اگر قصد سفر طولانی مدت دارید و یا تصمیم دارید برای یک سفر به دور دست ها آماده شوید شرایط با سفر های معمولی کمی متفاوت است و پیش نیاز هایی باید رعایت کنید که در این مقاله از هاو کن یو به این مورد می پردازیم. با ما همراه باشید

بسیاری از افراد وجود  دارند که زندگی خود را جمع و جور کرده و به یک سفر ماجراجویانه باور نکردنی به سرتاسر جهان می روند. باور کنید که آماده شدن برای چنین سفری کلی کار دارد و آسان نیست. در این مقاله ما قصد داریم تا برخی از راهنمایی های لازم برای آماده شدن برای سفر درازمدت و کارهایی که برای آماده شدن باید انجام دهید را به اشتراک بگذاریم.

چگونه تنها سفر کنیم؟ (تمامی نکات مهم برای تنها سفر کردن)

۱۰ اشتباه رایج در مسافرت که باید بدانید

ترفند هایی برای انتخاب یک کوله پشتی مناسب

بهترین راهکار های بستن چمدان برای سفر

 برای سفر طولانی کمی با زبان محلی جایی که بدان می روید آشنا شوید

ممکن است جایی که بدان می روید به زبانی غیر از زبان شما صحبت کنند. نیازی به هول شدن نیست زیرا همه ما انسان هستیم و حتی می توانیم بدون استفاده از کلمات نیز با یک دیگر ارتباط برقرار کنیم. قطعا این که کمی با زبان محلی مقصدتان آشنا شوید ایده خوبی خواهد بود.

می توانید از وبسایت های موجود در اینترنت برخی اصطلاحات کلیدی که برای سفرتان احتیاج دارند را پیدا کنید. چیزهایی مثل اصطلاحات مربوط به پرسیدن مسیر، کمک خواستن از سایرین و یا درخواست غذا و خوراکی موردن نظرتان. خریدن یک کتاب اصطلاحات نیز ایده خوبی خواهد بود.

چگونه در مسافرت با افراد محلی ارتباط برقرار کنیم؟

از اسناد مهمتان بکاپ بگیرید

 احتمالا یک ایده خوب برای قبل از خروج از خانه ، بکاپ گیری (کپی کردن) از اطلاعاتتان داخل یک هارد دیسک ( سخت افزاری برای ذخیره اطلاعات) و یا شاید  هم دو هارد دیسک باشد. کامپیوتر یا لپ تاپ خود را به همراه  تمام اسناد مهم خود پشتیبان گیری کرده و آن را در جایی امن نگه داشته و سپس  هارد درایو دیگری را با خود حمل کنید.

این روش راهی عالی برای  بالا نگه داشتن سرعت لپ تاپتان است و در عین حال  اگر لپ تاپتان در حین سفر دزیده شود یا آسیب ببینید، اطمینان  دارید که از عکس و فیلم های خود بکاپ گرفته اید.

همچنین توصیه می شود  که یک کپی از تمام اسناد مهم خود را پیش یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان بگذارید، چیزهایی مانند  گذرنامه و شناسنامه و کارت ملی. همچنین توصیه  می شوید که قبل از ترک منزلتان یک نسخه از برنامه سفر خود، شامل جزئیات پرواز و زمان آن، هتل ها و شماره تماس آن ها را پیش  یک دوست خوب یا خانواده تان بگذارید. این روش تضمینی برای این است که خانواده تان بدانند که  در صورت نیاز چگونه با شما تماس بگیرند و همچنین آرامش ذهنی شما را نیز به همراه خواهد داشت.

آماده و واجد شرایط باشید

به عنوان یک منبع درآمد در حین سفرتان ممکن است که بخواهید برخی کارهای خاص را انجام دهید. یک ایده خوب این است که  می توانید قبل از رفتن به سفر یک دوره کوتاه یا پیشرفته مثل دریافت گواهینامه مسئولیت الکل (RSA) (البته در کشورهای خارجی) ، کمک های اولیه  و یا دوره  مهمانداری یا مدیریت خرده فروشی بگذرانید.

این کارها جزو آن نوع از چیزهایی هستند که شما را از سایرین متمایز می کنند و باعث می شوند تا زمانی که به کار احتیاج دارید راحت تر کار پیدا کنید.

برای سفر طولانی به پزشکتان سر بزنید

قبل از این که به سفر بروید برای یک چکاپ کلی به دکترتان سر بزنید. زمانی که به مقصدتان رسیدید، به سایرین اطلاع دهید که کجا می روید و مطمئن باشید که واکسن های به روزی که باید می زدید را زده باشید  و چیزها ی احتمالی لازم  برای محلی که بدان جا میروید  مثل داروی مالاریا را با خود برده باشید. لیستی از این دارو ها می توانید با یک سرچ ساده در نت پیدا کنید.

همچنین خرید مقدار زیادی از داروهای تجویزی ای  که بدان نیاز دارید مانند قرص یا  داروی آسم نیز ایده خوبیست و پیشنهاد می شود. همچنین می توانید محض اطمینان یک کپی از تاریخچه  پزشکتیان را با خودتان به همراه  ببرید. بسته به مدت سفرتان می توانید برای ویزیت پیش یک دندانپزشک و یا چشم پزشک نیز بروید.

