حتی اگر بیش از حد به زندگی شهری وابسته هستید، بد نیست که گاهی اوقات از شهر خارج شوید و کمی از مشکلات و دغدغه های این دنیا فاصله بگیرید و به کمپینگ بروید. در حقیقت کمپینگ کردن در هر زمانی می تواند دیدگاهتان را تغییر دهد و تصوراتتان را عوض کند. اگر این برای اولین بار باشد که  به فکر رفتن به کمپینگ با ماشینان هستید ، ممکن است تا فکر  پیدا کردن وسایل مناسب و ملزومات  ضروری کمی برایتان گیج کننده باشد، اما اصلا نترسید. ما اینجا قصد داریم تا کمکتان کنیم. شما در این مقاله فرا خواهید گرفت که چگونه می تواند خود و تجهیزاتتان را به صورت یک حرفه ای برای کمپینگ آماده کنید.

شما می توانید به آسانی همه کارهای کمپ زدن را خودتان انجام دهید. فقط  به چند قطعه اساسی از لوازم نیاز دارید و پس از آن می توانید تصمیم بگیرید که به کجا سفر کنید. وقتی که برای اولین بار با ماشینتان به کمپینگ می روید، حتما با اقامت در شب شروع کنید و تا جایی که می توانید همه چیز را ساده نگه دارید:

البته مد نظر داشته باشید که برای اقامت در شب باید به محیط و شرایط آن و خطراتی که ممکن است شما را تهدید کند آشنایی کامل داشته باشید تا به مشکلات بر نخورید. برای به حداکثر رساندن راحتی خود نیز همیشه لباس هایی که مناسب سرما و بارندگی باشند، به همراه داشته باشید. این موارد لازمه کار هستند و در هر شرایطی باید همراه داشته باشید.

برای بر طرف کردن گرسنگیتان نیز غذای زیادی همراهتان ببرید. مخصوصا غذا هایی که قابلیت نگهداری بلند مدت دارند و بسته بندی هستند.

برای آزاد بودن در انتخابتان، از کمپ کردن در مکانی که نزدیک به محل زندگیتان است شروع کنید. قرار نیست در همین ابتدای کار به جنگل ها و یا صحرا های نا کجا آباد سفر کنید و در اواسط شب از ترس شرایط محیطی و حیوانات و جانوران محل را به سمت اتاق خواب خود ترک کنید.

تمامی مقالات مکربوط به سفر و گردشگری را می توانید در این لینک مشاهده کنید

مقالات مرتبط با سفر و گردشگری

برای اطمینان از اینکه اولین تجربه تان خوب از آب دربیاید اگر متوجه این شدید که هوا مناسب نخواهد بود، فعلا کمپینگتان را به تعویق بیاندازید.

وسایل ضروری برای کمپینگ کردن

کمپینگ کردن جدا از وجود چادر و کمپ، درست مانند ماندن در یک  محل با تجهیزات اولیه و کم  است. بنابراین، علاوه بر بردن یک چادر  خوب و نسبتا حرفه ای، وسایلتان را طوری جمع کنید که گویا جایی که بدان می روید امکانات کمی داره  یا اصلا مبلی نداشته و  هیچ برق، اجاق یا یخچال و فریزری در آن جا وجود ندارد. در برخی ارودگاه های نسبتا مجهز، معمولا آب سالم و حمام و دستشویی مشترک وجود دارد که البته برای استفاده از آن باید کمی راه بروید. یک اردوگاه معمولی باید میز (که در صورت عدم وجود آن شاید دوست داشته باشید که  یک میز کوچک سافرتی همراه خود ببرید.)، محل پارک ماشین و جایی برای استقرار چادر داشته باشد.

