اگر در بیزینس های خدماتی یا مشاوره‌ای فعال باشید حتماً درباره RFP ها (Requests for Proposal) مطالب زیادی می دانید: «درخواست پروپوزال»ها هستند که نشان می‌دهد که چگونه بسیاری از آژانس های تخصصی در کار جدیدشان موفق می‌شوند. ما از سازمان های سراسر جهان که می خواهند وبسایت خود را ارتقا دهند یا وبسایت جدیدی بسازند، درخواست پروپوزال‌های زیادی دریافت می کنیم. بعضی از آنها صریح و دقیقند و اطلاعات لازم برای نوشتن یک طرح مناسب را به ما می دهند؛ برخی هم خیلی دقیق و اصولی نیستند! همگام بودن با تکنولوژی های وب که هر روز تغییر می کنند یک کار تمام وقت و کامل می‌طلبد. به همین دلیل است که در وهله اول همیشه باید به دنبال متخصصین این فن و رشته بود. اگر تا به حال هیچ وقت درخواست پروپوزال برای یک وب سایت و یا برنامه ننوشته اید، نوشتن آن می تواند در بدو امر سخت و ترسناک به نظر برسد، اما با راهنمایی درست می توانید یک درخواست مفید و مؤثر بنویسید.

درخواست پروپوزال یعنی چهره شرکت شما و از نظر پتانسیل همکاری شما با همکاران طراح مهم است. بنابراین باید آن را خوب ترکیب بندی کنید. درخواست پروپوزال خوب منجر به پروپوزال خوب می شود، پروپوزال خوب منجر به روابط کاری بهتر می شود و درنهایت منجر به بهبود پروژه ها و نتایج مفیدتر می شود. حالا سؤال اینجاست که اگر بخواهید یک درخواست پروپوزال خوب بنویسید، چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید؟ چه جزئیاتی درباره پروژه شما برای نوشتن یک طرح دقیق نیاز است؟ چه سوالاتی را باید از همکارانتان بپرسید تا تناسب و توانایی شان را ارزیابی کنید؟ برای نوشتن یک پروپوزال نیازی به تخصص در طراحی وب نیست. همین که بتوانید اطلاعات مفیدی در درخواستتان به وب سایت نویسان ارائه دهید، اهداف مشخص و معینی ایجاد کنید و جزییات مناسبی بیان کنید، برای این کار کافی ست.

مولفه های یک پروپوزال خوب


ارسال یک درخواست پروپوزال یک عملیات کاملاً استاندارد است: مشتریان محدوده‌ی کلی کار را تعیین می کنند، زمان و بودجه موجودشان را برآورد می کنند، و سپس به طراحان وبسایت  اجازه می دهند که بهترین پیشنهاد را مطرح کنند. معمولاً با یک دوره متناوب پرسش و پاسخ با طراح پروپوزال، به جزییات مفیدی می رسید که می توانید آن را ضمیمه کنید و با کمی پس و پیش کردن و مرتب کردن، آن را در اختیار وب سایت نویسان بگذارید.

برای این که به شما کاربران هاو کن یو در نوشتن درخواست پروپوزال وب سایتتان کمک کنیم، یک لیست مفید از نکات کلیدی را گردآوری کردیم. مراحل زیر مفید و کارآمدند و به کارگیری آن ها برایتان مفید و لذت بخش خواهد بود؛ به هر حال نتیجه‌ی نهایی این است که می توانید تمام راه ها برای نوشتن یک وب سایت فوق‌العاده که کارتان را آسان تر کند را توصیف کنید. علاوه بر این، ساختن چیزهای جدید در کل واقعاً جالب است! ما می خواهیم شما یک وب سایت نویس توانمند را انتخاب کنید و تجربه خوبی در ایجاد وب سایتتان داشته باشید حتی اگر آن وب سایت نویس ما نباشیم.

البته لزوما نباید همه مواردی که در این لیست مطرح شده‌اند، به همین ترتیب ارائه شوند، یا این که تمام این روش ها حتماً مورد استفاده قرار گیرند. این ها مهم‌ترین مواردی هستند که وب سایت نویسان به آنها اهمیت می دهند و ما آن ها را به روشی که به نظر منطقی می آید، دسته بندی کرده ایم. اگر می خواهید آن‌ها را به صورتی قابل فهم نگه دارید، می توانید هر کدام از موارد زیر را به عنوان بخشی مجزا ذخیره کنید.

