روش صحیح شستن لباس های ورزشی برای شمایی که ورزش می کنید ( چه ورزشکار حرفه ای و چه برای سلامتی) از اهمیت خاصی برخوردارد است. در وهله اول بحث سلامت پوست و بهداشت شما در میان است و در مرحله بعد از آن جایی که لباس های ورزشی مدام نیاز به سشست و شو دارند با عدم رعایت اصول شست و شو از عمر آن ها خواهید کاست. این که چند بار و چگونه لباس های ورزشی را  بشویید را در این مقاله برسی خواهیم کرد.

وقتی اهداف بزرگی برای سلامت، تناسب اندام و یا ورزش های حرفه ای دارید تعریق و چسبندگی جزئی از کار روزانه شما خوهد بود. امروز صبح تمرین سختی داشته اید؟ تبریک! یک خسته نباشید حسابی به خودتان بگویید.

اما فراموش نکنید، فقط بدنتان نیست که به پاکسازی از باکتری ها نیاز دارد. بد نیست به لباس های عرق کرده و بو گرفته تان هم نظر التفاتی بیاندازید که این کار با شستن آنها پس از هر بار استفاده انجام می شود.

طبق گفتۀ کیتی دانلوپ مؤسس لاو سوئیت فیتنس، اگر این کار را انجام ندهید عرقتان در لباس می نشیند و بستر مناسب برای رشد باکتری ها را فراهم می کند که همین امر می تواند به ایجاد عفونت های مخمر و دیگر موارد تند و زننده مانند آکنه یا حتی یک بیماری عفونی منجر شود.

مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟ ما در این مقاله شما کاربران را راهنمایی می کنیم تا لباس های باشگاهتان را، بدون آسیب رساندن به آنها در فرایند پاکسازی، تمیز و تازه نگه دارید؟

چند وقت یکبار باید لباس های باشگاهم را بشویم؟

لباس های پر عرق باشگاه باید پس از هر تمرین شسته شوند. به گفتۀ دکتر جنیفر لاندا رئیس دفتر پزشکی در بادی لاجیک ام دی، هربار که این لباس ها را به تن دارید و ورزش می کنید بلا استثناء باید آن ها را بشویید. او توضیح می دهد که “زمانی که عرق می کنید غدد عرقی تان پروتئین و لیپید آزاد می کنند و باکتری هایی که روی پوستتان زندگی می کنند از این لیپید ها تغذیه می کنند و روی پروتئین ها عملیاتی انجام می دهند که باعث می شود بو تولید شود.”

لاندا می گوید اگر بعد از هر تمرین لباس های باشگاهتان، به خصوص لباس هایی همچون شلوارک و شلوار، را نشویید سطح PH پوستتان را بر هم می زنید. این امر می تواند شما را مستعد عفونت های مخمری، عفونت های باکتریایی و دیگر پیچیدگی هایی که خوشایند نیستند کند.

دانلوپ بیان کرده که “علاوه بر رشد محتمل باکتری ها و عفونت هایی که لباس های کثیف می توانند ایجاد کنند، ممکن است شما بوی بدی بگیرید یا احساس خارش پیدا کنید.”

در مورد کفش ها چطور؟ آنها را می توانید یک بار در ماه بشویید.

موقع شستن لباس های باشگاهم از چه شوینده هایی می توانم استفاده کنم؟

موقع شستن لباس های باشگاه از شوینده های معطر استفاده نکنید، زیرا این شوینده ها می توانند باعث خارش پوست شوند. لاندا توضیح می دهد که استفاده از هر گونه شویندۀ معطر یا حاوی عوامل محرک کننده باعث بر هم خوردن سطح PH پوست و تمامی عواملی که PH اسیدی را از بین می برد می شود و در نتیجه خطر واژینوز باکتریال و کاندیدیازیس را افزایش می دهد.

کارن برود من می گوید “استفاده از رنگ ها و عطرها روی لباس باشگاه نیز می تواند باعث سوزش و خارش پوست به ویژه در نواحی تحتانی شود. کشالۀ ران اغلب تحت تأثیر قرار می گیرد زیرا ناحیه ای است که لباس ساعت ها در تماس نزدیک و مستقیم با بدن است. به همین خاطر است که به زنان توصیه می کنیم لباس زیر نخی و گشاد بپوشند و در اولین فرصت ممکن لباس های خیس و عرق کردۀ باشگاه را از تن بیرون بیاورند.

برای لباس های باشگاه از چه شستشویی استفاده کنم؟

لاندا می گوید:”بهترین دوره به پوشش تمرینتان و تحمل شما برای جایگزین کردن آن بستگی دارد. من یک شستشوی شدید را به شما پیشنهاد می کنم تا از شر عرق و بوی بد خلاص شوید اما این روش می تواند باعث شود لباس تمرینتان در طول زمان خراب شود و زود به زود نیاز به جایگزینی داشته باشد. پس قبل از هر چیز به این فکر کنید که چند وقت یکبار می خواهید لباستان را جایگزین کنید.”

