سال جدید، برای هر فردی مثل یک لوح نانوشته است. همه با برنامه هایی ذهنی برای سال جدید نقشه ای می کشند تا این بار واقعا متفاوت تر از قبل سال را پیش ببرند. اما گذر زمان و درگیر کار شدن کم کم این برنامه ها، اهداف و استراتژی ها را به دست فراموشی می سپارد.

بله. وقتی سال جدید کم کم کهنه و بی زرق و برق می شود، متاسفانه بسیاری ازافراد منجمله مدیران و کار آفرینان به عادت های دیرین خود بازمی گردند. قول و قرارهای اول سال، در رابطه با رعایت نکات مدیریتی، سبک و سیوه جدید زندگی و سلامت، قوانین جدید وضع شده باری بهبود شرایط کاری و …  کم کم با مشغول شدن به روزمره گی ها از یادشان می رود. رسیدن به هدف با انجام عادت های گذشته ممکن نیست.

برای ایجاد تغییر در وضعیت بدن و سلامت، زندگی و کارتان، پایبندی به اهداف امری ضروری ست. و این پایبندی با این 4 استراتژی شروع می شود: با ما در هاو کن یو همراه باشید.

صبور و روشن فکر باشید

جف بزوس Jeff Bezos ، در ابتدای اوج گیری سایت آمازون، می گفت: باید در مورد آنچه می خواهید سرسخت و درمورد جزییات منعطف باشید.

آنچه شما را به نقطه A رسانده، نمی تواند دقیقا شما را به نقطه B برساند. اگر روشتان را تغییر ندهید، به زودی پا در جاده پشیمانی می گذارید. آیا پیش آمده که یک رژیم غذایی با کمترین مقدار کربوهیدرات را به خوبی شروع کنید، و بعد از یک هفته احساس ضعف کنید؟ این احساس ضعف به شما می گوید که باید روشتان را عوض کنید. آیا درآمدتان زیر شش رقم مانده است؟ شاید زمان آن رسیده که هزینه رفت و آمدتان را بررسی کنید یا از روش های ارتباطی جدید، مثل تبلیغات رسانه ای استفاده کنید.

به اندازه تجربه ، صبوری و اعتماد به روش کار، از دیگر اجزای معجون “تحقق هدف” هستند. ما در دوره ای زندگی می کنیم که مردم انتظار موفقیت بر اساس تقاضا را دارند. هرچند، آنچه که راحت و سریع به دست آید، به همان منوال از دست خواهد رفت.

برای رسیدن به موفقیت ماندگار، هدفتان را مثل غذایی بدانید که برای خوب پخته شدن به چند ساعت زمان نیاز دارد، نه غذایی که فورا در مایکروویو حاضر می شود.

یک لیست از کارهایی که نمی خواهید انجام دهید تهیه کنید

اگر جزء اکثریت مردم باشید، در ابتدای سال لیستی از کارهایی که می خواهید در سال جدید انجام دهید، تهیه خواهید کرد. همان قدر که دانستن کارهایی که باید برای رسیدن به اهدافتان انجام دهید ضروری ست، شناخت کارهایی که نباید انجام دهید هم، مهم است.

به حذف کردن فکر کنید. شاید افراد موفق نتوانند پاسخ سوال “برای رسیدن به هدف، چه کارهایی باید انجام داد” را ندانند، ولی حتما می دانند برای رسیدن به هدف چه کارهایی را نباید انجام داد. بخش مهم پاسخ این سوال، در آگاهی شما از آنچه انرژی شما را در طول روز از بین می برد، نهفته است.

زمانی را به تهیه لیست رفع و رجوع اختصاص دهید. امسال برای رسیدن به هدفتان، از انجام چه کارهایی خودداری می کنید؟ از چه چیزهایی خواهید گذشت.

شاید این باشد که بخواهید فقط دو بار در روز ایمیلتان را چک کنید، شاید بخواهید چک کردن رسانه های اجتماعی را به نیم ساعت در روز محدود کنید.

برای زمانی که از نظر جسمی یا روحی یا احساسی در رنج هستید، برنامه ای بگذارید

اگر شما یک فرد خوش بین و بدون استرس و با کم ترین میزان سردرگمی باشید، هرروز بیدار شدن از خواب و از سر گرفتن برنامه زندگی، برایتان کار آسانی ست. اما این فرض چند درصد واقعی ست؟ خیلی کم.

اگر فقط زمانی که همه چیز خوب است عملکرد خوبی دارید، در انتهای این سال و سالهای بعدی، ناامیدی نصیبتان می شود. موفقیت و رشد تصاعدی، زاده ی لحظات سخت زندگی هستند.

ورزشکاران بازنده ای که نقص ها را در می یابند قابل تقدیر هستند، نه آنهایی که تمام امتیازها را دارند. این امر در کارآفرینی و بدن سازی نیز صادق است.

یک عادت کلیدی برای ضد باخت کردن سال این است که یک برنامه با دشواری های روحی، احساسی و جسمی برای خودتان تنظیم کنید. زمانی که همه چیز خوب پیش نمی رود، چه خواهید کرد؟ شکایت کردن، نگران شدن و ترسیدن عکس العمل های خوبی نیستند.

درعوض می توانید این کارها را انجام دهید: قدم بزنید، ورزش کنید،  هدف و دیدگاهتان  را مرور کنید یا موسیقی گوش دهید.

یک اهرم فشار برای رسیدن به هدفتان معین کنید

بسیاری از کارآفرینان، به دلیل عدم وجود ضرورت در کارشان، از اهدافشان دور می شوند. در این موارد، قرار دادن یک اهرم فشار از واجبات است. سان تزو در”هنر جنگ”، این امر را “اهرم درماندگی” می نامد. و رابرت گرین در”33 استراتژی جنگ” از این مورد با عنوان “اهرم مرگ” یاد می کند.

در هر دو مورد، منظور زمانی ست که به نظر می رسد هیچ راه چاره ای وجود ندارد. زمانی که پشت سرتان دیوار است و شکست قابل پیش بینی ست، مگر اینکه سخت و نرم نشدنی عمل کنید. وجود فشار چیز خوبی ست، چون باعث می شود تمرکزتان روی رسیدن به هدفتان باشد.

تا زمانی که زنده ایم، ایجاد اهرم فشار به منظور بالا بردن حس اورژانسی بودن کار، مفید خواهد بود. اورژانسی بودن کار باعث جلوگیری از اتلاف وقت می شود.

شما قدرت تغییر بدن، زندگی و کارتان را دارید. نیازی به پیچیده بودن این رویه نیست، اما لازمه رسیدن به این هدف، تلاش، پایبندی به اهداف و به کارگیری اصول موفقیت است.

مقالات مرتبط:


چگونه در تعطیلات برای کاهش وزن برنامه ریزی کنیم ؟ نکات اصولی برای کاهش وزن