روش های افزایش تمرکز و دقت و یا تقویت تمرکز را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم از مشکلات عدم تمرکز و دقت، حواس پرتی و … در انجام های شخصی و یا محل کار خود رنج می برید در این مقاله به صورت اصولی به شما آموزش خواهیم داد که چگونه می توانید ابتدا با تغییرات و تمریناتی در زندگی روزمره و کار های خود و سپس با تمرین هایی که در نرم افزار هایی که مخصوص این کار هستند به افزایش تمرکز و دقت خود اقدام کنید. با ما همراه باشید.

قبل از ادامه دادن، حتما از شما کاربران دعوت می کنیم که پس از مطالعه این مقاله در انتهای همین پست مقالات مرتبط را برای نتیجه گیری و آموزش کامل مطالعه و بررسی کنید.

این که در خانه کار می کنید و یا در یک دفتر معمولی، مهم نیست، هدف اصلی شما این است که سازنده باشید. اگر همه‌ی حواس پرتی های معمولی که باعث نابودی تمرکز شما می شوند، را در نظر بگیرید متوجه می شوید که با یک چالش مهم روبرو هستید:

  • ویدیوهای یوتیوب: شما همچنان به خودتان می گویید فقط یک ساعت فیلم تماشا می‌کنید، اما واقعا فقط یک ساعت نیست، درست است؟
  • رسانه و شبکه های اجتماعی: نمایش مشخصات عمومی، عکس های و ویدئو های اینستاگرام، کانال های تلگرام، پست های فیس بوک، توییتر، همه آن ها ممکن است عواقب خود را در زمانی که به کار مشغولید نشان دهند.
  • تلفن:  به ندرت زمانی که آزاد هستید زنگ می‌زند، اما به نظر می رسد که در طول ساعاتی که کار دارید، بیشتر زنگ می زند.
  • صداهای پس زمینه: دوستانی که با شما  چت می کنند، سر و صدای ساخت و ساز از بیرون، همسایه ها ماشین چمن زنی خود را در بدترین زمان ممکن روشن می کنند و موارد مشابه دیگر.

می‌توانیم نتیجه گیری کنیم که فهرست حواس پرتی های احتمالی بی پایان است، اما اگر می خواهید هوشیاری و تمرکز خود را بهبود ببخشید، می توانید به این 5 برنامه معتبر مراجعه کنید تا به شما کمک کند:

 

1Noisli برنامه صدای های تمرکز بخش

یکی از دلایل مهم برای حواس پرتی و عدم تمرکز داشتن هیجانات و استرس های کاذب و بی دلیل زندگی روزمره است. یکی از روش های برخورد با این موارد هم صدا های آرامش بخش هستند. برنامه Noisli با استفاده از موسیقی و صدا ها آرامش بخش به افزاییش عمومی و مقطعی تمرکز شما کمک می کند. هنگامی که هدفون خود را فقط بر روی صداهای مورد علاقه خود را انتخاب کنید و همه صداهای پس زمینه را کم کنید، به شما جهت افزایش تمرکز کمک بزرگی می‌کند.

صدای باد، امواج، آب در حال حرکت، قطارهای در حال حرکت، کافی شاپ و همچنین باران و رعد و برق، صداهای رایجی هستند که در این اپ امکان انتخاب آن‌ها را دارید.

صداها واقعی هستند و شما می توانید تنها یک صدا و یا ترکیبی از صداهای مختلف را انتخاب کنید. ترکیب سفارشی باران که می بارد، همراه با صدای رعد و برق و  بازی کریکت، تنها یکی از صداهای موثری است که می توانید امتحان کنید.

 

2نرم افزار Clockify (ردیاب زمان)

این برنامه‌ی رایگان در زمینه‌ی ترکینگ زمان، به شما اجازه می‌دهد زمانی را که صرف فعالیت‌های خود می‌کنید، محاسبه و ردیابی کنید. اطلاعاتی را دریافت خواهید کرد که نشان می‌دهد چقدر طول می‌کشد تا وظایف، پروژه ‌ها و تکالیف خود را به اتمام برسانید. و در عین ناباوری ببینید که در روز به چه راحتی چند ساعت را هدر می دهید.

این اپ یک محرک عالی برای کمک به حفظ تمرکز شماست. زمانی که به شمارش ثانیه‌ها نگاه می‌کنید، هدفتان این است که کارهایتان را سریع‌تر انجام دهید و توجه کامل خود را در زمان مقرر، به آن‌ها اختصاص دهید.