مقدمه ۱. بررسی اجمالی پروژه ۲. پس زمینه و تاریخچه‌ی شرکت شما ۳. اهداف پروژه و هدف گیری مخاطبان ۴. نقشه سایت ۵. محدوده کار و قابلیت تحویل ۶. زمان بندی ۷. الزامات فنی ۸. نکات ارزشمند مخاطب ۹. بودجه ۱۰. پشتیبانی مداوم / خدمت رسانی ۱۱. میزبانی وب ۱۲. نرم افزار تجزیه و تحلیل ۱۳. نمونه ها ۱۴. معیارهای انتخاب ۱۵. قالب بندی صفحه و زمان بندی طرح

1. بررسی اجمالی پروژه

هدف شرکت خود و RFP تان را معرفی کنید. نه تنها خدماتی که شرکتتان می خواهد انجام دهد بلکه دلیل آن ها را هم مشخص کنید: «نقطه  ضعف» شرکت شما چیست؟ اگر کار شما طراحی مجدد وب سایتتان است، چه مواردی در مورد وب سایت فعلی شما وجود دارد که در جهت دستیابی به اهدافتان مناسب نیست؟ در این مورد جزئیات را کم کنید و یک ارایه ی کوتاه و مختصر داشته باشید.

نکته‌ی مهم در این بخش این است که به جای توضیح دادن راه حل، سعی کنید مشکلات خود را بیان کنید. ممکن است راه حل هایی زیادی برای پاسخ به نیازتان وجود داشته باشد، متخصصان وب می توانند راه حل هایی را پیشنهاد دهند که ممکن است هنوز به فکر شما نرسیده باشد. با تمرکز بیشتر بر روی کارهایی که باید انجام شوند، طراح را تشویق کنید تا بازتر و خلاقانه تر فکر کند.

2. پس زمینه و تاریخچه‌ی شرکت شما

شرکت خود را توصیف کنید. فعالیت‌های شما چیست و در چه سطحی کار می‌کنید؟ این احتمال وجود دارد که طراح درباره‌ی فعالیت ما چیز زیادی نداند و از طریق بازدید از سایت فعلی تان هم متوجه فعالیت شما نشود (که احتمالا همین امر نشان می دهد که به یک وب سایت جدید نیاز دارید). علاوه بر این کمی در مورد ارزش ها و نکات مهم کسب و کارتان بنویسید. چه چیزی شما را در میان شرکت‌های رقیب، منحصر به فرد و متمایز می کند؟

دلیل اهمیت این بخش: با توصیف کامل اهداف و ارزش هایتان، احتمال بیشتری وجود دارد که شرکت طراح وب سایتی پیدا کنید که برای اهداف شما مناسب باشد. هر شرکتی ممکن است تخصص ویژه ای در زمینه‌ی خاصی از طراحی وب داشته باشد. اگر مشخص شود که خواسته‌ی شما در جهت توانایی آن‌هاست، می توانند توصیه های بهتری برایتان داشته باشند.

به عنوان مثال، یکی از تخصص های ما طراحی وب است. اگر ما بدانیم که شما یک شرکت غیر دولتی  هستید، می توانیم توصیه های خاصی از اعضای تیم خود دریافت کنیم که تجربه و آشنایی زیادی با نحوه موفقیت در وب‌هایی با این موضوعات داشته اند. اگر شما به دنبال یک وب سایت B2B هستید، ما توصیه های متفاوتی خواهیم داشت، زیرا این وبسایت ها نه تنها مخاطبان متفاوتی دارند بلکه شامل تکنولوژی های متفاوتی نیز هستند.

3. اهداف پروژه و هدف گیری مخاطب

توضیح دهید که قصد انجام چه کاری دارید و چه نتایجی را در ذهن خود بر آن ها مترتب می کنید. سه اصل اساسی تعیین کنید که اگر آن اصول خوب انجام شوند، طراحی مجدد به چشم شما موفقیت آمیز خواهد بود؟ آیا معیاری را می شناسید که به شما در مواردی مثل افزایش فروش یا جذب بیشتر مشتری کمک کند؟ فقط در مورد آن چه که بازدید کنندگان از سایت شما می‌بینند، فکر نکنید، به چیزی که می خواهید آن ها هنگام ورود به سایت شما انجام بدهند نیز بیندیشید.