اگر تجهیزات گران قیمت کمپ کردن را اجاره کنید و یا قرض بگیرید، می توانید در خرج و مخارجتان صرفه جویی کنید. چیزهایی از قبیل چادر، کیسه خواب و تشک. قطعا انجام این کار برای شخصی که ممکن است برای اولین بار به کمپینگ برود و بعدا دیگر این کار را انجام ندهد، روشی مناسب است. اگر هم آماده سرمایه گذاری برای خرید ملزومات  کمپینگ خود هستید، در اینجا چند راهنمایی برای کمک به تصمیم گیری دقیق درباره چیزهایی که باید خریداری کنید، وجود دارد.

چادر برای کمپینگ

شما نسبت به پولتان می توانید چادر بزرگ یا حرفه ای تهیه کنید این مورد کاملا بستگی به شما دارد. مثلا اگر چادر سه نفره بخرید و فقط 2 نفر باشید جای بیشتر و راحت تری خواهید داشت و یا مثلا اگر یک خانواده 4 نفره باشید، می توانید به راحتی در یک چادر 6 نفره اقامت کنید. توجه داشته باشید که اگر بخواهید می توانید داخل چادر بایستید،  حداکثر ارتفاع چادرتان را نیز چک کنید. ( قطعا در این چادرها راحت تر می توانید راه بروید و یا لباستان را عوض کنید.) اگر چادرتان یک راهروی کوچک قبل از درب ورودی داشته باشد، برای گذاشتن کفش های گلی، جایی مناسب خواهید داشت. چادرهای دو در هم برای زمان هایی مناسب هستند که آخر شب می خواهید به دستشویی بروید و دیگر لازم نیست از روی بقیه که کف زمین خوابیده اند رد شوید.

نکته: ابتدا زمانی که در منزل هستید، نصب کردن چادرتان امتحان کنید. حواستان باشد که یک زیره چادر با اندازه مناسب انتخاب کنید. اگر هم که یک زیره چادر کوچک دارید، لازم است تا بدانید که کفی چادرتان به خوبی محافظت نمی شود. اگر هم زیره چادرتان بزرگ باشد، آب باران را زیر چادرتان جمع می کند و باعث خیس شدن چادرتان شود.

کیسه خواب برای کمپینگ

زمانی که کیسه خوابتان را انتخاب می کنید، حواستان به آب و هوا باشد. اگر جایی که بدان می روید هوای خوبی دارد، یک کیسه خواب تابستانه مناسبتان است. البته اگر یک کیسه خواب سه فصله بگیرید، در شرایطی که ناگهانی و خارج از پیشبینی آب و هوا تغییر می کند، راحت تر خواهید بود. اگر گرمایی یا سرمایی هستید، با توجه به این مساله کیسه خوابتان را انتخاب کنید.  لزومی ندارد که کیسه خوابتان مثل کیسه خواب کوهنوردان مجهز و خاص  و شکل مومیایی باشد، یک کیسه خواب مستطیل شکل جای حرکت بیشتری به بدنتان می دهد.

تشکچه مسافرتی برای  خواب

یک تشکچه خوب مسافرتی باید مانند تشک روی تخت باشد. البته این تشک ها دارای فناوری خاصی در عایق بودن هستند که باعث می شوند زمانی که روی زمین سرد میخوابید، گرمای بدنتان از بین نرود. شاید خرید تشکچه های بادی معمولی که در منزل وجود دارند  نیز انتخابی وسوسه برانگیز برایتان باشد، اما این تشکچه ها عایق نیستند و باعث می شوند تا سردتان شود. زمانی که میخواهید تشکچه مسافرتی بخرید و در حال مقایسه تشکچه ها هستید، به مشخصات هر کدام توجه کنید. اگر یکی از تشکچه ها ضخیم تر، بلندتر و وسیع تر باشد و ارتفاع بیشتری داشته باشد و میزان عایق بودن آن نیز بالاتر باشد، قطعا راحت تر و گرم تر خواهد بود.