این برنامه به شما این امکان را می‌دهد تا از زمانی که برای فعالیت‌های خود صرف کرده‌اید، گزارش بگیرید. بنابراین می‌توانید بفهمید که آیا آنلاین بودنتان کارتان را بیش از حد به تعویق می‌اندازد؟ تعداد دقیق دقایقی که در یوتیوب و رسانه‌های اجتماعی صرف می‌کنید ممکن است برای به حداقل رساندن فعالیت‌های آنلاین که نیاز دارید، به شما فشار بیاورد. وقتی از میزان ساعت صرف شده آگاهی داشته باشید در جهت کاهش آن اقدام می‌کنید.

 

3Hocus Focus برنامه‌ای برای از بین بردن امور غیرضروری

آیا تا به حال تعداد زیادی از پنجره‌ در مرورگرتان باز کرده‌اید که باعث شود پنجره‌هایی که واقعا برای کار شما اهمیت دارد را فراموش کنید؟

این برنامه طوری طراحی شده‌است که به شما کمک کند که با بستن تمام پنجره هایی که روی آن کار نمی کنید از پنجره‌های مهم خود آگاه شوید و به آن ها توجه کنید.

در تنظیمات این اپ، شما می‌توانید مقدار زمانی که بعد از آن می‌خواهید پنجره‌های غیر فعال به طور خودکار بسته شوند را انتخاب کنید. یا می‌توانید آن را طوری تنظیم کنید که بلافاصله بعد از این‌که از یک پنجره استفاده نمی‌کنید، بسته شود. به عنوان گزینه سوم، اگر پنجره‌ای وجود داشته باشد که همیشه برای کار خود نیاز دارید، می‌توانید آن را نیز به برنامه معرفی کنید تا هیچ وقت بین پنجره‌های دیگر گم نشود و در معرض دید شما باقی بماند.

 

4Freedom مسدود کننده‌ی وب سایت و اپ

وقت کار می‌توانید به طور دستی فضاهای اینترنتی غیر ضروری را حذف کنید. این کار کمک می‌کند تا از وب سایت‌های خبری پر بازدیداجتناب کنید، اما یک جایگزین بهتر نیز وجود دارد. با این برنامه‌ی مسدود کننده‌ی وب سایت و برنامه می‌تواند اطمینان حاصل کنید که در ساعات کاری از مزاحمت آنلاین مضر دوری می‌کنید.

با آن می‌توانید وب سایت‌های شخصی را مسدود کرده، یا بلاک لیست خود را ایجاد کنید و آن‌ها را با وب سایت‌هایی پر کنید که بیشتر از همه وقت شما را می‌گیرند. همچنین، تنظیمات این برنامه به شما این امکان را می‌دهد که کل اینترنت را مستقیما از داخل برنامه متوقف کنید، و هرگز مجبور نخواهید بود برای حفظ تمرکز خود، آن را به صورت دستی قطع کنید.

5Siempo از بین برنده حواس‌پرتی‌های تلفنی

اعتیاد به گوشی می‌تواند زمان زیادی را هدر دهد، اما این برنامه برای غلبه بر نیازتان به چک کردن تلفن در هر چند دقیقه، بسیار کارآمد است. به این معنی که عوامل مزاحم تلفن شما را به حداقل می‌رساند. شما می‌توانید برنامه‌های تلفنی را انتخاب کنید که بیش‌تر حواس شما را پرت می‌کنند و سپس زمانی را تنظیم کنید که مجاز به شنیده شدن باشند.

هم چنین این اپ دستگاه آندروید شما را به یک محیط کمتر حواس‌پرت کننده تبدیل می‌کند. مهم‌ترین برنامه‌های پرت کننده‌ی حواس شما دم دست تان نیستند، بنابراین باید زمان بیشتری را برای جستجوی آن‌ها صرف کنید. و وقتی زمان زیادی طول می‌کشد تا فیس بوک و آیکون اینستاگرام خود را پیدا کنید، احتمالا از نگاه کردن دنبال کردن آن‌ها در وهله اول دلسرد خواهید شد.

6نتیجه‌گیری

حفظ تمرکز زمانی حیاتی است که می‌خواهید در کارتان فعال و متمرکز باشید، اما به سختی می‌توانید به این تمرکز دست یابید. اگر سر و صداهای اضافی را محدود کنید، پنجره‌های اضافی مرورگر خود را مسدود کنید، وب سایت‌ها و برنامه‌های تلفن را قطع کنید، همچنین با یک تایمر کار کنید، می‌توانید تمرکز خود را به حداکثر برسانید. و هنگامی که تمرکز خود را به حداکثر برسانید، هیچ کار یا تکلیف یک چالش مغلوب نشدنی برایتان نخواهد بود.

مقالات مرتبط

چگونه تمرکز کنیم ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه