چگونه از خود دفاع کنیم؟ آیا تا به حال با سارقان، زورگیران و افراد اینچنینی در شرایط مشابه بر خورد کرده اید؟ حتما غافلگیر شده اید، همه ما گاهی از کوچه ای گذر می کنیم که خلوت است و هر لحظه ممکن است که مهاجمی به شما حمله کند و سلامت شما را به خطر بیندازد. برای این که بدانید در این مواقع چه کارهایی باید انجام دهید و چگونه با یک سارق بر خورد کنید تا هم از جان و از هم از مال خود حفاظت کنید  با HowCanU همراه باشید.

حتما هنگام مواجه با سارقان و کیف قاپ ها و سارقان باید نکاتی را رعایت کنید تا بدینوسیله تا درصد بالایی علاوه بر حفاظت از جان و سلامت خود با درصد بالایی هم از اموال خود مراقبت کنید. نکاتی که در ادامه در سایت “هاو کن یو ” برای شما در قالب یک مقاله کامل ارائه می شود می تواند بسیار حیاتی و مهم باشند که باید حداقل یکبار مطالعه شوند.

نکات مهم به هنگام مواجه با سارق و زور گیر
۱) تعقیب شدن و خیایان شلوغ

دقت داشته باشید که سارقان و زور گیران به یکباره اقدام به سرقت و زورگیری نمی کنند و معمولا مصافتی را در تعقیب شما هستند، پس اگر مخصوصا در زمانیکه در حال حمل کردن پول و اشیا و اسناد مهم هستید احساس کردید فردی یا یک موتوری شما را دنبال می کند بهتر است هر چه زودتر راه خود را به خیابان ها و محل های شلوغ کج کنید تا از این طریق احتمال انجام سرقت و فرار به حداقل کاهش یابد.

۲)در دست گرفتن کیف در جهت درست

اگر کیف، کوله یا ساکی را حمل می کنید و به صورت پیاده در حال طی کردن مسیری هستید بهتر است آن کیف یا ساک را در جهتی در دست بگیرید و یا به شانه بیندازید که به سمت دیوار باشد یا خلاف جهت خیابان وحل عبور و مرور، بدینوسیله شانس سرقت و قاپیدن کیف توسط موتوری ها کاهش میابد.

این نکته در رابطه با در دست گرفتن گوشی های هوشمند و گران قیمت هم صادق است که بهتر است در دستی گوشی را بگیرید که به سمت خیابان و یا محل عبور سارقان و موتوری ها نیست

۳) کیف را پرتاب کنید

اگر نهایاتا با صحنه ای مواجه شدید که در کوچه یا محلی خلوت با زورگیر و سارق تنها هستید و احتمالا در کیف و یا کوله خود موارد با ارزشی دارید بهتر است در سریع ترین زمان ممکن کیف یا کوله خود را به یکی از ساختمان ها، یا حیات ها اطراف پرتاب کنید تا ضمن دور ماندن دست سارقان از موارد با ارزش زمان بیشتری هم برای در خواست کمک بخرید.

البته امیدواریم سارق های محترم از این حرکت هوشمندانه ای که شما در هاو کن یو فرا گرفته اید خشمگین و ناراحت نشوند ولی در نهایت چند ضربه به نجات موارد با ارزش شاید بیرزد.

۴) نترسید ولی در گیر هم نشوید

به هنگام بر خورد با این سارقان از آن رو که شما به یکباره خود را در شرایط می بینید ولی سارق یا زورگیر با بر نامه و حساب شده جلو آماده است، طبیعی است که ابتکار عمل با سارق باشد ولی شما با صدای بلند تر و یا داشتن شخصیت محکم تر شاید بتوانید  تا حدودی دزد را غافل گیر کنید ولی این به هیچ عنوان به معنی درگیری نیست چرا که معمولا این سارق ها مجهز به سلاح های سرد هستند و خواسته یا نا خواسته به شما آسیب خواهند رساند.

 

ولی نهایتا بنا به هر دلیلی خود را در میان درگیری فیزیکی با سارق یا زورگیر یا هر مهاجمی دیدید و برای نجات جان خود راهی به جز دفاع از خود نداشتید حال زمان آن رسیده است تا شما کاربران عزیز هاو کن یو با چندین نکته مهم به هنگام دفاع از خود در مواجهه با فرد مهاجم جان و سلامت و شاید مال خود را حفظ کنید.

قسمت اول: نگه داشتن یک ژست دفاعی

 

1- گاردتان را جلوی صورتتان بگیرید.

اگر مهاجم سعی دارد به صورت و بدن شما مشت بزند، گاردتان را جلوی صورتتان بگیرید. دستانتان را جلوی جلوی چهره تان قرار دهید. این گارد ممکن است ضعیف به نظر برسد ولی از صورتتان و دنده هایتان محافظت می کند.

1

۲- در حالت باز بایستید.