قصد خدمت به چه کسانی را دارید و مخاطبتان چه قشری هستند؟ داشتن چه نوع مشتری هایی به یک وب سایت موفق بستگی دارد؟ گاهی اوقات، مخاطبی که شما قصد جذب یا خدمت رساندن به او را دارید، مانند مشتریان بازار نیست. به عنوان مثال، یک سایت غیر انتفاعی، ممکن است تنها به نشان دادن اثربخشی برنامه های خود به حامیان و خیرین نیاز داشته باشد، در حالی که لزوما به ذی نفعان خود خدمتی نمی کند. یک وب سایت B۲B نیز معمولا می خواهد اثر خود را  از طریق  مطالعات موردی نشان دهد. اما بیشتر علاقه مند به جذب افراد جدید و واجد شرایط از طریق ارسال ایمیل و یا تلفن کردن به آنها برای پرسیدن سوالات است.

دلیل اهمیت این بخش نیاز به گفتن ندارد. اما هر چه بیشتر مشخص کنید که از این فرآیند چه می خواهید، احتمال بیشتری وجود دارد که آن نتیجه‌ی مطلوب را به دست آورید. شناخت اهداف واقعی و بازدید کنندگان خاصی که تلاش می کنید تا نیازهایشان را برآورده کنید، کار تیم طراح را بسیار آسان تر می کند. این به این معنی است که برای رسیدن به یک تصمیم مشترک، شما بیشتر به نتایج عینی نیازمندید تا به اولویت شخصی.

4. نقشه سایت

یکی از دلایل اصلی که مردم به طراحی مجدد سایت روی می آورند، این است که محتوا به طور ضعیف سازماندهی شده و یا پیدا کردن آن دشوار است. به همان اندازه که طراحی وب، بازدید کنندگان سایت شرکت شما را تحت تاثیر قرار می دهد، طراحی اطلاعات نیز مهم است. این امر به نوبه خود نشان دهنده این است که شما چطور به راهیابی به بخش های اصلی سایت فکر کرده اید. اگر از قبل ایده خوبی درباره‌ی سازماندهی مجدد اطلاعات دارید، آن ایده را ذکر کنید. (اگر ایده ای ندارید هم مسأله‌ای نیست! انتظار داشته باشید که این کار یکی از اولین کارهایی باشد که در طول فاز اکتشاف با وب سایت نویس انجام دهید.)

نقشه سایت به شما کمک می کند که مشخص کنید که نیاز به نگارش چه محتوای جدیدی دارید و چه چیزهایی را از سایت فعلی می خواهید منتقل کنید. بسیاری از این مطالب ممکن است منسوخ یا بی ربط باشند، بنابراین یک نسخه جدید باید نوشته شود (به خصوص اگر یک محصول، خدمت و یا ابتکاری جدید را معرفی می کنید). هر چیزی که سایتتان را به یک سایت جدید تبدیل می کند، باید وارد سیستم مدیریت محتوا شود؛ مطمئن شوید که وبسایت نویس از منظور و مقصود تیم شما آگاهی کامل دارد و اشتباه نمی کند. این که وبسایت نویس را از آن چه که محتوای سایت ارایه می دهد آگاه کنید به او کمک می کند تا اندازه و دامنه سایت را بداند.

دلیل اهمیت این بخش: بعد از الزامات فنی، بسیاری از فروشندگان از یک نقشه سایت برای شناسایی انواع مختلف محتوای سایت استفاده می کنند؛ مانند بلاگ ها، مقالات، گالری های عکس و غیره. بسیاری از انواع محتوا ممکن است از یک نقشه سایت واحد استفاده کنند اما برای طراحی موارد جدید زمان ببیشتری مورد نیاز است.

چگونه از طریق فریلنسینگ درآمد کسب کنیم ؟


5. محدوده کار و خروجی

این جا جایی است که شما باید جزئیات بیشتری در مورد پروژه تان ارائه کنید. تا جایی که می توانید، تمام مواردی که در نظر دارید را برای تیم طراح وبی که می خواهید استخدام کنید، توضیح دهید. برای مثال، در یک پروژه طراحی مجدد وب، ممکن است به این موارد بپردازید:

 • مدیریت پروژه
 • استراتژی محتوا
 • کپی رایتینگ
 • تصویر
 • طراحی اطلاعات
 • طراحی بصری
 • بهینه سازی موتور جستجو
 • کدگذاری فرونت اند (HTML / CSS، انیمیشن)
 • کد گذاری بک اند (CMS, 3rd party APIs، نرم افزار / ویژگی های سفارشی)
 • نرم افزار سفارشی یا توسعه نرم افزار
 • بهینه سازی دستگاه موبایل
 • آزمایش تضمین کیفیت
 • پرداخت و تبلیغات
 • آموزش نرم افزار