درباره گزینه های بانکی تحقیق کنید

مسلما زمانی که از محل زندگیتان دور هستید هم برای خرج و مخارجتان به پول احتیاج دارید. بسیار مهم است که بانکتان را در جریان این که از کشور خارج می شود و محل هایی که بدان می روید بگذارید.  الیته در ایران بیشتر باید خود را برای شرایط مالی با توجه به شرایط اقتصادی سیاسی ایران اماده کنید.

با این حال برای شرایط خاص به عنوان مثلا اگر در بارسلونا مبلغ هنگفتی از حسابتان برداشت کنید ، بانکتان  با توجه به اطلاع از حضور شما در آن محل، دیگر حسابتان را مسدود نمی سازد. همچنین بررسی کنید که بانكتان اجازه بردن چه مقدار از پولتان به خارج از کشور را به شما می دهد. آیا بانک های دیگری وجود دارند که نرخ بالاتری را به شما پیشنهاد کنند؟ اگر وجود دارند، آیا ارزش این را دارد که حسابتان را بدان بانک منتقل کنید؟ همچنین بررسی کنید که  اگر کارت های بانکیتان به سرقت رفته یا خراب شوند ، بانکتان در خارج از کشور چگونه از شما پشتیبانی میکند؟

برای سفر طولانی بیمه مسافرتی

 حتما برای خودتان  بیمه مسافرتی تهیه کنید. تحقیقات لازم را انجام دهید و یک موسسه بیمه را پیدا کنید که  برای هر مکان ای که از آن بازدید می کنید شما را به طور کامل  تحت پوشش قرار دهد. اطمینان حاصل کنید که دقیقا و به طور کامل از مواردی که بیمه تان پوشش می دهد مطلع شده باشید تا بتوانید در صورت لزوم از بیمه تان استفاده کنید.

بیمه سفر چیزی کاملا ضروری است. به یاد داشته باشید که  این  بیمه نیز می تواند  چیزهایی مانند پروازهای لغو شده یا سفرهایی که  مجبور به کنسل آن ها شده اید  را  پوشش دهد،  پس به محض اینکه بلیط  سفر خود را رزرو می کنید،  خودتان را بیمه مسافرتی کنید. البته با شرکت های بیمه مختلف در تماس باشید تا مطمئن شوید این خدمات برای شما انجام می پزیرد.

 

پاسپورت و ویزا

اطمینان حاصل کنید که پاسپورتتان حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد  و شرایط ویزا  گرفتن را برای همه مکانهایی که در جریان برنامه ریزی سفرتان  قرار دارند  بررسی کنید. چیزهایی مثل این که چه مدت در هر کشور می توانید بمانید؟ آیا نیاز به ارایه  مدرکی که نشان دهنده زمانی که قصد ترک آن کشور را دارید است یا خیر؟ اصلا آیا به ویزا احتیاج دارید؟ اگر پاسخ  بله است، چه نوع ویزایی احتیاج دارید؟

مبدل های برق

کمی تحقیق کنید و ببینید که چه نوع مبدل برقی برای مکانی که بدانجا می روید احتیاج است. احتمالا به 1 یا 2 نوع مختلف احتیاج پیدا خواهید کرد، بنابراین ارزش این را دارد که قبل از ترک منزلتان مبدل برق لازم را بخرید.  همچنین اگر قبل رفتنان از نزدیکی منزل این مبدل ها را تهیه کنید تقریبا در هزینه نیز صرفه جویی کرده اید و به قیمت های عجیب و بالایی که در فرودگاه ها است بر نمی خورید.

آداب و رسوم و لباس های محلی

کمی درباره مکانهایی که قرار است از آن ها بازدید کنید تحقیق کنید  و ببینید آیا رسوم خاصی در آن جا وجود دارد که شاید لازم باشد تا از آن ها آگاهی داشته باشید. رعایت این مساله فقط به دلیل این که مسافر خوبی باشید نیست و مرتبط با این است که فردی محترم و معقول باشید  و به فرهنگ دیگران احترام بگذارید. درست  همان طور که از دیگران انتظار دارید تا  به فرهنگ کشور شما احترام بگذارند.

مثلا ببینید که آیا دست زدن و لمس کردن  دیگران در حین صحبت و  سلام  کردن چیزی عرف است یا خارج از عرف است و یا بررسی کنید که آیا  لازم است تا در برخی از کشورها پوشش محافظه کارانه تری را انتخاب کنید و مطابق با رفتار خود آن ها رفتار کرده و لباس بپوشید یا خیر؟

کشورتان را در جریان بگذارید

زمانی که به مقصدتان رسیدید برنامه سفر و جزئیات سفر خود را به صورت آنلاین و یا  حضوری به سفارت کشورتان یا  کمیسیون یا کنسولگری مرتبط بدهید تا بتوانند در مواقع ضروری با شما در ارتباط باشند.