کفش ها، از کتانی گرفته تا کفش رسمی، پوشیده می شوند، خاک می گیرند و پاره می شوند. درست مثل بقیه آیتم های موجود در داخل کمدتان. به علاوه، کفش ها بیشتر از آیتم های دیگر در ساختن یا خراب کردن یک استایل تاثیرگذار هستند. با نزدیک شدن سال نو بسیاری از افراد به فکر جدید کردن استایل شان میشوند. اما ممکن است نخواهید هزینه های زیادی را هنگام خرید کفش تقبل کنید. در این مقاله روش های نو کردن کفش کهنه و قدیمی و بهترین راه های مراقبت از انواع کفش ها را بیان میکنیم.

کفش های چرم را واکس بزنید
کفش کهنه - هاو کن یو

هنگام خرید کفش چرم، مطمئن با واکس زدن به آنها ظاهرشان زیباتر می شود. اگر این کار به نظرتان واقع بینانه نیست، حداقل قبل از به پا کردن کفشتان و بیرون رفتن در هوای سرد، خوب تمیزش کنید. برای واکس زدن ابزار مناسب داشته باشید تا بتوانید همه نقاط کفش را براق کنید. اگر کفش های براق را دوست ندارید یا اینکه به تیپ روزتان نمیخورد میتوانید پس از واکس زدن یک حوله نخی روی آن بکشید. وبسایت هاو کن یو مقاله ای تصویری را در خصوص واکس زدن کفش های چرم برای شما عزیزان فراهم کرده است. برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

برای تمیز کردن کفش های جیر، از فرچه کفش استفاده کنید
کفش کهنه - هاو کن یو

مراقبت از کفش های جیر با مراقبت از کفش های چرم تفاوت زیادی دارد. کفش های جیر در یک دسته جدا قرار می گیرند، زیرا نمی توان ساییدگی های آن را با واکس زدن رفع کرد. اگر در جستجوی راهی برای مراقبت از کفش های جیر هستید، باید از اسپری محافظ کفش های جیر استفاده کنید تا آنها را در برابر هرگونه آسیب، اعم از خیس شدن و خاکی شدن، محافظت کند. قبل از اینکه روی کفش را مستقیماً اسپری کنید، اسپری را روی چیز دیگری تست کنید، چون ممکن است رنگ کفشتان را تغییر دهد. در قدم بعدی، یک پاکن جیر، یک فرچه مخصوص و یک نگهدارنده ی خوب تهیه کنید. اول، برای از بین بردن لکه ها، از پاکن استفاده کنید، سپس با استفاده از فرچه مناسب، پرزهای جیر را احیا کنید تا کفش کهنه به شکل اولیه خود بازگردد.

در مقاله زیر میتوانید روش تمیز کردن و شستن کفش های جنس جیر و چرم را به صورت کامل مطالعه کنید.


چگونه کفش های چرمی و جیر را تمیز کنیم؟


کفشهای کهنه را لکه بری کنید
کفش کهنه - هاو کن یو

با گذشت زمان و قرار گرفتن در تمام شرایط محیطی مثل باران، گل و … کفشها کم کم کهنه میشوند. اگر در قسمت پنجه های کفشتان، خراشیده گی یا لکه ایجاد شده، از روش لکه بری استفاده کنید:

  1. کتانی های چرم اگر کتانی چرمتان خراش برداشت، مقداری لاک پاکن بر روی آن بمالید و سپس آن را پاک کنید. اگر دیدید کتانی شما به رنگ زرد درآمد یا تیره شد، محلولی با مخلوط 50% آب و 50% آب لیمو روی آن اسپری کنید. و سپس برای یک روز آنها را مقابل آفتاب بگذارید.
  2.  کتانی های پارچه ای استفاده از مخلوط آب و آبلیمو برای کتانی های پارچه ای نیز مناسب است. ولی اگر لکه روی کتانی پررنگ و عمیق بود، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقدار کمی آب (یک قاشق غذا خوری) مخلوط کنید، خمیر حاصل را روی لکه بمالید.

تمیز کردن کفش های پارچه ای
کفش کهنه - هاو کن یو

تمیز کردن کفش های پارچه ای آسان تر است. بهترین راه شستن آنها به صورت دستی ست، نه با ماشین لباس شویی. با استفاده از مخلوط آب و شامپو آنها را تمیز کنید. در مقاله زیر میتوانید روش صحیح شستن کفش های پارچه ای (اسنیکرز) ها را مطالعه کنید. برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

مراقب کفش های خیس باشید
کفش کهنه - هاو کن یو

این مورد خیلی اتفاق می افتد، مثل وقتی که کفش های مورد علاقه تان را به پا کرده اید و یکدفعه باران می گیرد. وقتی این اتفاق افتاد، سریعا یک روزنامه بردارید، صفحاتش را مچاله کند و داخل کفش فرو کنید تا خیسی کفش را بگیرد. در این مواقع به روی کفش، سشوار نگیرید یا کفش را به طور مستقیم مقابل حرارت قرار ندهید. برای مطمئن شدن از خشک شدن کفش ها، و همچنین حفظ شکل ظاهری آنها، مقداری برگ سدر داخل کفش ها قرار دهید. در صورتی که این اقدامات را انجام ندهید کفشتان قطعا کهنه تر جلوه خواهد کرد.

ترفند هایی وجود دارد که میتواند کفش های شما را در برابر آب و رطوبت مقاوم تر کرده و یا به اصطلاح ضد آب کنند. در لینک زیر میتوانید مقاله کامل در رابطه با ضد آب کردن کفش ها را بخوانید.


چگونه کفش ها را ضد آب کنیم؟


یک لایه به زیر کفشتان بچسبانید
کفش کهنه - هاو کن یو

این یک راه بی نظیر برای بالا بردن عمر کفش ها و چکمه هاست. قبل از به پا کردن کفشتان، آنها را به کفاشی ببرید، و از کفاش بخواهید یک لایه زیر کفشتان بچسباند. این لایه نه تنها از کفشتان محافظت می کند، بلکه لیزی کف کفش را از بین می برد. این روش بسیار کارآمد و ارزان است. با پرداخت 20دلار، هم عمر کفشتان زیاد می شود هم نیاز به خرید یک جفت کفش دیگر، رفع می شود.