افراد باهوش چگونه اند؟ باهوشان چه تفاوتی با دیگر افراد دارند. همه ما قطعا افراد باهوش و با ذکاوتی را در اطراف خود دیده ایم. با این که دقیقا نمی دانیم دقیقا چه چیزی در این افزاد متفاوت است اما ناخود اگاه به هوش بالای آنها اذعان میکنیم. در ادامه این مقاله بررسی میکنیم که باهوش ها چه کار هایی را به صورتی متفاوت از دیگر افراد انجام میدهند. در بررسی 9 عادت افراد باهوش همراه ما باشید.

آن‌ها تصمیمات هوشمندانه می‌گیرند.

با اندکی تامل میتوان فهمید که هر کنشی یک واکنش مخصوص به خود دارند. این رابطه قطعا در ذهن افراد باهوش نقش بسته است. در نتیجه این اشخاص نه تنها هیچ کاری را بدون دلیل انجام نمیدهند بلکه در صحبت کردن و رفتار هایشان این موضوع مشخص است که به دنبال هدف خاصی هستند. به طور کلی بررسی روابط علت و معلولی که بسیار در این دنیا اهمیت دارند یکی از عادت های روزانه افراد باهوش و البته موفق است.

آن‌ها جواب تمام سوالات را نمی‌دانند.

در کتاب اذر یزدی این جمله زیبا آمده است که:

“هر کسی چیزهایی می داند و چیزهای بیشتری نمی داند, همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر نزاده اند “.

انسان‌های باهوش به تظاهر کردن نیازی ندارند. اگر چیزی را می دانند با اعتماد به نفس اطلاعاتی از آن موضوع را بیان میکنند اما اگر واقعا بر چیزی اشراف ندارند بی دلیل خود را آزار نمیدهند. آن‌ها به اندازه کافی باهوش هستند که بدانند سطح سواد و اطلاعاتشان در چه حد است و چه مواردی را می‌دانند و چه مواردی را نمی‌دانند.

آن‌ها از اشتباهاتشان درس می‌گیرند.

از اولین تا آخرین قدم انسان در زندگی، انسان تمام آموزه‌ها و تجربیاتش را از طریق سعی و خطا بدست می‌آورد. همه‌ی افراد در زندگی دست به اشتباهاتی می‌زنند چرا که بدین طریق یاد می‌گیرند. این ویژگی در واقع یکی از ویژگی‌های افراد باهوش است چرا که آن‌ها به خاطر اشتباهاتشان خودشان را سرزنش نمی‌کنند. بلکه از آن‌ها درس می‌گیرند. در نهایت، اگر شما با واقعیت‌های زندگی روبه‌رو نشوید و خودتان را صادقانه قضاوت نکنید، هرگز نمی‌توانید پیشرفت کنید و به مرور زمان عکس‌العمل بهتری داشته باشید.


چگونه باهوش به نظر برسیم ؟


دوستی با افراد باهوش دیگر

حتما شنیده‌اید که سعدی می‌فرماید:

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند.

شاید تکی فعالیت کردن هوشمندانه باشد اما کار کردن با یک تیم کوچک همیشه بهترین نتیجه را خواهد داشت. شاید استیو جابز را بشناسید. او یک وسواس کنترل گری‌ داشت اما این باعث نشد که از افراد خبره‌ی دیگر کمک نگیرد. او 8 یا 9 نفر از باهوش‌ترین افراد را شناسایی کرد و تحت رهبری خود به عنوان مدیران خود استخدام کرد و به آن‌ها آموزش‌هایی داد تا به طور مشابه با افراد زیرمجموعه‌ی خود رفتار کنند. باید گفت این حرکت بسیار هوشمندانه بود.

آن‌ها کاردان‌ هستند.

از آنجایی که هوش انسان یک مزیت تکاملی است -به هر حال انسان بی‌دلیل در گستره‌ی موجودات با عقل و زبان قرار نگرفته‌ است-. افراد باهوش به طور کلی نسبت به بقیه‌ی افراد سازگارتر و خلاق‌تر هستند. به طوری که از محیط پیرامون خود در جهت رسیدن به اهداف مورد نظرشان استفاده می‌کنند. قطعا تا بحال واژه هوش هیجانی یا هوش اجتماعی را شنیده اید. به طور خلاصه این هوش بیان میکند که هرچه شخص از نظر اجتماعی باهوش تر باشد توانایی تطبیق بیشتری با محیط خواهد داشت.

آن‌ها می‌توانند دلیل بیاورند.

دلیل رفتار انسان ها در مقابل اشتباه هایشان توجیه پذیر نیست. حتی هنگامی که شواهد غیرقابل انکاری مبنی بر اشتباهشان وجود دارد همچنان بر اشتباه خود تاکید کرده و آن را صحیح می پندارند. این یک خصیصه بسیار بارز از افرادی با بهره خوشی پایین تر است. بدون تفکر انتقادی، استدلال منطقی و استفاده از روش‌های علمی، نمیتوانیم در قرن 21 زندگی کرده و مرتکب هیچ اشتباهی نشویم.

آن‌ها هوس‌ها را دنبال نمی‌کنند.

انسان در حال حاضر در عصر طلایی هوس‌ها و علوم کاذب قرار گرفته است. صادقانه بگویم، هیچ چیزی به اندازه‌ی فیلم ایدئوکراسی اثر مایک جاج نتوانسته به وضوح در حد فهم جامعه، آینده‌ی احمقانه را به تصویر بکشد. فرهنگ شهری آن را فیلمی می‌خوانند که در اصل یک اثر کمدی بوده، اما حقیقتا به واقعیت بدل شده است.


چگونه هوشمندانه و با سرعا بیشتری کار کنیم؟


آن‌ها پشت دارایی‌های خود زندگی نمی‌کنند.

اشتباه نکنید، همه افراد تا زمانی که جوان هستند تا حدی خود را انعطاف پذیر می‌کنند و سعی می‌کنند با محیط اطراف خود سازگار شوند. اما زمانی که به هدف خود دست پیدا می‌کنند. به دلیل آنکه نمی‌خواهند آن را از دست بدهند، آن را پشت دارا‌یی‌های خود پنهان می‌کنند این عمل آن‌ها نه تنها باعث حفظ آن دستاورد نمی‌شود بلکه باعث از دست دادن آن می‌شود. پیشرفت مستمر و زندگی کردن فرای آسودی خیال یکی از خصوصیات افراد باهوش است. سعی کنید هیچ نقطه پایانی برای خود قائل نشوید.

به عنوان یک کارآفرین، آن‌ها همواره موفق نیستند.

به نظر می‌رسد که برای رسیدن به موفقیت تجاری، داشتن هوش ضروری است اما کافی نیست. روی این صحبت با افرادی که با دغل کاری به سود میرسند و یا کسانی که از یک تجارت هوشمندانه فرصت می‌سازند، نیست. برای پیدا کردن یک کسب و کار موفق و اداره‌ی آن در دراز مدت، باید هوشمند و خردمند باشید باشید.