اپلیکیشن موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟ سوالی که کم و بیش ممکن است ذهن برنامه‌نویسان و شما را به خود مشغول کرده باشد. در این مقاله از هاو کن یو با ویژگی‌های منحصر به فرد یک اپلیکیشن موفق بیشتر آشنا شوید.

  • ساخت یک اپلیکیشن موفق برای کسب و کارتان می‌تواند مسیر موفقیت‌تان را هموار کند.
  • استخدام یک برنامه‌نویس اندروید و iOS حرفه‌ای که با برندینگ، UI، UX و طراحی را آشنا باشد، کلید موفقیت شما در داشتن یک اپلیکیشن خوب است.
  • تحقیقات در بازار ضروری است چرا که با این کار ارزشی که مخاطب هدف شما از یک اپلیکیشن انتظار دارد را متوجه می‌شوید.

اپلیکیشن (یا به اختصار اپ) ابزاری است که بسیاری از کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ برای افزایش دسترسی در بازار و رسیدن به مخاطب بیشتر به کار گرفته و می‌گیرند. درک نیاز به یک اپلیکیشن موفق یک طرف قضیه است، طرف دیگر درک این اهمیت و شناخت عوامل کلیدی و موثر در داشتن یک اپلیکیشن موفق است.

مشکل مدل‌های تجاری معمول

درگیری‌های کسب و کار وارد دنیای دیجیتال نیز شده است. برای اینکه کسب و کاری با این روند رشد کند نیازمند این است که فورا از کسب و کارهای سنتی به پایگاه‌های کسب و کار الکترونیک منتقل شود و حضور آنلاین پررنگ‌تری داشته باشند. در این بازار به شدت رقابتی افراد به دنبال حداکثر میزان راحتی و صرفه‌جویی در زمان آزاد خود هستند. به عنوان مثال اگر فروشگاه‌ها هنوز نیز مشتریان خود را برای خرید کردن مجبور می‌کنند تا فروشگاه رانندگی کنند و به طور حضوری خرید خود را انجام دهند، احتمالا به زودی مشتریان خود را از دست می دهد. و این دقیقا همان اشتباهی است که اکثر استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک مرتکب می‌شوند. برای فروشگاه‌ها و مغازه‌هایی که استفاده از خدمات آن‌ها نیازمند صرف انرژی و زمان هستند، کمبود زمان به یک معضل مهم تبدیل شده است.

برای حل این مشکل کسب و کارها باید یک مدل سریع، راحت و در دسترس برای مشارکت با مشتریان خود را ارائه دهند. ساخت اپلیکیشن‌ راهکار به روز کسب و کارها برای پر کردن این خلأ است. در ادامه چند دلیل مهم برای ساخت یک اپلیکیشن موفق جهت رشد کسب و کار شما بیان شده است.

صرفه‌جویی در زمان با یک اپلیکیشن موفق

راز موفقیت و استقرار یک کسب و کار به مدت طولانی این است که حداکثر میزان ارزش را برای مشتریان خود فراهم کند. این ارزش معمولا در تبلیغات و محتوا به عنوان خدمات و محصولات کیفی، مجموعه‌ی غیر قابل قیاسی از ویژگی‌ها و یا قیمت‌های به شدت رقابتی در بازار، مورد تأکید قرار می‌گیرد. با این حال مهمترین ارزشی که در حال حاضر اکثر کسب و کار‌ها از آن چشم پوشیده‌اند، زمان است.

اپلیکیشینی که به کاربران اجازه دهد مادامی که در خانه درگیر کارهای روزمره هستند با کسب و کار در تعامل باشند، یک گزینه‌ی اضافه در اختیار افراد می‌گذارد. گزینه‌ای که کسب و کارهای سنتی به هیچ عنوان نمی‌توانند آن را در اختیار افراد بگذارند. این گزینه این است که آن‌ها مغازه را به خانه می‌برند و با این کار به ارزش زمان مشتریان خود احترام می‌گذارند. کاربران به کمک این اپلیکیشن‌ها می‌توانند از مغازه بازدید کنند، کاتالوگ را ببینند، و چیزی که می‌خواهند بدون هدر دادن وقت، صرف هزینه برای حمل و نقل و یا حضور فیزیکی، خریداری کنند.

اپلیکیشن‌ها دسترسی به بازار را افزایش می‌دهند و مشارکت را تقویت می‌کنند.

کسب و کارها اغلب به این دلیل که در به روز رسانی مشتریان در مورد کاتالوگ‌ها، خدمات، محصولات، و یا پیشنهادهای تبلیغاتی جدید به خوبی عمل نمی‌کنند، در ترغیب مشتری به خرید یک محصول خاص نیز با شکست مواجه می‌شوند. این خلأ ارتباطی برای کسب و کارهای سنتی یک عیب بزرگ تلقی می‌شود. چگونه چنین کسب و کاری می‌تواند این امکان را فراهم کند که مشتریان از وجود یک تخفیف، محصول جدید، یا خدماتی که به روز شده‌اند، مطلع شود؟

فرض کنید که یک مغازه‌ی سنتی به طور تصادفی با مشتریان تماس بگیرد یا به آن‌ها پیام بدهد و در مورد خدمات جدیدش به آن‌ها اطلاع رسانی کند. احتمالا یکی از این دو مورد اتفاق خواهد افتاد: یا مشتریان با آن تماس موذب می‌شود، و یا اینکه به طور مؤدبانه تماس را پاسخ می‌دهد و بدون دیدن مستندات بصری یا اطلاعات بیشتر فقط به حرف فرد تماس گیرنده گوش می‌دهند. در هر دوی این شرایط شانس تغییر پایین خواهد بود.

وجود یک اپلیکیشن موفق این مشکل را تا حد زیادی حل می‌کند. به عنوان مثال با استفاده از نوتیفیکیشنِ اپ می‌توانید مشتریان را در مورد هر ویژگی، تبلیغ یا تغییری در عملیات و خدمات خود به روز‌رسانی کنید. به علاوه یک اپلیکیشن نمایش‌های تصویری و اطلاعات مورد نیازی که مراجعه کنندگان می‌توانند طبق میل خود به آن‌ها دسترسی داشته باشند را ارائه می‌دهد. برای کسب و کار این یک روش عالی برای بازاریابی محصولات جدید و پیشنهادات تبلیغاتی و همچنین تبدیل موفقیت آمیز حجم زیادی از افراد به مشتریانشان است.

عناصر مهم برای ساخت یک اپلیکیشن موفق

تحقیقات بازاری

برای ارائه‌ی یک اپلیکیشن موفق، درک کامل و جامع پایگاه مشتریان از اهمیت خاصی برخوردار است. اینکه خود را جای خریدار بگذارید شما را قادر می‌سازد تا درک مؤثری از نیازها و خواسته‌های مشتریان خود داشته باشید.

و این مسئله به شما این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن خود را با ویژگی‌های مد نظرتان به طور صحیح‌تری طراحی کنید، به طوری که حداکثر کاربرد و فایده را برای مشتریانتان داشته باشد. این تحقیقات با جزئیات شامل اطلاعاتی از قبیل گروه سنی مخاطبان، سابقه‌ی مالی، طبقه‌ی درآمدی، سطح تحصیلات، محل اقامت و غیره است. هرچه اطلاعات بیشتری درباره‌ی بازار هدفتان داشته باشید، شانس بیشتری برای ارائه‌ی آنچه که از طریق اپلیکیشن نیاز دارند خواهید داشت.

تجزیه و تحلیل رقبا

همچنین مهم است که به منظور درک بهتر از چشم‌اندازهای صنعت خود، رقبایتان را تجزیه و تحلیل کنید. اینکه ببینید دیگر کسب و کارها چه پیشنهاداتی می‌دهند، چه کاری برای آن‌ها اثربخش بوده است، و اینکه چه مواردی را از قلم انداخته‌اند، می‌تواند راهنمای خدمات و ویژگی‌های اپلیکیشن شما باشد. این موارد می‌تواند شامل نوع طراحی و مدل کسب و کاری که در اپلیکیشن‌تان به کار گرفته‌اید و یا نوع ارتباط برقرار کردنتان با مخاطبان از طریق استراتژی بازار یابی، باشد.

اعتبار و اعتماد

دو ویژگی‌ایی که برای تضمین یک تصویر مثبت برای شرکت یا برند شما در ذهن مخاطبان لازم است شامل از اعتبار و اعتماد است. با افزایش جرائم آنلاین و فعالیت‌های پرسش برانگیز، صنعت وب مثل گذشته قابل اعتماد نیست. اما افراد به وسیله‌ی اپلیکیشن‌ها تمایل بیشتری دارند که به خدمات شما اعتماد کنند، علت آن هم همکاری شما با گوگل پلی استور (Google Play Store) یا اپل اپ استور (Apple App Store) است. دسترسی پذیری برای میلیاردها نفر از طریق چنین پایگاه‌هایی می‌تواند مهر تأییدی باشد که بر شرایط و ضوابط ، استانداردها و معیارهای عملیاتی آن‌ها صحه می‌گذارد. به همین دلیل است که خدمات اپلیکیشن‌ها در بازار مشتریان بسیار قابل اعتمادتر از وب سایت‌ها است. وب سایت‌ها به راحتی برپا می‌شوند و فاقد اعتبار هستند. بنابراین داشتن یک اپلیکیشن موفق برای کسب و کارتان تضمین می‌کند که خدمات شما بسیار جدی‌تر گرفته می‌شود و یک روش عالی برای برقراری ارتباط خوب با مراجعه کنندگان در همان ابتدا است.

برندینگ و طراحی

توانایی اپلیکیشن برای حفظ مشتریان به مدت زمان طولانی یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت شما است. این مورد با درک اهمیت UI (رابط کاربری) و UX (تجربه‌ی کاربری) در اپلیکیشن به دست می‌آید. برنامه نویسی را پیدا کنید که مجموعه‌ی مناسبی از این تخصص‌ها را داشته باشد و دیدگاه شما را چنان درک کند که بتواند دقیقا مواردی را که می‌خواهید به شما تحویل دهد.

اپلیکیشن شما باید یک نقطه‌ی تماس مهم بین مشتریان و برند شما باشد. این اپلیکیشن مسئول است تا به کاربران بگوید برند شما در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند. انتخاب تصویر، تم رنگی و مجموعه‌ی ویژگی‌هایی که با برندینگ شما سازگار باشد به ارزش محصول شما می‌افزاید و هویت آن را در بازار تقویت می‌کند. این موارد کوچک همان باعث می‌شوند یک اپلیکیشن، یک سر و گردن بالاتر از مابقی اپلیکیشن‌ها باشد و برند شما را یک قدم به مشتریان وفاداری که از طریق اپ شما برندتان را می‌شناسند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند، نزدیک‌تر کند.

یکی از رموز ساخت یک اپلیکیشن موفق این است که تضمین کنید پرکاربردترین گزینه‌ها در قابل دسترس‌ترین مکان‌ها قرار دارند. در نظر داشته باشید که افراد اکثر مواقع از انگشت شست استفاده می‌کنند تا اپلیکیشن را بالا و پایین کنند. ویژگی‌ها یا گزینه‌هایی که به احتمال بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرند را در نقاط راحت و قابل رؤیت قرار دهید تا به سرعت قابل استفاده باشند.

همچنین جریان اپلیکیشن و جستجوی آن از طریق نوارهای عناوین یا صفحات حائز اهمیت است. ساده‌سازی جریان کاربری برای ایجاد یک تجربه‌ی کاربری مؤثر ضروری است. برای این کار شما باید یک برنامه‌نویس حرفه‌ای اپلیکیشن را استخدام کنید. این راهکارهای برندینگ و طراحی به اپلیکیشن تجاری شما این امکان را می‌دهد تا مشتریان را حفظ، سود بیشتری تولید و وفاداری را در پایگاه مشتریانتان ایجاد کند.

برای یک کسب و کار مهم است که با زمان رشد کند و با روند تغییرات موجود در بازار سازگار شود. دیجیتالی شدن گام مهمی در ارزش‌گذاری بر روی یک کسب و کار است تا مطمئن شوید به پتانسیل خود در دنیای تکنولوژی دست یافته است.