مثلاً برای طراحی اطلاعات، شاید خروجی ها نقشه سایت باشند. برای طراحی بصری، ممکن است فایل های منبع در فرمت فتوشاپ یا در فرمت دلخواه باشند. مدیریت پروژه بخش مهم این فرآیند است و انجام آن بخش ارزشمندی از پروژه های موفق است. هدف باید روشن و صریح باشد تا برآورده شود، اما این که ندانید دقیقا چه چیزهایی در برآورده کردن اهداف شما دخیل است، مهم نیست.

دلیل اهمیت این بخش: بعد از الزامات فنی، بسیاری از فروشندگان از یک نقشه سایت برای شناسایی انواع مختلف محتوای سایت استفاده می کنند؛ مانند بلاگ ها، مقالات، گالری های عکس و غیره. بسیاری از انواع محتوا ممکن است از یک نقشه سایت واحد استفاده کنند اما برای طراحی موارد جدید زمان ببیشتری مورد نیاز است.

6. زمان بندی

شما از از میزان زمانی که کارتان نیاز دارد آگاهی ندارید، اما وقت مشخصی دارید که باید کار را در آن بازه‌ی زمانی انجام دهید. آیا کار دشواری مثل تولید یک محصول جدید یا تبلیغات پیش رو دارید؟  شاید یک نمایشگاه تجاری بزرگ داشته باشید و به یک سایت نیاز دارید؟ حتما مسأله‌ی زمان را بعد از انتخاب وبسایت نویس با او مطرح کنید.


آموزش جامع برند سازی (آموزش کامل و مرحله به مرحله + مثال )


توصیه می شود: وب سایت ها از نظر مدت زمانی که طراحی شان طول می کشد، متفاوت هستند. حتی سایت های بسیار ساده می تواند تا ۴ هفته طول بکشد؛ این که بازار، ارزش ها و پیشنهاد منحصر به فرد شما را جذب کند می تواند زمان بر باشد. در موارد دیگر برای سایت های پیچیده و یا برنامه های وب، ۹ تا ۱۲ ماه زمان غیرمعمولی نیست. در مورد جدول زمانی خود صادق باشید. وبسایت نویسان شما در مورد احتمال انجام آن صادق خواهند بود.

چرا این بخش مهم است: وبسایت نویس خواهد دانست که آیا می تواند پروژه شما را به موقع تمام کند یا خیر

7. الزامات فنی

الزامات فنی یک موضوع کاملا گسترده است، اما هدف شما در این جا توصیف این است که چه محدودیت ها و الزاماتی را از قبل می دانید. در مرکز یک وب سایت، یک محصول نرم افزاری فنی است، این ها جزییاتی هستند که ممکن است بیشترین تاثیر را بر زمان بندی و نتایج داشته باشند. برخی از نمونه های الزامات فنی عبارتند از:

 • تجارت الکترونیک: آیا انتظار دارید محصولات را به فروش برسانید یا موجودی کارت ها را افزایش دهید؟ یک سازمان غیر انتفاعی تنها ممکن است بخواهد کمک های ساده (یا تکراری) را بپذیرد، اما تجار خرده فروش نیاز به کارت های خرید، حساب های کاربری، کنترل موجودی، و ماشین حساب دارند. شما قطعا باید این انتقال را از طریق SSL مخفی کنید، زیرا هزینه سالانه اضافه ای را ایجاد می کند، هر چند بسته به راه حل، این کار ممکن است نیاز شود.
 • زبان برنامه نویسی باز: برای توسعه نرم افزار وب، آیا سیستم شما تنها با یک زبان خاص، مانند PHP، یا پایتون، سازگار است؟ آیا زیرساخت موجود که فروشنده باید به آن مسلط شود را دارید؟
 • پشتیبانی از مرورگر: چه تعداد بازدید کننده هنوز از مرورگرهای سابق استفاده می کنند، مانند اینترنت اکسپلورر ۸ (منتشر شده در مارس ۲۰۰۹)؟ آیا باید از آنها پشتیبانی شود؟ برای ایجاد یک وب سایت و یا نمایش در یک مرورگر قدیمی، تقریبا همیشه به زمان توسعه بیشتری نیاز است.
 • وب سایت های شبکه: آیا سازمان شما به خدمات شخص ثالث برای چیزهایی مانند خبرنامه های ایمیل، اتوماسیون بازاریابی، مدیریت ارتباط با مشتری، کنترل موجودی، اینترنت، حسابداری، یا مدیریت موجودی بستگی دارد؟ اگر این طور است، دقت کنید که موارد زیر را در نظر بگیرید که در آن ادغام با وب سایت ضروری است و نحوه کار شما را توصیف می کند. به عنوان مثال، زمانی که فردی یک خبرنامه را تایید کرد باید به طور خودکار به قسمت فروش اضطراری اضافه شود. اگر فردی یک محصول را خریداری کند، باید به پایگاه داده اضافه شود. گاهی اوقات این قابلیت در خارج از جعبه گنجانده می شود و گاهی فروشندگان باید یک فرم بنویسند.
 • حساب های کاربری: آیا شما به مدیریت عضویت در سایت خود نیاز دارید؟ این کار برای اجازه دادن به افراد برای دسترسی به محتوای خاص یا پنهان در سایت شماست. یک مثال ساده تر صفحات محافظت شده ای هستند که هر کس با رمز عبور و با حساب کاربری وارد حساب می شود.
 • دسترسی پذیری: آیا به وب سایتی نیاز دارید که برای کاربران نابینا و یا کم بینا قابل دسترسی  باشد؟ برای وب سایت هایی که مخاطب آنها معلولین هستند، متن پیش فرض بزرگتر است. سایت های عمومی و دولتی اغلب به بخش ۵۰۸ این مطاوعت نیاز دارند.
 • طراحی خانگی گوشی همراه: آیا به یک نسخه بهینه شده از وب سایت برای موبایل نیاز دارید؟ اغلب گوشی های هوشمند هیچ مشکلی برای نمایش کامل سایت ندارند و این برای بسیاری از کاربران کافی است. اما یک چیدمان بهینه برای صفحات کوچک و تبلت ها می تواند تفاوت بزرگی در راحتی و رضایت بازدیدکنندگان سایت ایجاد کند.

چرا این بخش مهم است: بسته به پیچیدگی کار، بخش الزامات فنی ممکن است یکی از طولانی ترین بخش های RFP شما باشد، زیرا چندین مسیر مختلف وجود دارد که روی آن تاثیر می گذارد. هر چه جزئیات بیشتری در پیش داشته باشید، برآورد بهتر است. برخی از فروشگاه های اینترنتی فقط در تکنولوژی های خاصی تخصص دارند (مانند  ریلز)، در حالی که دیگران اصلا با آنها کار نمی کنند. بهتر است به وبسایت نویسان اجازه دهید خودشان آن چه را که برای سایت مناسب است انتخاب کنند. شما به وبسایت نویسی نیاز دارید که تجربه کافی در فن آوری هایی که به آن احتیاج دارید داشته باشد.

۸. نکات ارزشمند برای مخاطب

معمولا اغلب نویسندگان RFP کسانی هستند که پروژه را هدایت می کنند. اگر اعضای دیگر تیم هم حضور داشته باشند، دقیقا مشخص کنید که چه کسانی هستند. آیا شما قبلا روی یک پروژه مشابه کار کرده اید؟ همچنین آیا تصمیم گیری نهایی با شماست و یا کمیته هایی دارید که طرح به آن ها ارائه می شود؟

چرا این بخش مهم است: هر چه واضح تر بتوانید انتظارات را از ابتدا تنظیم کنید، بهتر است. اگر شما در بخش بازاریابی یا ارتباطات کار می کنید، ممکن است تنها چند ساعت در هفته وقت صرف کنید. این کار به تیم خدمات کمک می کند تا به تعامل مستقیم شما تکیه کند، که می تواند بر جدول زمانی تاثیر بگذارد.

۹. بودجه: دارایی ها و خدمات

بله، شما واقعا باید بودجه بالاتری در نظر بگیرید، حتی اگر رقم موجود در ذهنتان، بهترین مقدار پیشنهادی باشد. در رابطه با موارد مالی در طرح ها و پروژه های در هاو کن یو صحبت به میان اوردیم و گفتیم چگونه موارد مالی را برنامه ریزی کنید.

اگر محدوده ای را برای هزینه های خود معین کنید هم خوب است. (مثلا: ما تمایل داریم x هزار یورو هزینه کنیم، اما مایل به پرداخت y هزار یورو برای طرح مناسب نیستیم). وب سایت ها مانند اتومبیل هستند: شما می توانید با هر قیمتی از ۵۰۰۰ دلار به ۵۰۰۰۰۰ دلار اتومبیل پیدا کنید. با این حال، شرکت های حرفه ای کار حرفه ای انجام می دهند و این طرح نهایی ست که تفاوت را به شما نشان می دهد.

اگر می خواهید یک اتومبیل بخرید، با گفتن مقدار بودجه تان به من اجازه می دهید تا بدانم چه اتومبیلی را می توانم در آن حدود قیمت برایتان فراهم کنم: یک هیوندای، یک تویوتا، یک بی ام و یا یک بنتلی. همه اتومبیل های خوب با قیمت های مختلف. وقتی که مقدار یک بودجه مشخص نیست، حداقل به وبسایت نویس خود اجازه دهید که بداند چه نوع وبسایتی می پسندید یا فکر می کنید متناسب با نیازهای شما باشد. شما صاحب یک شرکت حرفه ای هستید که به دنبال یک سرویس حرفه ای است. صحبت کردن در مورد پول اشکالی ندارد.

در نهایت، اگر یک بودجه جداگانه برای چیزهایی نظیر عکس، تصاویر، مجوزهای نرم افزار، خدمات و غیره داشته باشید، حتما آن را به کار بگیرید. این ها اغلب بخش قابل توجهی از هزینه کلی نیستند، اما می توانند در محاسبه نهایی اثر بگذارند. برای مثال، یک مکانیک باید قبل از نصب قطعه جدید، آن را خریداری کند که از هزینه اجرای سرویس جدا است.

چرا این بخش مهم است: شما نمی خواهید وقت خود را هدر دهید یا وبسایت نویس طرحی را آماده کند که از وسع مالی شما خارج شود. با بیان صریح آن چه که می خواهید پرداخت کنید، به وبسایت نویسان اجازه خواهید داد تا با یکدیگر رقابت کنند. زیرا آنها به همان قیمتی که می دهید برای شما وبسایت طراحی خواهند کرد. علاوه بر این، بسیاری از آژانس ها در چارچوب بودجه ای که شما در نظر دارید مهم ترین آیتم های حوزه کاری را مشخص می کنند. این به این معنی است که وبسایت نویسان می توانند به شما کمک کنند اولویت های اصلی را شناسایی کنید تا بتوانید موارد غیر ضروری را برای مرحله بعدی حذف یا جا به جا کنید. به عنوان مثال طراحی مجدد صفحات یک درخواست معمول است؛ اما اگر این کار برای پروژه شما حیاتی نباشد، می توانیم از آن به نفع سایر وظایف صرف نظر کنیم. در نتیجه شما یک محصول با کیفیت بالا در همان قیمت مد نظر بدست می آورید.

۱۰. پشتیبانی مداوم / خدمات

زمانی که پروژه وب پایان یافت و راه اندازی شد، بعد از آن چه باید کرد؟ معمول است که با وبسایت نویس یک قرارداد برای خدمات دائمی پشتیبانی، آموزش، پیشرفت مداوم، و یا هر سه گزینه تنظیم کنید و این موارد را از او بخواهید. با این حال، راه اندازی یک وب سایت تنها شروع یک فرآیند است: جدای از تعمیر خرابی ها یا افزودن ویژگی هایی جدید، باید در نظر بگیرید که چگونه ترافیکتان را به محل جدید هدایت خواهید کرد. وب سایت ها همیشه در تلاشند تا از این موارد استفاده کنند؛ یا در بهترین حالت باید مقیاس بندی شوند تا مقادیر زیادی ترافیک را متحمل شوند. اگر بازاریابی و بخش تبلیغات برای پروژه شما مهم است، پس از راه اندازی به دنبال شرکت های سرویس تمام وقت باشید که نه تنها سایت را طراحی کنند و بسازند بلکه با شما برای به حداکثر رساندن ارزش آن همکاری کنند.

چرا این کار مهم است: وبسایت های بزرگ مانند دیگر ارائه دهندگان خدمات حرفه ای، مثل پزشک خانوادگی، یا حسابدار هستند. به دنبال شرکت های وبسایت نویسی باشید که با مشتری مشارکت چند ساله داشته باشند.