روشنایی

معمولا اردوگاه ها روشنایی ندارند، پس باید خودتان وسایلی برای روشنایی ببرید. بردن یک چراق قوه قطعا انتخابی خوب است، اما میتوانید از یک لامپ مخصوص که دور سر بسته میشود استفاده کنید تا دست و پایتان با گرفتن چراغ قوه در دستتان بسته نشود. استفاده از یک فانوس نیز برای پخش نور در محیط مناسب است. همچنین میتوانید آتش روشن کنید.

اجاق گاز مسافرتی

بردن یک پروپان سفری دو شعله انتخابی خوب برایتان است. می توانید روی یک شعله چای درست کنید و روی شعله دیگر آشپزی کنید. حداقل یک کانتور سوخت و یک فندک با خود به همراه ببرید و حتما یک بار در منزل اجاق گازتان را چک کنید تا نحوه کار با آن را یاد بگیرید.

جای آب

شاید همین الان هم در منزلتان کلمن یا فلاسک قابل حمل و مسافرتی وجود داشته باشد و سالم باشد. فقط مطمئن شوید کلمنی که با خود می برید فضای کافی برای نگه داری غذاهای خراب شدنی و سایر چیزهایی که باید سرد بمانند و علاوه بر آن فضای کافی برای نگه داری یخ  داشته باشد. برخی کلمن های جدید که عایق ضخیم تری دارند، یخ را مدت بیشتری نگه میدارند.

قابلمه، بشقاب، فنجان و قاشق چنگال

بهتر است همه چیزهای لازم برای آماده سازی و خوردن غذا را همراه خود داشته باشید. اگر می خواهید ظروفتان را نیز بشویید به چیزهایی از قبیل اسکاچ، صابون و مایع ظرفشویی، حوله و  یک تشت کوچک و یا دو تشک کوچک یکی برای ظروف کثیف و دیگری برای ظروف تمیز، احتیاج دارید.

نکته: تمام ظروف آشپزخانه ای که با خود می برید را داخل یک جعبه بزرگ دردار بگذارید. می توانید این ملزومات را همیشه داخل جعبه مخصوص بگذارید تا دفعه بعدی که به کمپینگ می روید راحت تر باشید.

صندلی مسافرتی

اگر قرار است پشت میز سفری بنشینید، بردن صندلی مسافرتی دلخواه است. اما خوب مسلما بردن صندلی باعث می شود که جای نشستنتان راحتتر باشد. ( حتی می توانید یک بانوج یا ننو با خودتان ببرید و بعداز ظهر ها در آن چرت بزنید.)

نکته: صندلی ها مشبکی که  بر روی تکیه گاهشان و کفیشان سوراخ سوراخ است آب را از خود عبور میدهند و اگر شب بیرون و زیر باران بمانند و یا شبنم صبحگاهی رویشان بنشیند، سریع تر خشک میشوند.

در کمپینگ چه بپوشیم

لباس های مناسب کمپینگ

کثیف شدن نیز بخشی اجتناب ناپذیر است، پس چیزهایی بپوشید که زیاد نو نباشند و راحت باشند. استفاده از لباس پنبه ای اصلا توصیه نمی شود، زیرا پنبه خیس شده حتی در هوای نسبتا ملایم و خوب نیز می تواند باعث سرد شدنتان شود. یک کت گرم، زیرشلواری بلند، دست کش، و جوراب گرم  و کت بارانی  همراه خود ببرید. همچنین کفش های کتانی  محکم و مناسب برای خود برده و برای زمانی هایی که می خواهید شبانه تا دستشویی بروید یک کفش یا دمپایی راحت با خود ببرید.

لوازم بهداشتی برای کمپینگ

در کمپینگ مسلما  به داروهای تجویزیتان و اقلام بهداشتی  هم نیاز خواهید داشت. میتوانید بانداج و داروهای دیگر را از خانه بیاورید، اما بردن یک کیف کمک های اولیه که شامل وسایل اولیه و ضروری است و  در عین حال بسته بندی جمع و جوری دارد نیز انتخابی خوب است.