طبق مطالعه ای که در انجمن میکروبیولوژی آمریکا انجام شد، لباس های باشگاه و مواد پلی استر مستعد بوی بد هستند، پس این لباس ها نیازمند یک شستشوی قوی و ویژه هستند.

نهایتاً بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که برچسب لباس را چک کنید و دستور العملی که آنجا نوشته را دنبال کنید، زیرا ملزومات شستشو برای مواد مختلف متفاوت است.

می توانم لباس تمرینم را در خشک کن بگذارم؟

  • لباس های باشگاه مستعد کوچک شدن هستند یا خیلی حساس هستند و می توانند به راحتی کشیده شوند، در نتیجه نباید آنها را در خشک کن انداخت. لاندا می گوید: “شما باید از گذاشتن لباس زیر در خشک کن خودداری کنید، زیرا ممکن است عمر آن ها کاهش پیدا کرده و سریعتر پاره شوند.”
  • لباس هایی که به پا می کنید، بر اساس جنسی که دارند ممکن است حساسیت ایجاد کنند. لباس های ورزشی که جنس اسپندکس دارند احتمالا زودتر از بین می روند. اگر اسپندکس را داخل خشک کن بیاندازید، به خاطر حرارت بالا، کشسانی اش را زودتر از دست می دهد.
  • به جای خشک کن، لباس های باشگاهتان را روی قفسه پهن کنید تا خشک شود. اگرچه در مرتبۀ اول لباس ها باید صد در صد به صورت طبیعی خشک شوند، اما استفاده از حرارت کم برای خشک کردن لباس باعث خرابی زیادی نمی شود.
  • دانلوپ می گوید “اینکه از حرارت کم استفاده کنیم تا از خراب شدن جنس لباس جلوگیری کنیم بسیار مهم است. از این طریق مطمئن می شوید که لباستان مدت زیادی دوام می آورد.

چه زمانی باید لباس های باشگاهم را دور بیاندازم؟

حقیقت این است که تصمیم گیری در این مورد کمی سخت است، چرا که کاملا بستگی به نوع جنس و کیفت . البته روش استفاده دارد. اگرچه زمان مشخصی برای این کار وجود ندارد و همه چیز به استفادۀ فردی بستگی دارد اما معیارهای زیر برای محک زدن توصیه می شوند:

  • جوراب ها: هر سه تا چهار ماه
  • لباس زیر ورزشی: هر چهار تا شش ماه
  • شلوارک و شلوار: هر شش ماه تا یک سال
  • تاپ: هر سال
  • کفش: هر شش ماه (اگر به طور منظم می دوید) تا یکسال

یکی از نشانه های خوب برای دور انداختن لباس ها بوی آنها است. اگر پس از شستشو بوی زنندۀ لباس از بین نرفت، وقت آن رسیده که لباس جدیدی برای باشگاه بخرید.

یک هشدار: قبل از اینکه در دور انداختن لباستان عجله کنید، وجود قارچ یا کپک در ماشین لباسشویی تان را چک کنید. معمولا در لباسشویی های قدیمی اتفاق می افتد که در دهانه یا لاستیک دورش کپک ها و قارچ های زیادی جمع شده است و اگر نگاه دقیقی بیاندازید این جرم ها قابل مشاهده اند. با برطرف کردن این مشکل بوی لباستان هم از بین می رود.

آیا عرق من روی دوام لباسم تأثیر می گذارد؟

طبق مطالعه ای که در آمریکا انجام شد افرادی که بیشتر در شرایط تعریق قرار می گیرند با احتمال بیشتری سوزش و خارش پوست و عفونت را تجربه می کنند.

تعریق احتمال تشکیل و جمع شدن باکتری و قارچ را افزایش می دهد و راهشان برای نفوذ در بافت پارچه را باز می کند و فقط شستشو است که می تواند آنها را از پارچه بزداید و از ایجاد بوی بد جلوگیری کند.

اگر لباس باشگاهتان را مرتب نمی شویید احتمال بیشتری برای نفوذ باکتری و قارچ و همراه شدن بوی بدی که با شستشو هم از بین نمی رود، وجود دارد.

پس اگر در یک کلاس ورزشی فعال حضور دارید پس از اتمام ورزش بلافاصله لباستان را بشویید. اما در مورد کلاس های پیلاتس که فعالیت سبک تر است می توانید یکی دو روز برای شستن لباس هایتان صبر کنید زیرا لباس باشگاهتان بوی شدیدی به خود نمی گیرد.

مقالات مرتبط


قبل از شستن لباس ها چند بار می توانیم آنها را بپوشیم