۱۱. تجزیه و تحلیل

برای پیگیری تعداد لینک های ورودی و موفقیت محتوای خود چگونه برنامه ریزی می کنید؟ شما باید از وبسایت نویس بپرسید که چگونه این داده ها را بعد از (یا در واقع قبل از) پروژه شروع کرده است. تحلیل گر گوگل یک انتخاب محبوب است زیرا رایگان است و خوب کار می کند اما گزینه های بسیاری وجود دارد که قابلیت بیشتری را ارایه می دهند، مانند crazy egg که برای کمک به افزایش مبادلات نقشه تولید می کند. در ازای یک هزینه ماهانه اضافی، برخی از وبسایت نویسان مانند chartbeat (چارت بیت) تفسیر تجزیه و تحلیل و گزارشی درباره چگونگی عملکرد سایت، همراه با پیشنهادهایی برای بهبود ارائه  خواهند داد.

چرا این بخش مهم است: وب سایت های بزرگ فرآیندهای طولانی و درگیر کننده دارند. قطعا نمی خواهید زمان و پول خود را صرف کنید تا چنین وبسایتی را راه اندازی کنید و سپس آن را رها کنید؛ بسیاری از فرضیات اولیه شما می تواند تغییر کند. بهتر است به جای یک بروشور استاتیک به یک وب سایت به عنوان یک نشریه پویا فکر کنید. تجزیه و تحلیل حدس های شما را به داده های واقعی تبدیل می کند.

۱۲. میزبانی وب

آیا شما یک میزبان وب در ذهن دارید؟ اگر این کار را نکنید، از این گزینه ها استفاده کنید. وبسایت نویس اولویت های آشکاری در قیمت های مختلف خواهد داشت. برای مثال، در پروژه های وردپرس، ما از موتور WP استفاده می کنیم، که به طور خاص برای عملکرد وردپرس استفاده می شود. چه کسی پشتیبانی سایت را در دست دارد؟ آیا یک فرآیند خودکار برای پرونده ها و پایگاه داده وجود دارد؟ آیا این کار شامل هزینه اضافی است؟ دقت کنید که از وبسایت نویس در مورد نقدینگی یا شبکه های تحویل محتوا (CDN) سوال کنید.

چرا این بخش مهم است: میزبان های مختلف توانایی های تکنیکی متفاوتی مثل امنیت، سرعت و قابلیت اطمینان را ارایه می دهند. اگر به طراح سایت اجازه بدهید که مورد ارجح خود را ارائه دهد، دست اندازهای کار در طول مسیر کمتر و کمتر خواهد شد.

13.  مثال زدن سایت ها

این کار آسان است: کدام وب سایت را دوست دارید و یا تحسین می کنید، و چرا؟ تحسین شما می تواند یک تجربه کلی از سایت و یا عناصر خاصی از آن، مانند یک فرم یا یک تصویر باشد. مثال هایی از «بهترین وب سایت» را در متن خود جای دهید تا وبسایت نویس بتواند نسبت به موفق های بازار دریافت درستی داشته باشد. مثلا سایت های بسیار عالی از دیگر صنایع نا مربوط هم مفید هستند.

چرا این بخش مهم است: نشان دادن یک وب سایت به ارزش گفتن هزاران کلمه است. توضیح دیدگاه شما دشوار است، بنابراین ارائه مثال های عینی از وب سایت هایی که تجربه کار با آن ها را دوست دارید، مقدار زیادی به وبسایت نویس در مورد درک خواسته شما کمک می کند.

۱۴. معیارهای انتخاب

شما قرار است پیشنهادهای مختلف زیادی به دست آورید و هر شرکت نقاط قوت، اعتبار و قابلیت های متفاوتی خواهد داشت. برخی با هزینه کم رقابت می کنند؛ برخی بر روی بهترین کیفیت؛ و برخی دیگر بر روی ویژگی های بیشتر. چیزی که در یک وبسایت نویس باید مشخص باشد این ها هستند: ارزانترین گزینه؟ سریعترین تحویل؟ بیشترین کیفیت؟ آیا یک تیم توزیع شده خوب است، یا نیاز دارید که همه اعضای دفتر شما محلی باشند؟ آیا نیاز به کارکنان تمام وقت دارید؟ شما تخصص این تیم را با محدودیت های بودجه خود متعادل می کنید، اما در نهایت، شما بهترین کار (و شریک) را می خواهید که از عهده کار بر می آید. بدون شک چند مورد از این موارد به طور معمول مهم هستند، بنابراین طبق آن چه اهمیت بیشتری برایتان دارد، آنها را سبک سنگین کنید.