همیشه حواستان به آفتاب و حشرات باشد و کرم ضد آفتاب و اسپری ضد حشره همراه خود ببرید. خیلی اوقات سرویس های بهداشتی موجود تجهیزات لازم را ندارند، پس همیشه دستمال توالت، صابون و یک حوله کوچک به همراه خود ببرید. همچنین بهتر است که در محوطه آشپزخانه تان نیز یک مایع ضدعفون کننده دست بگذارید.

برنامه ریزی های مربوط به غذا در کمپینگ

اگر یک آشپز حرفه ای هستِد و شخصی هستید که همیشه برای پختن غذا نقشه ای در ذهنش دارد به کارتان ادامه دهید، منتها حواستان باشد که وعده های غذایی ساده مقوی و بهتری انتخابند. حتی اگر آشپزی بلد نیستید، باید بتوانید یک وعده غذایی ساده برای خودتان دست و پا کنید. این وعده غذایی می تواند وعده ساده ای باشد که می توانید در کنار جاده  و در مسیر سفرتان آن را میل کنید و باید ساده تر از ناهار و صبحانه ای که برای محل اقامتتان در نظر گرفته اید باشد.

میتوانید از غذاهای بسته بندی شده و کنسروی و غذاهای حاضری یا غذاهای تازه و ترکیبی از آنها استفاده کنید. حواستان باشد که تنقلات زیادی با خود به همراه ببرید.

اگر قهوه و چای دوست ندارید، انتخابتان از چای لیپتون و قهوه فوری به نوشیدنی های دیگر محدود می شود.

نکته: به دلیل وجود برخی حیوانات، غذا یا زباله هایتان را بیرون نگذارید و  زمانی که از کمپتان دور هستید، زباله هایتان را داخل یک سطل پلاستیکی بزرگ بگذارید و شب ها نیز آن را داخل ماشین قرار دهید. در جاهایی که حیواناتی مانند خرس وجود دارند، قوانین محلی آن منطقه را پرس و جو کنید. ممکن است قفسه هایی برای نگه داری غذا وجود داشته باشند که بتوانید درب آنها را قفل کنید، چون در  برخی موارد خرس ها به ماشین حمله کرده و شیشه ها را شکسته اند.

کجا کمپینگ کنید

از پارک های ملی گرفته تا اقامتگاه های مخصوص کمپینگ، این مکان ها تجهیزات خاص خود را دارند. حواستان باشد که مسلما خیلی از افراد نیز برای کمپینگ کردن در این محل ها اشتیاق دارند. پس بهتر است که از قبل محل اقامتتان را رزرو کنید. وبسایت Recreation.gov محل های کمپینگ موجود در سراسر کشورها را به شما نشان میدهد. همچنین در برخی سایت ها نیز می توانید از محل های خصوصی کمپینگ نیز مطلع شوید و یا میتوانید از طریق گوگل مپ نیز این اقامتگاه ها را بیابید.

معمولا اقامتگاه ها بدین صورت هستند که مسافرانی که زودتر میآیند امکانات کامل تری میگیرند و به همان نسبت افرادی که دیرتر میآیند، سرویسی جزیی تر می گیرند. این که از چند ماه قبل برای رزرو تماس بگیرید لزومی ندارد، اما بهتر  است که با محل اقامتتان تماس گرفته و برخی نکات و بهترین زمان برای مراجعه را بپرسید.

گزینه های دیگری هم وجود دارند، منتها اگر دوست داشته باشید که سرو کله حیوانات وحشی در اطرافتان پیدا شود.  از رفتن به اقامتگاه های متفرقه  که امکانات ندارند و  گشتن در سایت های غیر معتبر بپرهیزید. قطعا خودتان در یک کمپین مجهز راحت تر خواهید بود. پس به دنبال جایی با آب سالم و دستشویی مناسب باشید. باور کنید این که آبی مصرفیتان از شیر آب دربیاید و تمیز باشد بسیار می ارزد. آب های موجود در طبیعت ممکن است که دچار ضایعات باشند و برای سلامتیتان خطر آفرین باشند.