ژست چپ به راست و یا عقب به جلو شما را امن نگه می دارد. این حرکت احتمال ضربه دیدن را کمتر می کند. اگر شما در حالت درست بایستید احتمال پیروزی شما بشتر از مهاجم است. سعی نکنید با مهاجم درگیر شوید.

2

۳- یورش را تعیین کنید.

به دست های مهاجم نگاه کنید. بدانید که اگر مهاجم سلاح داشته باشد، آن را در لباس خود قایم کرده است. اگر شخص با سلاح حمله کرد سعی نکنید با او درگیر شوید. سعی کنید فرار کنید و کمک بخواهید.

3

۴- ژست فرار کردن بگیرید.

همیشه سعی کنید از درگیری خودداری کنید و فرار کنید مگر این که مهاجم این کار را غیرممکن کند.

قسمت دوم: دفاع از جلو
۱- به چشم ها و بینی حمله کنید.

اگر مجبور شدیدی با مهاجم درگیر شوید، ضربه اول را شما سریع و محکم بزنید. هنگام گیر افتادن در کوچه، زمان ترسیدن نیست زمان درگیر شدن است. به چشم ها و بینی ضربه بزنید. این دو نقطه جز حساس ترین و نرم ترین نقاط بدن هستند.

11

۲- به بین پاهای مهاجم مرد ضربه بزنید.

ضربه به این ناحیه با زانو می تواند مهاجم را به زمین بیندازد. این زمان باز هم زمان ترسیدن نیست. در اثر این ضربه مهاجم خم می شود و ضربه بعدی را با زانو به بینی او بزنید.

22

۳- به پا ضربه بزنید.

اگر ازپشت سر مورد حمله قرار گیرید، احتمالا سعی میکند به بالاتنه شما حمله کند. اگر شما چکمه و یا کفش های سنگین پوشیده اید.پای خود را بالا برده و با تمام قدرت روی پای مهاجم ضربه بزنید. اگر بعد ضربه هنوز فرصت فرار پیدا نکردید، ضربه دیگری بزنید.

۴- به زانو ضربه بزنید.

اگر مهاجم صورت شما را با دستش گرفته است و یا مهاجم قصر خفه کردن شما را دارد، شما می توانید با ضربه زدن به زانو فرصت حمله بیشتر و یا فرار را پیدا کنید. این کار برای مهاجم هایی با جثه بزرگ نیز جواب می دهد و بسیار آسان است.

به ساق و زانو مانند توپ فوتبال ضربه بزنید. تاثیری سریع و دردناک دارد. اگر پاهای مهاجم به قدری بسته بود که نتوانستید به قسمت داخلی ضربه بزنید، به قسمت های دیگر ساق و زانو ضربه بزنید.

44

۵- ادامه دهید.

سعی کنید به چشم ها ضربه زنید. کسی نمی تواند از چشم هایش دفاع کند. حتی می توانید به گوش ها ضربه بزنید. می توانید با انگشت شست و انگشتان دیگر نای را تحت فشار قرار دهید.

55

۶- اگر افتادی سعی کنید شما روی مهاجم دیگر قرار گیرید.

سعی کنید شما روی مهاجم باشید و از وزنتان به عنوان یک مزیت استفاده کنید.از زانو و آرنج خود استفاده کنید وبا آرنجتان گردن را تحت فشار قرار دهید.

66

۷- اگر مهاجم دارای سلاح بود، بدانید که سلاح کجا تاثیرگذار است.

اگر مهاجم با چاقو حمله کرد، سعی کنید از محدوده دست او خارج باشید. اگر از تفنگ استفاده می کند، بدوید و به چپ و راست حرکت کنید. اگر راهی برای فرار امن است، حتما به آن راه عمل کنید. در بعضی موقعیت ها می توانید با دادن کیف پولتان موضوع را تمام کنید. مخصوصا وقتی که مهاجم دارای چاقو یا تفنگ است.

مرحله سوم: دفاع از حمله پشت سر
۱- مستقیم دفاع نکنید.

اگر مهاجم از پشت حمله کند و بخواهد شما را خفه کند. سعی کنید با آرنجتان ضربه بزنید به جای این که بخواهید مستقیم عمل کنید، چون ممکن است مهاجم از شما بزرگتر و قوی تر باشد. یک دست را بالای آرنج و یک دست را زیر آرنج مهاجم بگذارید. و بعد در یک حرکت خود را نجات دهید.

۲- بنشینید.

اگر مهاجم از پشت حمله کرد، به سرعت بنشینید و ارتفاع خود را کم کنید.

نکته:

یکی از نکاتی که چه هنگام مواجه با حیوانات وحشی و چه زورگیران برای نجات جان خود می توانید استفاده کنید استفاده از کلید هایی است که در هر جیب و کیفی یافت می شود

photo_2016-07-07_13-00-26

منبع: wikihow , و هاو کن یو