به یاد داشته باشید، هدف شما ارزیابی کیفیت تناسب وبسایت نویس برای پروژه شماست. برخی از سوالاتی که ممکن است از پیشنهاد کننده بپرسید عبارتند از:

* نمونه هایی از پروژه های پیچیده مشابه (برای ارزیابی قابلیت فنی)

منابع مشتری و این که آیا ایمیل یا تلفن بهتر است (برای ارزیابی اعتبار)

جدول زمانی پروژه با وظایف مهم و نقاط عطف (برای ارزیابی فرآیند)

بودجه پروژه (برای ارزیابی فرآیند)

برنامه برای طراحی/ همراه پاسخگو (برای ارزیابی آشنایی با گرایش های فعلی)

چرا این بخش مهم است: شما شرکت را تشویق خواهید کرد تا روی طرح پیشنهادی شما متمرکز شوند، که به معنی هدر ندادن زمان بر روی چیزهایی است که زیاد اهمیت ندارد. یک وبسایت نویس ممکن است یک متخصص باشد یا دارای برخی از ویژگی های شخصیتی باشد که برای موفقیت پروژه شما مهم است، پس آن را ذکر کنید.

۱۵. قالب و زمان بندی پروپوزال

آیا این طرح باید در یک فرمت خاص، مانند MS Word یا PDF ارسال شود؟ آیا باید نسخه های چاپی ثبت شده را امضا کنید؟ آیا صفحه بدون ستون نیاز است؟ (ما واقعا این را چند بار دیده ایم، باور کنید یا نه)؟ آیا برای فروشنده مناسب است که از کار پاره وقت یا پیمانکاران فرعی استفاده کند یا هر کدام از اعضای تیم باید تمام وقت باشند؟ زمان بندی طرح به چه صورت است؟ به طور معمول یک خط قرمز برای برنامه ریزی و انتخاب نهایی وجود دارد. مصاحبه نیمه نهایی باید به صورت فردی انجام شود یا کنترل از راه دور باشد؟

در نهایت، چقدر اطلاعات مفصل درباره طراح نیاز دارید؟ اگر شما به جزئیات دقیق تری نیاز دارید، از جمله نام ها، عناوین طراحان و تیمی که با آن کار می کنند، حتما سوال کنید. زیرا تیم های بزرگ، که برای کار در این پروژه در دسترس خواهند بود، ممکن است بسته به برنامه تولید تغییر کنند.

چرا این بخش مهم است: اکثر RFP  ها استاندارد هستند و به پروژه های دیگر شبیه هستند و نکاتی که در بالا گفته شد همه آنها را منعکس می کنند. اما اگر اطلاعات دقیق و یا غیرمعمولی که از وبسایت نویس نیاز دارید را مشخص کنید، می توانید آن را در یک پاراگراف جداگانه قرار دهید تا فقط پیشنهادهای واجد شرایط را دست بگیرید.

نوشتنRFP  آسان است (وقتی بدانید باید چه مواردی را ذکر کنید)

موارد ذکر شده، عناصر ضروری هستند که باید در نظر گرفته شوند. ممکن است به نظر خیلی زیاد برسد؛ اما احتمال دارد که شما پیش از این به بسیاری از این پرسش ها در مکالمه با طراحان خود پاسخ داده باشید. وظیفه شما در انتخاب یک وبسایت نویس خوب این است که پرسش ها را روی کاغذ بیاورید. واضح است که این لیست کامل و جامع نیست و ممکن است عوامل دیگری هم وجود داشته باشند که مشمول این موارد باشند، اما اگر طراح یک درخواست پروپوزال، شامل همه این موارد را دریافت کند، بی اندازه خوشحال می شود! این کار به طراح نشان می دهد که پروژه تان را جدی گرفته اید و این که در حال سرمایه گذاری برای موفقیت و شناسایی اهداف واقعی خود هستید. این امر به طراح می گوید: «شما همکار خوبی خواهید بود !» اگر وبسایت نویسان شما در مورد کار به هیجان آمده باشند، نتایج بهتری بدست خواهید آورد.

باز هم هرچه RFP  بهتر باشد، وبسایت نویس شما می تواند طرح بهتری را برای شما اجرا کند. حالا، آماده اید که شروع کنید! شاید شما از قبل یک RFP داشته باشید. در هر صورت، موفقیت در پروژه هایتان را برای شما آرزومندیم.