحبت می کند. کاری کنید که دیگران هم از آن حرف بزنند. می توانید با پایبند بودن همیشگی به ارزشتان و هدف قرار دادن آن در تمامی قرار داد هایتان این کار را انجام دهید. به این وسیله می توانید کاری کنید که نهایتا شبکۀ وفاداری از سفیران برندتان را بسازید و کاری کنید که افراد اساساً از شما یاد کنند. کار خودتان را آنقدر خوب انجام دهید که دیگران دیوانه تان شوند.

از شبکۀ حرفه ای تان (یا حتی کارفرمای فعلی تان) بخواهید که به شما تأییدیه یا یک نشان همکاری بدهند. از آنها بخواهید که تأکید کنند چه کاری را خوب انجام داده اید و چگونه در صنعت خودتان در حال پیمودن مسیر رهبری و مدیریت هستید.

ارزش خودتان را از طریق کسب دانش و تحصیلات افزایش دهید

وقتی فارغ التحصیل شدید و مدارکتان را دریافت کردید، این می شود نقطۀ پایان یادگیری واقعی. شما موقعیت های زیادی برای یادگیری در محیط های عملی با دوره های آنلاین، همکاران، مربیان و رویداد های کاری آفلاین را در اختیار دارید. آیا از این موقعیت ها استفاده می کنید تا در بین بهترین های صنعت خودتان قرار بگیرید؟

در صورت نیاز مبلغی را پس انداز کنید تا بتوانید بلیط کنفرانس ها، کتاب ها و دیگر منابع یادگیری که به دانش شما می افزایند را خریداری کنید. حتی بعضی از شرکت ها در این راستا بودجه ای را به کارکنان اختصاص می دهند. ببینید آیا شرکت شما هم چنین امکانی را فراهم می کند. نشان دادن اینکه تمایل دارید در صنعت خودتان به روز باشید نشان دهندۀ میزان تعهد شما است که قطعا نادیده گرفته نمی شود.

دوست دارید مردم شما را برای چه چیز بشناسند؟ همین جاست که برند شخصی اهمیت پیدا می کند.

قبلاً روال ایجاد برند شخصی اینگونه بود که یک دسته کارت ویزیت درست می کردید و اگر خیلی خلاق بودید طراحی را استخدام می کردید تا یک لوگوی شخصی برایتان طراحی کند. اما با توسعۀ رسانه های اجتماعی و جامعۀ فرد گرای رو به رشد، برندی که برای خودتان می سازید احتمالا مهم ترین و تنها راهی است که می توانید در دایرۀ تأثیر گذاری تان پا بر جا بمانید.

برند شخصی چیزی فراتر از یک علامت تجاری یا لوگوی جذاب است- برند شخصی روشی است که که شما خودتان را به صورت آنلاین یا آفلاین به مشتریان و ارباب رجوعان بالقوه نشان می دهید. تصویر برند شما همان چیزی است که شما برای کمک به ایجاد کسب و کارتان ایجاد کرده اید. برند شخصی شما مانند یک فرد در مرکز شما قرار می گیرد.

نمونه های معروفی از برندسازی شخصی

به عنوان مثال آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در نظر بگیرید. اسامی ترامپ و کلینتون تصاویر خاصی را به ذهن می آورد، اما این تصاویر تا حدودی به احزاب نامزد ها مربوط می شود. دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون نمونه هایی از افرادی هستند که بر هنر مرتبط کردن اسامی آنها با کسب و کار و خواسته شان تسلط یافته اند. هر دوی آنها یک برند شخصی محکم ساخته اند. اما برند های شخصی فقط به سیاست مربوط نمی شود. طبق یک بررسی تنها 33 درصد خریداران به پیام های یک برند اعتماد می کنند، در حالیکه 90 درصد به پیام های رسیده از افرادی که می شناسند اعتماد می کنند.

این یعنی اگر شما کسب و کاری دارید، اگر قبل از اینکه به عنوان یک تاجر با مردم سر و کار داشته باشید، به عنوان یک انسان واقعی با آنها ارتباط برقرار کرده باشید، شانس بیشتری برای جلب اعتماد آنها دارید.

تعریف برند شخصی تان به معنی شناختن مخاطبانتان است

اگر به دنبال تعریف کردن برند شخصی تان هستید اول باید نوع تأثیری که می خواهید بگذارید و همچنین بازار هدفتان را در نظر بگیرید. نقطۀ برخورد این دو کجاست؟ هر کدام چگونه هستند و چه می خواهند؟ چه مشکلاتی دارند؟ اگر بتوانید به عنوان کسی که به مشتریانش اهمیت می دهد و به معنای واقعی بهترین ها را برای آنها می خواهد شهرت کسب کنید، قطعا موفق خواهید شد.

ثبات رمز کار است

یکی از اجزای اصلی برند سازی شخصی داشتن ثبات است. وقتی مشتریان چندین بار با برندتان مواجه می شوند شروع به شناختن آن می کنند. و اگر وسط کار تصویرتان را تغییر دهید مشتریان گیج می شوند و در نهایت یا موفق به شناخت شما نمی شوند یا اعتمادشان به شما را از دست می دهند. اگر از پایگاه های مختلف استفاده می کنید (مثلا یک وبسایت و بروشور های رنگی براق)، باید تصویر کلی و ظاهر را به یک شکل نگه دارید. یک راه برای رسیدن به این هدف این است که مطمئن شوید احساس و تصویری که طرح های رنگی، لوگوها، شعارهای فردی و کسب و کار کلی تان ایجاد می کنند یکسان باشند. در تمامی مواردی که استفاده می کنید یک اتحاد به کار ببرید. اگر از تجملات یا سادگی استفاده می کنید آن را در تمامی موارد از لوازم التحریرتان گرفته تا امضای ایمیلتان، آن را رعایت کنید.

مقالات مرتبط


چگونه بهترین نام را برای برندمان انتخاب کنیم؟ (۱۰ نکته انتخاب نام برند)

انتخاب رنگ برند ( اصول انتخاب رنگ برای کسب و کار و برند)